Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Liisa Ihmemaassa: Liisan veli (Jorma Elo – Joseph Haydn, G. F. Händel, Gottfried Stölzel ), Tripla / The Concert: Ensimmäinen mies (McGregor – Balanchine – Robbins)

Koulutus

Permin valtion tanssikoulu 1997–2005.

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 2010–, solistitanssija 2012–15, ensitanssija 2015–
Leipzigin baletti 2008–2010.
Zürichin baletti 2007–2008.
Zürichin nuorisobaletti 2005–2007.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut: Kansallisbaletin kesäkiertue 2012, 2013, 2014, 2016, Bolšoi-teatteri Moskova 2013, Baletti All Stars Oulussa 2015, Tokio ja Osaka 2017, Kansallisbaletin tähtihetkiä Oulussa 2018 ja Tampereella 2019. Muut vierailut: Kuopio tanssii ja soi 2019.

Roolit

Suomen kansallisbaletissa: pää- ja solistirooleissa mm. Bajadeeri: Magdaveya (Natalia Makarova), Le Corsaire – Merirosvo: Ali (Ivan Liška / Petipa), Don Quijote: Sancho Panza (Patrice Bart), Joutsenlampi: Benno (Kenneth Greve), Kalevalanmaa: Ilmarinen (Kenneth Greve), Kamelianainen: Armand Duval (Val Caniparoli), Kaunotar ja hirviö: Merkurius (Javier Torres), Kesäyön unelma: Lysander (Jorma Elo), Lumikuningatar: Kai (Kenneth Greve), Manon: Kerjäläinen (Sir Kenneth MacMillan), Muumipeikko ja pyrstötähti: Nipsu (Anandah Kononen), Onegin: Lenski (John Cranko), Peer Gynt: nimirooli (Heinz Spoerli), Pieni merenneito: Prinssi (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: Prinssi Désiré (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Prinssi, Pekka (Toer van Schayk, Wayne Eagling), Romeo ja Julia: Romeo, Benvolio (John Cranko), Romeo ja Julia: Romeo (Natália Horečná), Scheherazade: Shahzarem (Kenneth Greve), Seitsemän veljestä: Eero (Marjo Kuusela), Tuhkimo – traaginen kertomus: Prinssi (Terence Kohler).

Neljä luonnekuvaa: Melankolinen (George Balanchine), Bella Figura (Jiří Kylián), Psalmisinfonia (Jiří Kylián), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Ballet Pathétique (Jorma Uotinen), Jord (Jorma Uotinen), Double Evil (Jorma Elo), Walking Mad (Johan Inger), Episode 31 (Alexander Ekman), Breaking the Fury (Susanna Leinonen).

Leipzigin baletissa: Solisti- ja corps de ballet -tehtävissä mm. Joutsenlampi (Paul Chalmer), Pähkinänsärkijä (Paul Chalmer).
Zürichin baletissa: Corps de ballet -tehtävissä.

Mukana esityksissä

pe 27.9.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 27.9.2019 rooleissa
Infra
Serenade
The Concert
pe 4.10.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 4.10.2019 rooleissa
Infra
Serenade
The Concert
to 10.10.2019
klo 19:00
myynnissä
to 10.10.2019 rooleissa
Infra
Serenade
The Concert
la 19.10.2019
klo 14:00
myynnissä
la 19.10.2019 rooleissa
la 19.10.2019
klo 18:00
myynnissä
la 19.10.2019 rooleissa
to 24.10.2019
klo 12:00
täynnä
to 24.10.2019 rooleissa
pe 25.10.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 25.10.2019 rooleissa