Siirry sisältöön

Koulutus

Helsingin Tanssiopisto, opettajina Nelli Skrjabina-Satama ja Maj-Lis Rajala.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2000–, solistitanssija 2014-

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, BBC:n Riot ar the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Kansallisbaletin kesäkiertue 2013, 2015, 2016, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kööpenhamina 2017. Muut vierailut: Julidans-festivaali, Amsterdam 2007: Reuna (Jouka Valkama).

Roolit

Pää- ja solistitehtävissä mm. Anna Karenina: Betsy (Alexei Ratmansky), Carmen: nimirooli (Marilena Fontoura), Kaunotar ja hirviö: Colette (Javier Torres), Lokki: Maša (John Neumeier), Napoli: Coralla (August Bournonville), Prinsessa Ruusunen: Volante (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Liisa (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Seitsemän veljestä: Seunalan Anna (Marjo Kuusela).
Serenade (George Balanchine), Tuhlaajapoika: Seireeni (George Balanchine), UNI (Jorma Uotinen), Colours: 3 paria (Jorma Uotinen), Kolmetoista (Tommi Kitti, kantaesitys), Georgia (Tero Saarinen), Kirkastunut yö (Tero Saarinen), Mariage: Morsian (Tero Saarinen), Four Hands (Laszlo Berdo), Kevätuhri (Vaslav Nijinsky), HAPPY is HAPPY (Jorma Elo), Svadebka (Jiří Kylián), Sechs Tänze (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), Ratsuväkeä odotellessa (Jouka Valkama), Reuna (Jouka Valkama), FLUKE (Mats Ek), Walking Mad (Johan Inger), Episode 31 (Alexander Ekman), Hohto/Shine (Kenneth Kvarnström), If to Leave is to Remember (Carolyn Carlson), Whiteout (Simo Kellokumpu), workwithinwork (William Forsythe), Minus 7 (Ohad Naharin), Korona (Virpi Pahkinen), R&J: Äiti (Marilena Fontoura), Breaking the Fury (Susanna Leinonen).

Lisätiedot

Palkittu Arktiset askeleet -tanssifestivaalilla 1993, 1995 ja 1999.
Lausannen balettikilpailun semifinalisti 1998.
Pariisin kansainvälisen balettikilpailun nykytanssiosuuden finalisti omalla koreografiallaan 1998, erityispalkinto tulkinnasta.
Helsingin kansainvälinen balettikilpailu, finalisti 2001.
Omia koreografioita: Susano-Wo (Venetsian biennaali 1999 Carolyn Carlsonin kutsumana), Play (Kansallisbaletin koreografiworkshop 2003), Play to Play (Dance ON 2015) sekä yhdessä Eemu Äikiön kanssa Untitled – Concerto for two (Kansallisbaletin koreografiworkshop 2007, Balettikavalkadi 2008), A Brief Case (Kansallisbaletin kesäkiertue 2013, Kansallisbaletin nuorisoryhmä 2014), Happy (Kansallisbaletin kesäkiertue 2014).

Mukana esityksissä

to 19.10.2017
klo 19:00
myynnissä
to 19.10.2017 rooleissa
la 21.10.2017
klo 14:00
myynnissä
la 21.10.2017 rooleissa
pe 3.11.2017
klo 19:00
myynnissä
pe 3.11.2017 rooleissa
ke 8.11.2017
klo 19:00
myynnissä
ke 8.11.2017 rooleissa
pe 10.11.2017
klo 19:00
myynnissä
pe 10.11.2017 rooleissa
la 11.11.2017
klo 14:00
myynnissä
la 11.11.2017 rooleissa
la 11.11.2017
klo 19:00
myynnissä
la 11.11.2017 rooleissa
ti 14.11.2017
klo 19:00
myynnissä
ti 14.11.2017 rooleissa
ke 15.11.2017
klo 19:00
myynnissä
ke 15.11.2017 rooleissa
to 16.11.2017
klo 19:00
myynnissä
to 16.11.2017 rooleissa
la 18.11.2017
klo 14:00
myynnissä
la 18.11.2017 rooleissa
la 18.11.2017
klo 19:00
myynnissä
la 18.11.2017 rooleissa
ke 22.11.2017
klo 19:00
myynnissä
ke 22.11.2017 rooleissa
pe 24.11.2017
klo 19:00
täynnä
pe 24.11.2017 rooleissa
la 25.11.2017
klo 14:00
myynnissä
la 25.11.2017 rooleissa
la 25.11.2017
klo 19:00
myynnissä
la 25.11.2017 rooleissa