Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Liisa Ihmemaassa: Hatuntekijä (Jorma Elo – Joseph Haydn, G. F. Händel, Gottfried Stölzel ), Tripla / The Concert: Toinen mies (McGregor – Balanchine – Robbins)

Koulutus

Suomen kansallisoopperan balettikoulu 1995 opettajina mm. Ilkka Lampi ja Jarmo Rastas. Jatko-opinnot New York, Lontoo ja Amsterdam.

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 2000–, 1. solistitanssija 2010–

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2011, 2012, 2013, 2014, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Kööpenhamina 2017, Tokio ja Osaka 2017, Kansallisbaletin tähtihetkiä Tampereella 2019. Muut vierailut Savonlinnan Oopperajuhlat: Aida 2005, 2008, Helsingin kaupunginteatteri 2015, Kuopio tanssii ja soi 2019.

Roolit

Suomen kansallisbaletissa pää- ja solistitehtävissä mm. Anna Karenina: Konstantin Ljovin (Alexei Ratmansky), Don Quijote: Sancho Panza (Patrice Bart/Petipa), Joutsenlampi: Alexander, Pas de six (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Kamelianainen: Duval Père (Val Caniparoli), Kuinka äkäpussi kesytetään: Gremio (John Cranko), Liisa Ihmemaassa: Hatuntekijä (Jorma Elo), Napoli: Gennaro (August Bournonville), Prinsessa Ruusunen: Carabosse (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Pekka, Hiirikuningas (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Romeo ja Julia: Benvolio (John Cranko), Romeo ja Julia: Mercutio (Natália Horečná), Seitsemän veljestä: Simeoni (Marjo Kuusela), Tshaikovski: Bob Davidov (Patrice Bart), Tuhkimo: Hovinarri (Ben Stevenson).

Earth Apples (Itzik Galili), Four Sections (Ted Brandsen), Georgia (Tero Saarinen), Kirkastunut yö (Tero Saarinen), Pierrot Lunaire: nimirooli (Glen Tetley), HAPPY is HAPPY (Jorma Elo), OFFCORE (Jorma Elo), Carmen (Marilena Fontoura), A Million Kisses to my Skin: 2. pari (David Dawson), Svadebka (Jiří Kylián), Forgotten Land (Jiří Kylián), Stepping Stones (Jiří Kylián), Sechs Tänze (Jiří Kylián), Psalmisinfonia (Jiří Kylián), Ratsuväkeä odotellessa (Jouka Valkama), Reuna (Jouka Valkama), FLUKE (Mats Ek), Walking Mad (Johan Inger), Kadonnut kuva (Christian Spuck), Hohto/Shine (Kenneth Kvarnström), Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Melankolinen (George Balanchine), Metsänhaltija (Xin-Peng Wang), Dominium (Tim Rushton), Voluntaries (Glen Tetley), pasos nuevos (Tommi Kitti), Viides sinfonia (Stefano Giannetti), Colours (Jorma Uotinen), Ballet Pathétique (Jorma Uotinen), Jord (Jorma Uotinen), Pneuma (Carolyn Carlson), The Sofa (Itzik Galili), Breaking the Fury (Susanna Leinonen), Whiteout (Simo Kellokumpu), Cornered (Nicolo Fonte), workwithinwork (William Forsythe), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), X-it (Johanna Nuutinen), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Utopia of Another Continent: Ihminen (Natália Horečná), Ämpärimies: Reijo (Anandah Kononen).

Muualla: Billy Elliot: nimirooli.

Lisätiedot

Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2001.
Pro Dance -palkinto 2003.

Mukana esityksissä

pe 29.11.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 29.11.2019 rooleissa
la 30.11.2019
klo 14:00
myynnissä
la 30.11.2019 rooleissa
la 30.11.2019
klo 18:00
myynnissä
la 30.11.2019 rooleissa
ti 3.12.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 3.12.2019 rooleissa
ke 4.12.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 4.12.2019 rooleissa
to 5.12.2019
klo 19:00
myynnissä
to 5.12.2019 rooleissa
la 7.12.2019
klo 14:00
myynnissä
la 7.12.2019 rooleissa
la 7.12.2019
klo 18:00
myynnissä
la 7.12.2019 rooleissa
ke 11.12.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 11.12.2019 rooleissa
pe 13.12.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 13.12.2019 rooleissa
la 14.12.2019
klo 12:00
myynnissä
la 14.12.2019 rooleissa
ti 17.12.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 17.12.2019 rooleissa
to 19.12.2019
klo 19:00
myynnissä
to 19.12.2019 rooleissa
la 21.12.2019
klo 14:00
myynnissä
la 21.12.2019 rooleissa
la 21.12.2019
klo 18:00
myynnissä
la 21.12.2019 rooleissa