Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Tuhkimo: Kesän haltijatar (David Bintley – Sergei Prokofjev), Pieni merenneito: Pieni merenneito (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen)

Koulutus

Helsingin tanssiopisto 1992–2003, opettajina Maj-Lis Rajala, Nelli Skrjabina-Satama, Riikka Nyman. Kesäkursseja Tanskassa ja Ranskassa.

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 2003–, solistitanssija 2011–12, ensitanssija 2012–15, tähtitanssija 2015–

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2014, Baletti All Stars Oulussa 2015, Augsburgin balettigaala 2015, Tanssin päivän näytös Jyväskylässä 2015, Kööpenhamina 2017, Tokio ja Osaka 2017.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa pää- ja solistitehtävissä mm. Le Corsaire – Merirosvo: Medora (Ivan Liška / Petipa), Don Quijote: Mercedes (Patrice Bart), Giselle (Sylvie Guillem), Joutsenlampi: Pikkujoutsenet, Pas de six (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Pas de trois, pikkujoutsenet, Alaston joutsen (Kenneth Greve), Kalevalanmaa: Ainon varjo (Kenneth Greve), Kaunotar ja hirviö: Aziza (Javier Torres), Kesäyön unelma: Titania (Jorma Elo), Kuinka äkäpussi kesytetään: Bianca (John Cranko),  Lumikuningatar: nimirooli, Kerttu, Lapin seita (Kenneth Greve), Manon: nimirooli (Sir Kenneth MacMillan), Muumipeikko ja pyrstötähti: Niiskuneiti (Anandah Kononen), Onegin: Tatjana (John Cranko), Peer Gynt: Solveig, Dovren äijän tytär (Heinz Spoerli), Pieni merenneito: nimirooli (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: Prinsessa Florina (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Klaara, Liisa (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Romeo ja Julia: Julia (John Cranko), Romeo ja Julia: Henki (Natalia Horečná), Scheherazade: nimirooli (Kenneth Greve), Tuhkimo – traaginen kertomus: Tuhkimo, Sisarpuoli (Terence Kohler).
Glass Pieces (Jerome Robbins), BACH. Forms of Silence and Emptiness: Adagio (Nacho Duato), Petite Mort (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), FLUKE (Mats Ek), workwithinwork (William Forsythe), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), Double Evil (Jorma Elo), Valse Triste: äiti (Jyrki Karttunen), Les Nuits (Angelin Preljocaj).
Savonlinnan Oopperajuhlilla Aida, Mefistofele.

Lisätiedot

Moran pohjoismainen balettikilpailu 2000, finalisti.
Prix de Lausanne 2001.
Eurovision nuorten tanssijoiden kilpailu 2001.
Helsingin kansainvälinen balettikilpailu 2001, semifinalisti.
Moran pohjoismainen balettikilpailu 2002, 1. sija.
Helsingin kansainvälinen balettikilpailu 2009, finalisti.
Suomen Kulttuurirahaston Edvard Fazer -palkinto 2012.

Mukana esityksissä

pe 23.11.2018
klo 19:00
Muutamia jäljellä
pe 23.11.2018 rooleissa
ke 28.11.2018
klo 12:00
täynnä
ke 28.11.2018 rooleissa
la 8.12.2018
klo 18:00
täynnä
la 8.12.2018 rooleissa
la 15.12.2018
klo 18:00
täynnä
la 15.12.2018 rooleissa
la 22.12.2018
klo 14:00
Muutamia jäljellä
la 22.12.2018 rooleissa
ke 23.1.2019
klo 12:00
täynnä
ke 23.1.2019 rooleissa
ti 29.1.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 29.1.2019 rooleissa
ke 6.2.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 6.2.2019 rooleissa
la 9.2.2019
klo 19:00
myynnissä
la 9.2.2019 rooleissa