Giuseppe Verdi – Francesco Maria Piave
La Traviata
HOPPAS FESTEN ALDRIG TAR SLUT!
Societetsynglingen Alfredo är förälskad i en känd kurtisan, men hans familj godkänner inte förhållandet. Därför avstår Violetta från sin älskade – hon har ju en högre moral och ett renare hjärta än de fina herrarna som kritiserar henne. Slutligen återförenas de unga tu, men döden har redan tagit Violetta i sina armar.
Om du vill uppleva en gripande operaklassiker är La Traviata det perfekta valet. Historien om kärlek som bryts av sjukdom har gjorts odödlig av Giuseppe Verdis (1813–1901) fängslande musik. Finlands nationaloperas vackra produktion bygger på operakonstens finaste traditioner.
Berättelsen i La Traviata har sitt ursprung i Alexandre Dumas roman Kameliadamen (1848), som är baserad på en sann historia. Under årens lopp har boken bearbetats till pjäser, baletter och filmer. Än i dag för besökare i Paris blommor till den ursprungliga Kameliadamens grav.
“La Traviata var precis det musikaliska fyrverkeri jag förväntade mig. Väldigt medryckande, jag kom på mig själv med att ofta torka ögonvrårna!”
– Publikkommentar
se trailer
handlingen
PARIS PÅ 1850-TALET.
Parissocieteten festar hos Violetta Valéry, baron Douphols kurtisan. Alfredo Germont, son till en god familj, blir förälskad i Violetta och erkänner sina känslor för henne. Violetta upplever också att hennes känslor vaknar. Under festen svimmar Violetta nästan eftersom hon är mycket sjuk. Hon försöker dock dölja sitt tillstånd och fortsätter festa.
Läs mer on handlingen
Senare har Alfredo och Violetta bosatt sig på landsbygden. Medan Alfredo är bortrest kommer hans far George Germont på besök. Han ber Violetta lämna Alfredo, eftersom de ungas förhållande väcker anstöt. Alfredos syster kan inte gifta sig respektabelt om familjens heder går förlorad. Violetta går med på kravet och återvänder till sin tidigare älskare och försörjare, baron Douphol. Alfredo vet ingenting om sin fars krav, så han tror att Violetta har bedragit honom. På en societetsfest förolämpar Alfredo Violetta offentligt och utmanar till slut sin rival på duell.
Alfredo får veta att Violetta har offrat sig för hans skull och återvänder till henne mycket ångerfull. Men det är för sent, för Violetta är redan döende.
Stor publikfavorit
galleri
konstnärligt team
- Musik
- Giuseppe Verdi
- Libretto efter Alexandre Dumas roman Kameliadamen
- Francesco Maria Piave
- Regi
- Giancarlo del Monaco
- Koreografi
- Elsa Sylvestersson
- Scenografi
- Michael Scott
- Kostymer
- Michael Scott
- Dirigent
- Stephanie Childress
i rollerna
lyssna på la traviata
Du kan lyssna på spellistan bara om du har godkänt funktionella cookies. Du kan ändra dina cookieinställningar längst nere på sidan.
biljetter och föreställningar
Föreställningar 28.2.2026 kl. 14 och 18.3.2026 kl. 19 tolkas till teckenspråk.
Presentpaket säljs till denna föreställningen. Presentpaket innehåller biljetter på bästa parkettplatser samt pausservering med kaffe/te och Operans bakelser från buffé. Kampanjen gäller till och med 24.12.
Så här köper du presentpaket
Klicka på platser på parkett i priskategori B (blå platser) eller C (orangea platser) och välj biljettypen PRESENTPAKET. Paketpriserna gäller inte premiärer. Antalet paket är begränsat.
Genväg till en lyckad kväll
Föreställningen spelas på Operahusets huvudscen. Huvudscenen har så många som 1 300 platser i salongen. Observera att huvudscenens 3:e balkong är högt belägen. Att sitta där är en imponerande upplevelse, men platserna på balkongens första rad är kanske inte lämpliga för dig med höjdskräck. Ta en titt på huvudscenens salong och läs tips för att välja plats. Du kan också testa hur scenen syns i olika delar av salongen.
Prisklasser: Platserna i salongen är prissatta enligt synligheten från platsen i åtta olika prisklasser (A–H). Förutom platsens läge påverkas priset av tidpunkten för föreställningen och efterfrågan. I de billigaste prisklasserna (F–H) säljs endast normalprisbiljetter.
