Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Suomi juhlii!: Solisti (Sata vuotta mollia ja duuria), Trubaduuri: Manrico (Giuseppe Verdi), Taikahuilu: Ensimmäinen haarniskoitu (W. A. Mozart), Madama Butterfly: Pinkerton (Giacomo Puccini)

Koulutus

Päijät-Hämeen konservatorio Terttu Isosaaren ja Kalevi Koskisen johdolla.
Kai Valtosen oppilaana 2000-02 ja Irina Gavrilovicin oppilaana 2002-10.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisoopperan solistikunta 2003-
Suomen Kansallisoopperan kuoro 1998-2003.
Vierailut: Wienin Volksoper, Tukholman Kuninkaallinen ooppera, Malmön ooppera, Wiesbaden, Wuppertal, Savonlinnan Oopperajuhlat, Lahden ooppera.

Roolit

Suomen Kansallisoopperassa:
Fidelio: Florestan (Beethoven), La Traviata: Alfredo (Verdi), Don Carlos: nimirooli (Verdi), Rigoletto: Mantovan herttua (Verdi), Aida: Radamès (Verdi), Lentävä hollantilainen: Erik (Wagner), Nürnbergin mestarilaulajat: Walther von Stolzing (Wagner), Arabella: Matteo (Strauss), Elektra: Aigistos (Strauss), Ruusuritari: Laulaja (Strauss), Rusalka: Prinssi (Dvořák), Thaïs: Nicias (Massenet), Lumottu lapsi: Teekannu (Ravel), Boris Godunov: Grigori Otrepjev, Vale-Dmitri (Musorgski), Hovanštšina: Vasili Golitsyn (Musorgski), Patarouva: Herman (Tšaikovski), Madama Butterfly: Pinkerton (Puccini), Turandot: Calaf (Puccini), Manon Lescaut: Renato des Grieux (Puccini), La Bohème: Rodolfo (Puccini), Lännen tyttö: Dick Johnson (Puccini), Il tabarro: Tinca (Puccini), Mtsenskin kihlakunnan Lady Macbeth: Zinovi Izmailov (Šostakovitš) Pajatso: Canio (Leoncavallo), Pohjalaisia: Salttu (Madetoja), Hulttion tie: Sellem (Stravinsky), Oopperan kummitus: Ubaldo Piangi (Lloyd Webber), Kuningas Lear: Cornwallin ritari (Sallinen), Robin Hood: Gisborne (Linkola, kantaesitys).

Muualla:
mm. Boris Godunov: Grigori Otrepjev, Vale-Dmitri (Musorgski), Turandot: Calaf (Puccini), Madama Butterfly: Pinkerton (Puccini), La Bohème: Rodolfo (Puccini), Manon Lescaut: Renato des Grieux (Puccini), Jeanne d’Arc (Honegger, konserttiversio), Lepakko: Alfred (Strauss), Mustalaisruhtinatar (Kálmán, konserttiversio), Viimeiset kiusaukset: Juhana (Kokkonen).

Lisätiedot

Kangasniemen laulukilpailun voitto 2002.
Lappeenrannan laulukilpailun 3. sija 2002.
Seinäjoen Tangomarkkinoiden Tangokuningas 1992.
Konserttiohjelmistossa mm. Matteus-passio (Bach), Requiem (Mozart), Christus am Ölberge (Beethoven), Requiem (Verdi), Sinfonia nro 8 (Mahler), Das Lied von der Erde (Mahler), Messa di Gloria (Puccini), Stabat Mater (Dvořak).
Konsertoinut useiden kotimaisten orkestereiden solistina sekä Tukholmassa, Aalborgissa, Barcelonassa, Madridissa, Pamplonassa ja Tokiossa.
Levy ”Oskar Merikannon kauneimmat laulut” 1998.

Mukana esityksissä

ke 13.12.2017
klo 19:00
myynnissä
ke 13.12.2017 rooleissa
2. Poika
Lauri Lampela
to 21.12.2017
klo 19:00
myynnissä
to 21.12.2017 rooleissa
la 30.12.2017
klo 14:00
muutamia jäljellä
la 30.12.2017 rooleissa
pe 26.1.2018
klo 19:00
muutamia jäljellä
pe 26.1.2018 rooleissa
Lapsi
NN
pe 2.2.2018
klo 19:00
myynnissä
pe 2.2.2018 rooleissa
Lapsi
NN
to 8.2.2018
klo 19:00
myynnissä
to 8.2.2018 rooleissa
Lapsi
NN
la 10.2.2018
klo 14:00
myynnissä
la 10.2.2018 rooleissa
Lapsi
NN
la 17.2.2018
klo 19:00
myynnissä
la 17.2.2018 rooleissa
Lapsi
NN
pe 23.3.2018
klo 19:00
myynnissä
pe 23.3.2018 rooleissa
ti 3.4.2018
klo 11:00
täynnä
ti 3.4.2018 rooleissa
to 5.4.2018
klo 19:00
myynnissä
to 5.4.2018 rooleissa
la 7.4.2018
klo 19:30
myynnissä
la 7.4.2018 rooleissa
ke 11.4.2018
klo 19:00
myynnissä
ke 11.4.2018 rooleissa
pe 13.4.2018
klo 19:00
myynnissä
pe 13.4.2018 rooleissa
to 19.4.2018
klo 19:00
myynnissä
to 19.4.2018 rooleissa
la 21.4.2018
klo 14:00
myynnissä
la 21.4.2018 rooleissa
to 26.4.2018
klo 19:00
myynnissä
to 26.4.2018 rooleissa
la 28.4.2018
klo 19:00
myynnissä
la 28.4.2018 rooleissa