Siirry sisältöön

Oopperan henkilökunnan sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi [at] opera.fi.
Henkilökunnan tavoittaa puhelimitse Oopperan vaihteen kautta, puhelin (09) 4030 21.

Tärkeät yhteystiedot

Suomen Kansallisoopperan ja -baletin yleisjohto
Gita Kadambi, pääjohtaja
Carina Rosenlöf-Hydén, pääjohtajan assistentti
Anita Prusila, pääjuristi

Suomen Kansallisoopperan ja -baletin ylikapellimestari
Hannu Lintu

Varainhankinta
Lauri Pokkinen, sidosryhmäpäällikkö

Talous- ja tietohallinto
Ulla Paavola, talouspäällikkö
Anne Lepistö, laskenta-asiantuntija
Sonja Sneitz, talousassistentti
Auli Lassila, ostoreskontranhoitaja
Antti Aarnio, tietohallintovastaava
Petra Tarkiainen, järjestelmävastaava

Arkisto ja tietopalvelu
Marjaana Launonen, informaatikko

Henkilöstöhallinto
Hanna Fontana, henkilöstöpäällikkö
Taina Turtiainen, henkilöstöassistentti
Arna Bertin, HR koordinaattori
Lotta Niemelä, työsuhdejuristi 
Anna Suomela, aulapalveluvastaava
Katja Lautimo, palkkatiimin esihenkilö
Linda Pennanen, palkka-asiainhoitaja
Pirre Simonen, palkka-asiainhoitaja
Paula Virtanen, palkka-asiainhoitaja
Pasi Lind, hieroja, kuntosalivalvoja
Johanna Osmala, vastaava fysioterapeutti
Emilia Saarela, fysioterapeutti

Kiinteistö
Erja Korte, kiinteistöpäällikkö
Jussi Pitkänen, apulaiskiinteistöpäällikkö
Åke Ruokonen, kiinteistömestari
Aimo Hyppönen, huoltomestari
Roope Kokkonen, huoltomestari
Mika Kulppi, huoltomestari

Martin Malm, huoltomestari
Juha Rahikainen, huoltomestari
Pekka Tamminen, huoltomestari
Timo Koskinen, sähkömestari
Hely Airio, palveluhenkilö 
Jussi Niskanen, kiinteistötyötekijä
Jari Arovaara, sähkötöiden vastaava     
Harri Vahvelainen, äänioperaattori

Viestintä
Johanna Järventaus, viestintäjohtaja
Joonas Holtari, markkinointi- ja myyntipäällikkö
Katja Jokinen, viestintäpäällikkö
Mikko Hannuksela, tallenne- ja tapahtumatuottaja

Riina Kivijärvi, viestintäassistentti
Jussi Iltanen, viestintäsuunnittelija
Tuike Lehko, viestintäsuunnittelija

Paula Ranto, viestintäsuunnittelija
Petra Rönkä, viestintäsuunnittelija
Ainomaija Perämäki, digitaalisen kaupan asiantuntija
Miina Malkki, digitaalisen viestinnän asiantuntija
Mirkka Anias-Kujala, data-analytiikan asiantuntija
Marjo Nuortimo, palvelukehittäjä
Asta Lindholm, viestinnän tuottaja
Kim Juntunen, tekninen tuottaja
Tiina Romar, lipunmyyntivastaava
Eira Tuohimaa, asiakaspalveluvastaava
Bruno Gronow, asiakaspalvelutyöntekijä
Hanna Huhtasaari, asiakaspalvelutyöntekijä
Päivi Hämäläinen, asiakaspalvelutyöntekijä
Tarja Kahiala, asiakaspalvelutyöntekijä
Eija Kuusla, asiakaspalvelutyöntekijä
Laura Liikanen, asiakaspalvelutyöntekijä
Minna Pehkonen, asiakaspalvelutyöntekijä
Juha Sirpola, asiakaspalvelutyöntekijä
Malla Vanhanen, asiakaspalvelutyöntekijä
Anu Varjonen, asiakaspalvelutyöntekijä

Oopperaosasto
Lilli Paasikivi, oopperan taiteellinen johtaja
Maria Westö, vt. oopperan taiteellisen johtajan assistentti
Eeva-Maria Kopp, vt. oopperakoordinaattori   

Jaakko Kortekangas, taiteellinen suunnittelupäällikkö
Miia Lallukka, oopperan tuottaja
Tatu Näyhö, oopperan tuottaja
Tuula Jukola-Nuorteva, yleisötyön tuottaja
Leena Salminen, osastoassistentti
Erika Turunen, pukusuunnittelija
Tiina-Maija Koskela, lauluosaston päällikkö
Tiina Timonen, lauluosaston koordinaattori
Marge Mehilane, vastaava kuoromestari
Tatu Erkkilä, apulaiskuoromestari

