Siirry sisältöön

Koulutus

Sibelius-Akatemia ja Zürichin oopperan kansainvälinen oopperastudio.
Opintoja myös Tom Krausen, László Polgárin ja Jukka Rasilaisen johdolla.
Cantores Minores -kuoro.

Kiinnitykset

Leipzigin oopperan solistikunta 2002-
Erfurtin oopperan solistikunta 2000-02.
Deutsche Oper am Rheinin solistikunta 1996-2000.

Vierailut

mm. Berliinin, Hannoverin ja Baden-Württembergin valtionoopperat, Zürich, Bern, De Vlaamse Opera, Nizza, Glyndebournen festivaali, Tokio, Tukholma, Suomen Kansallisooppera, Savonlinnan Oopperajuhlat, Nilsiän Opera Cava -festivaali.

Roolit

mm. Figaron häät: Figaro (Mozart), Così fan tutte: Don Alfonso (Mozart), Don Giovanni: Leporello (Mozart), Taikahuilu: Kaitsijapappi (Mozart), I Capuleti e i Montecchi: Lorenzo (Bellini), La sonnambula: Rodolfo (Bellini), Otello: Lodovico (Verdi), Aida: Kuningas (Verdi), Don Carlos: Munkki (Verdi), Luisa Miller: Wurm (Verdi), Taika-ampuja: Kaspar (Weber), Parsifal: Amfortas (Wagner), Reininkulta: Donner (Wagner), Rienzi: Raimondo (Wagner), Nürnbergin mestarilaulajat: Fritz Kothner (Wagner), Elektra: Orestes (Strauss), Ariadne auf Naxos: Musiikinopettaja (Strauss), Faust: Mefisto (Gounod), Hoffmannin kertomukset: Lindorf/Coppelius/Mirakel/Dapertutto (Offenbach), Carmen: Escamillo (Bizet), Jevgeni Onegin: Gremin (Tšaikovski), Tosca: Scarpia (Puccini), La Bohème: Colline (Puccini), Turandot: Timur (Puccini), Ovela kettu: Metsänvartija (Janáček), Hulttion tie: Nick Shadow (Stravinsky).

Lisätiedot

Palkittu Lappeenrannan laulukilpailussa parhaana miesten sarjassa (2. palkinto) 1996.
Esiintynyt mm. Tukholman Kuninkaallisen filharmonian, Auckland Philharmonia Orchestran, Radion sinfoniaorkesterin, Tapiola Sinfoniettan sekä Helsingin, Lahden ja Lohjan kaupunginorkesterien solistina.Konserttiohjelmistossa mm. Bachin, Haydnin, Mozartin ja Verdin kuoroteokset.
Työskennellyt mm. seuraavien kapellimestarien kanssa: Nello Santi, Riccardo Chailly, Philippe Jordan, Ulf Schirmer, Marcello Viotti, Franz Welser-Möst, Axel Kober, Serge Baudo, Osmo Vänskä, Jukka-Pekka Saraste, Leif Segerstam, Frank Beermann, Sebastian Weigle, Vladimir Jurowski, Ralf Weikert, Adam Fischer, Marek Janowski, John Fiore, Hans Wallat, Markus Lehtinen, Ivan Anguelov ja Anthony Bramall.
Levytyksiä: Nürnbergin mestarilaulajat (Wagner) Marek Janowskin johdolla; Naamiohuvit (Verdi) Riccardo Chaillyn johdolla; Manfred (Schumann) Mario Venzagon johdolla.

Mukana esityksissä

pe 7.9.2018
klo 19:00
myynnissä
pe 7.9.2018 rooleissa
Vanginvartija
Henri Uusitalo
Paimen
NN
to 13.9.2018
klo 19:00
myynnissä
to 13.9.2018 rooleissa
Vanginvartija
Henri Uusitalo
Paimen
NN
ke 19.9.2018
klo 19:00
myynnissä
ke 19.9.2018 rooleissa
Vanginvartija
Henri Uusitalo
Paimen
NN
pe 21.9.2018
klo 19:00
myynnissä
pe 21.9.2018 rooleissa
Vanginvartija
Henri Uusitalo
Paimen
NN
ti 25.9.2018
klo 19:00
myynnissä
ti 25.9.2018 rooleissa
Vanginvartija
Henri Uusitalo
Paimen
NN
to 27.9.2018
klo 19:00
myynnissä
to 27.9.2018 rooleissa
Vanginvartija
Henri Uusitalo
Paimen
NN
la 6.10.2018
klo 14:00
myynnissä
la 6.10.2018 rooleissa
Vanginvartija
Henri Uusitalo
Paimen
NN
la 13.10.2018
klo 19:00
myynnissä
la 13.10.2018 rooleissa
Vanginvartija
Henri Uusitalo
Paimen
NN
ti 16.10.2018
klo 19:00
myynnissä
ti 16.10.2018 rooleissa
Vanginvartija
Henri Uusitalo
Paimen
NN
to 18.10.2018
klo 19:00
myynnissä
to 18.10.2018 rooleissa
Vanginvartija
Henri Uusitalo
Paimen
NN