Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Kesäyön unelma: Titania (Jorma Elo - Felix Mendelssohn Bartholdy), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Liisa, Klaaran isosisko (Wayne Eagling, Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Kalevalanmaa: Ainon varjo (Kenneth Greve)

Koulutus

Helsingin tanssiopisto 1992–2003, opettajina Maj-Lis Rajala, Nelli Skrjabina-Satama, Riikka Nyman. Kesäkursseja Tanskassa ja Ranskassa.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2003–, solistitanssija 2011–12, ensitanssija 2012–15, tähtitanssija 2015–

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2014, Baletti All Stars Oulussa 2015, Augsburgin balettigaala 2015, Tanssin päivän näytös Jyväskylässä 2015, Kööpenhamina 2017, Tokio ja Osaka 2017.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa pää- ja solistitehtävissä mm. Le Corsaire – Merirosvo: Medora (Ivan Liška / Petipa), Don Quijote: Mercedes (Patrice Bart), Giselle (Sylvie Guillem), Joutsenlampi: Pikkujoutsenet, Pas de six (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Pas de trois, pikkujoutsenet, Alaston joutsen (Kenneth Greve), Kaunotar ja hirviö: Aziza (Javier Torres), Kesäyön unelma: Titania (Jorma Elo), Kuinka äkäpussi kesytetään: Bianca (John Cranko),  Lumikuningatar: nimirooli, Kerttu, Lapin seita (Kenneth Greve), Manon: nimirooli (Sir Kenneth MacMillan), Muumipeikko ja pyrstötähti: Niiskuneiti (Anandah Kononen), Onegin: Tatjana (John Cranko), Peer Gynt: Solveig, Dovren äijän tytär (Heinz Spoerli), Pieni merenneito: nimirooli (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: Prinsessa Florina (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Klaara (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Romeo ja Julia: Julia (John Cranko), Romeo ja Julia: Henki (Natalia Horečná), Scheherazade: nimirooli (Kenneth Greve), Tuhkimo – traaginen kertomus: Tuhkimo, Sisarpuoli (Terence Kohler).
Glass Pieces (Jerome Robbins), BACH. Forms of Silence and Emptiness: Adagio (Nacho Duato), Petite Mort (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), FLUKE (Mats Ek), workwithinwork (William Forsythe), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), Double Evil (Jorma Elo), Valse Triste: äiti (Jyrki Karttunen).
Savonlinnan Oopperajuhlilla Aida, Mefistofele.

Lisätiedot

Moran pohjoismainen balettikilpailu 2000, finalisti.
Prix de Lausanne 2001.
Eurovision nuorten tanssijoiden kilpailu 2001.
Helsingin kansainvälinen balettikilpailu 2001, semifinalisti.
Moran pohjoismainen balettikilpailu 2002, 1. sija.
Helsingin kansainvälinen balettikilpailu 2009, finalisti.
Suomen Kulttuurirahaston Edvard Fazer -palkinto 2012.

Mukana esityksissä

pe 24.11.2017
klo 19:00
täynnä
pe 24.11.2017 rooleissa
la 25.11.2017
klo 14:00
muutamia jäljellä
la 25.11.2017 rooleissa
pe 1.12.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
pe 1.12.2017 rooleissa
la 9.12.2017
klo 18:00
muutamia jäljellä
la 9.12.2017 rooleissa
ti 19.12.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
ti 19.12.2017 rooleissa
ke 20.12.2017
klo 19:00
myynnissä
ke 20.12.2017 rooleissa
pe 29.12.2017
klo 19:00
myynnissä
pe 29.12.2017 rooleissa
ke 3.1.2018
klo 19:00
myynnissä
ke 3.1.2018 rooleissa
pe 5.1.2018
klo 19:00
myynnissä
pe 5.1.2018 rooleissa