Anna Kondracka, orkesteripäällikkö
Päivi Kulo, orkesterikoordinaattori
Mikko Jyrkkä, vastaava orkesterijärjestäjä
Panu Leislahti, orkesterijärjestäjä
Antti Niemi, orkesterijärjestäjä
Juhana Hautsalo, nuotistonhoitaja
Mari Rautio, nuotistonhoitaja
Anna Kelo, pääapulaisohjaaja
Kim Amberla, ohjausassistentti
Jere Erkkilä, ohjausassistentti
Riikka Räsänen, ohjausassistentti
Charlotta Sevón, ohjausassistentti

Kurt Kopecky, pääkorrepetiittori
Hans-Otto Ehrström, korrepetiittori
Harri Karri, korrepetiittori
Maarja Plink, korrepetiittori
Outi Rajamäki, korrepetiittori
Pasi Eskelinen, kuiskaaja
Julia Heeger, kuiskaaja
Lini Soini, kuiskaaja

Solistit

Kuoro

Orkesteri

Baletin hallinto
Javier Torres López, baletin taiteellinen johtaja
Lilli Dahlberg, vt. baletin taiteellisen johtajan assistentti
Sampo Kivelä, baletin taiteellinen suunnittelupäällikkö
Maaria Hohti, baletin tuotantosuunnittelija
Jutta Mustakallio, baletin tuotantosuunnittelija
Tytti Siukonen, baletin tuottaja
Marjo Tuomi, baletin tuottaja
Sonja Lipponen, yleisötyön tuottaja
Nicholas Ziegler, nuorisoryhmän koordinaattori

Ingrid Nemecková, vastaava balettimestari
Francis Guardia,  balettimestari
Iskra Stoyanova, balettimestari

Makaila Wallace, balettimestari
Ulla Ikonen, balettipianisti
Marja-Kaisa Mäkinen, balettipianisti
Dmitri Pavlov, balettipianisti

Tanssijat

Balettioppilaitos
Satu Ristlakki, balettioppilaitoksen rehtori
Jani Talo, koulutuskoordinaattori
Outi Eerikäinen, balettioppilaitoksen sihteeri
Pasi Leppänen, balettioppilaitoksen tuottaja
Markku Lehtinen, balettioppilaitoksen vahtimestari
Riikka Nyman, balettioppilaitoksen opettaja
Satu Soldan, balettioppilaitoksen opettaja
Minna Stenvall, balettioppilaitoksen opettaja
Susanna Vironmäki-Diedrichs, balettioppilaitoksen opettaja
Marina Guseinova, balettioppilaitoksen pianisti
Julia Rikkonen, balettioppilaitoksen pianisti

Tekniikan hallinto
Timo Tuovila, tuotantojohtaja
Merri Haanpää, tuotantopäällikkö
Samuli Nuutinen, turvallisuuspäällikkö
Anu Sillanpää, tuotantosuunnittelija
Tomi Vekki, projektikoordinaattori


Näyttämötekniikan hallinto
Tommi Härkönen, apulaisnäyttämöpäällikkö
Petri Peltovako, apulaisnäyttämöpäällikkö
Erkki Wrangén, apulaisnäyttämöpäällikkö
Antti Pesonen, päänäytäntöjärjestäjä

Vesa Salonen, näyttämökoordinaattori
Hannu Aario, näyttämömestari
Mika Koivu, näyttämömestari
Kari Mokkila, näyttämömestari
Aimo Ruotsalainen, Alminsalin näyttämömestari

Pasi Solja, näyttämömestari
Marko Sunila, näyttämömestari

Olli-Pekka Koivunen, valaistusmestari
Garbriel Phillips-Sanchez, valaistusmestari
Kimmo Ruskela, valaistusmestari
Ari Zukale, valaistusmestari
Anders Mattsson, varastomestari

Näyttämöosasto
Ali Abdul-Rahman, apulaisnäyttämömestari
Valtteri Arnkil, apulaisnäyttämömestari
Pasi Eriksson, apulaisnäyttämömestari
Anne Makkonen, apulaisnäyttämömestari
Esa Pajunen, apulaisnäyttämömestari
Marko Santomaa, apulaisnäyttämömestari
Juha Varila, päänäyttämöoperaattori
Jussi Tuovinen, näyttämöoperaattori
Juho Vornanen, näyttämöoperaattori
Petteri Honkapuro, lavastehuoltomies
Arto Tossavainen, lavastehuoltomies

Mirka Aitonurmi, näytäntöntyöntekijä
Mikko Alanko, näytäntötyöntekijä

Tony Björkman, näytäntötyöntekijä
Mika Erkkinen, näytäntötyöntekijä
Jan Grönqvist, näytäntötyöntekijä
Aapo Haapasalo, näytäntötyöntekijä
Mikko Hietanen, näytäntötyöntekijä