Rabatter:
Rabatterna gäller per verk och föreställning för begränsade platser på parkett och på 1:a och 2:a balkong, om inget annat anges.
-Pensionärsrabatt 10 €/biljett på begränsade platser på parkett och 1:a balkong. Rabatten gäller för alla med pensionärskort och för alla som fyllt 65 år.
-Studenter, värnpliktiga och civiltjänstgörare får 40 % rabatt på biljettpriset.
-Ungdomsrabatt för 20-åriga och yngre 40–50 % av biljettpriset.
-Biljetter till samma dag för 20-åriga och yngre, studerande, värnpliktiga och civiltjänstgörare, arbetslösa, pensionärer och alla 65-åriga och äldre kostar 30 €/biljett. Rabatten gäller på parkett tidigast 12 timmar före föreställningen, beroende på försäljningsläget.
Läs mer om rabatterna i våra försäljnings- och leveransvillkor.
Kom ihåg att normalprisbiljetter samt ungdoms-, student- och pensionärsbiljetter kan bytas ut fram till 24 timmar före föreställningens början. Biljettpriset återbetalas till ditt kundkonto som saldo för senare användning.
Barn och unga upp till och med 20 år får 40–50 % rabatt på biljettpriset.
Vänligen observera att åldersgränsen för föreställningar på huvudscenen är 5 år. Åldersrekommendationen för varje verk finns upptill på verkets egen sida.
Barnpublik får vanligtvis den bästa åskådarupplevelsen från parkett och 1:a balkong. Om du är osäker på vilka platser du ska välja, hjälper vår kundtjänst dig gärna att hitta lämpliga platser för hela sällskapet.
Läs tipsen på sidan Med barn så blir ert besök lyckat och minnesvärt.
Du kan enkelt köpa platser med tillgänglighet i vår webbutik eller via kundtjänsten. På salongskartan (pdf) ser du var de tillgängliga platserna är belägna på huvudscenen. De tillgängliga platserna är markerade på salongskartan med rullstolssymboler för att göra det enkelt att välja plats.
Läs närmare anvisningar för köp av tillgängliga platser och säkerställ att ditt besök blir trevligt och smidigt från början till slut.
I programbladet finns information om verkets konstnärliga team, bakgrund och handling. Programbladet publiceras på verkets premiärdag. Det kan köpas före föreställningen i Operahuset vid kundtjänstdisken i Tölövikens aula, försäljningsdisken i aulan mot Mannerheimvägen, de öppna diskarna i Operarestaurangen och av vissa i foajépersonalen. Ett programblad kostar 7 euro.
Programbladet går också att köpa i förväg i vår kundtjänst och på nätet på sidan Beställ servering. Läs närmare anvisningar för köp av programblad på sidan Beställ servering.
Uppgifter om kvällens rolluppsättning för operor och baletter publiceras på nätet senast på föreställningsdagen (Obs! Länken går till en annan webbplats). Uppgifterna om de medverkande finns också på skärmar och pekskärmar i foajéerna och i mobilappen under fliken Mina föreställningar.
Toppa din operaupplevelse med servering. Du kan avnjuta servering före föreställningen eller under pausen. Vi rekommenderar att du beställer serveringen i förväg antingen i vår webbutik eller genom att ringa vår kundtjänst. Om det fortfarande finns lediga bord slutar försäljningen i webbutiken senast 24 timmar före föreställningen.
Med mobilappen Opera&Ballet kan du beställa servering till uthämtningsdisken nästan ända fram till föreställningens början. Läs mer om beställning till uthämtningsdisken.
Operahuset ligger i Helsingfors vid Tölövikens strand på adressen Helsingegatan 58 med goda kollektivtrafikförbindelser.
Huvudingången mot Mannerheimvägen öppnas i regel 1,5 timmar innan föreställningen på huvudscenen börjar. Kom gärna i god tid, absolut allra senast 15 minuter före föreställningens början. Försenad publik släpps in i salongen först under pausen för att föreställningen inte ska störas.
Hur ska jag klä mig till föreställningen? Kan jag använda parfym? Kostar garderoben något? Bland annat på dessa frågor hittar du svar på sidan Tips för besöket. Där har vi samlat ett omfattande paket med praktiska tips för att göra ditt besök på Operahuset så lyckat som möjligt.






