Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Iloinen leski: Olga (Franz Lehár), Valkyyria: Grimgerde (Richard Wagner)

Koulutus

Hochschule für Musik und Theater, München, Saksa, oopperakoulutus Prof. Rita Hirner-Lillin ja Céline Dutillyn johdolla 2000-2006

Bayerische Theaterakademie August Everding, München, Saksa, musiikkiteatteriopinnot, 2003-2007

Staatliche Hochschule für Musik, Karlsruhe, Saksa, lauluopinnot (nuorisolinja), Ingrid Hauboldin ja Locky Chungin johdolla 1998-1999

Laulunopettajat: Dunja Vejzovic, Johan Botha, Margareta Haverinen Brandt, Marga Schiml, Tanja D’Althann

Kiinnitykset

Baijerin valtionoopperan kuoro 2010-2018

Vierailut Saksassa mm.  Prinzregententheater München, Akademietheater München, Oper Regensburg, Oper Bamberg, Pasinger Fabrik München sekä Itävallassa
(Festspielhaus St. Pölten)

Roolit

Baijerin valtionoopperassa: Nürnbergin mestarilaulajat: oppipoika (Wagner), Merkityt: äiti (Schreker), Tulienkeli: Die sechs Schwestern (Prokofjev)

Muualla: mm. Alarico II Baltha cioè l’Audace, Re de’ Gothi: Alarico (Steffani), Apollo et Hyacinthus: Apollo (Mozart), Rusalka: Ježibaba (Dvořák)

Lisätiedot

Lappeenrannan valtakunnalliset laulukilpailut, finalisti, YLE radion erikoispalkinto 2007
Internationaler Gesangswetbewerb Ferruccio Tagliavini, Itävalta, finalisti 2012
Richard Wagner Verband München -stipendi 2012
Caj Ehrstedt -palkinto 2007

Esiintynyt lukuisien orkestereiden solistina Saksassa (mm. Georgisches Kammerorchester Ingolstadt, Münchner Kammerphilharmonie, Neue Hofkapelle München, Bayreuther Kammerorchester, Süddeutschen Philharmonie, Thüringer Symphoniker Saalfeld-Rudolstadt, Münchner Symphoniker, Orchester des Staatstheaters am Gärtnerplatz) sekä Suomessa (mm. Savonlinnan Oopperajuhlaorkesteri)

Lied-konsertteja Suomessa, Saksassa, Itävallassa ja Sveitsissä
Oopperagaalakonsertteja Suomessa, Saksassa, Italiassa ja Kroatiassa

Konserttiohjelmistossa mm. Jouluoratorio (Bach), H-mollimessu BWV 232 (Bach), Johannespassio BWV 245 (Bach), Magnificat BWV 243 (Bach), Matteus-passio BWV 244 (Bach), Gloria (Vivaldi), Stabat Mater (Pergolesi), Requiem (Mozart), Requiem (Verdi), Jouluoratorio (Saint-Saëns), Alt-Rhapsodie op. 53 (Brahms), Requiem in f (Lachner), Elias (Mendelssohn-Bartholdy), Walpurgisnacht (Mendelssohn-Bartholdy), Requiem (Duruflé)

Info

Altto, kuoro
Ida Wallén

Mukana esityksissä

pe 20.11.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 20.11.2020 rooleissa
Njegus
Jukka Romu
la 28.11.2020
klo 19:00
myynnissä
la 28.11.2020 rooleissa
Njegus
Jukka Romu
to 3.12.2020
klo 19:00
myynnissä
to 3.12.2020 rooleissa
Njegus
Jukka Romu
pe 11.12.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 11.12.2020 rooleissa
Njegus
Jukka Romu
ti 29.12.2020
klo 19:00
myynnissä
ti 29.12.2020 rooleissa
Njegus
Jukka Romu
pe 29.1.2021
klo 17:00
täynnä
pe 29.1.2021 rooleissa
ma 1.2.2021
klo 17:00
täynnä
ma 1.2.2021 rooleissa
to 4.2.2021
klo 17:00
täynnä
to 4.2.2021 rooleissa
ti 9.2.2021
klo 17:00
täynnä
ti 9.2.2021 rooleissa
la 13.2.2021
klo 15:00
täynnä
la 13.2.2021 rooleissa
ti 16.2.2021
klo 17:00
täynnä
ti 16.2.2021 rooleissa