Ilja Juutilainen, näytäntötyöntekijä
Juha Kilponen, näytäntötyöntekijä
Jukka Kukkonen, näytäntötyöntekijä
Marco Lindroos, näytäntötyöntekijä
Kari Lode, näytäntötyöntekijä
Ahti Meier, näytäntötyöntekijä
Marko Natunen, näytäntötyöntekijä
Jani Oksanen, näytäntötyöntekijä
Ilkka Pakarinen, näytäntötyöntekijä
Kalle Rannikko, näytäntötyöntekijä
Jarkko Salminen, näytäntötyöntekijä
Jonimatti Suominen, näytäntötyöntekijä
Sami Taive, näytäntötyöntekijä
Mikko Toukola, näytäntötyöntekijä
Mikko Viman, näytäntötyöntekijä

Valaistusosasto
Jyrki Bonde-Jensen, apulaisvalaistusmestari
Jukka Höysti, apulaisvalaistusmestari
Esa Mättölä, apulaisvalaistusmestari
Veera Vanninen, apulaisvalaistusmestari
Sanna-Kaisa Boman, valaistusoperaattori
Juha-Matti Koskipää, valaistusoperaattori
Petri Sarkkila, valaistusoperaattori
Tommi Saviranta, valaistusoperaattori
Heikki Riihijärvi, video-operaattori
Jani Virmakoski, video-operaattori

Una Eskelinen, näytäntötyöntekijä
Mila Laurikkala, näytäntötyöntekijä
Nana Laurikkala,  näytäntötyöntekijä
Hannu Moilanen, näytäntötyöntekijä
Paavo Paananen, näytäntötyöntekijä
Riia Partanen, näytäntötyöntekijä
Kalle Rannikko, näytäntötyöntekijä
Rebecah Routti, näytäntötyöntekijä
Otso Suominen, näytäntötyöntekijä
Lauri Telkki, näytäntötyöntekijä

Anette Toivonen, näytäntötyöntekijä
Vanessa Vargas, näytäntötyöntekijä

Ääniosasto
Eero Auvinen, äänisuunnitelija
Erno Hulkkonen, äänisuunnittelija
Josi Keinonen, äänisuunnittelija
Jaakko Korkalainen, äänisuunnittelija
Asko Kuusisto, äänisuunnittelija
Juha-Matti Vuo, äänisuunnittelija
Tuomo Issakainen, äänioperaattori


Näytäntöjärjestäjät

Lauri Hippeläinen, näytäntöjärjestäjä
Juho Miettinen, näytäntöjärjestäjä
Juho Silvennoinen, näytäntöjärjestäjä

Susanna Sippola, näytäntöjärjestäjä  
Nina Valtonen, näytäntöjärjestäjä

Alminsalin ja erilliset tuotannot
Timo Mokkila, apulaisnäyttämömestari
Tero Riipi, apulaisnäyttämömestari
Vesa Pohjolainen, valaistusmestari
Jukka Niiranen, apulaisvalaistusmestari

Puvusto
Katja Karjalainen, puvuston päällikkö

Puvuston tuotanto
Henna Holmberg, puvuston apulaispäällikkö, tuotanto
Anna Järvimäki, puvuston apulaispäällikkö, tuotanto
Päivi Fransman, puvuston teosvastaava
Elina Harmoinen, puvuston teosvastaava
Helena Laitinen, puvuston teosvastaava
Johanniina Lakanen, puvuston teosvastaava
Minna Lievonen, ostaja
Anne Jalander, vaatturi
Satu Kela, vaatturi
Tea Lamberg, vaatturi
Liisa Mäenpää, vaatturi
Pirkko Noël, vaatturi
Kristiina Seikkula, vaatturi / ompelija
Emma Viitanen, vaatturi

Päivi Österlund, vaatturi
Tiitta Ahonen, koruntekijä
Kaisa Alhosaari, ompelija
Aliisa Arve, ompelija
Anja Behm, ompelija

Marjo Karhu, ompelija
Sari Manner, ompelija
Riitta Merinen, ompelija
Liisa Oila, ompelija
Riitta Pursiainen, ompelija
Outi Riikonen, ompelija
Ave Rusanen, ompelija
Maija Ryöti, ompelija
Silvi Saks, ompelija
Marja Turunen, ompelija
Tarja Westman-Luhtala, ompelija
Erja Kalliokuusi, ompelija / hatuntekijä
Arja Leppälä, hatuntekijä
Anna-Maija Aho, värjäri
Päivi Kukkanen, värjäri / ompelija
Liisa Niskanen, värjäri / ompelija
Otso Mäensivu, suutari
Lauri Tuomela, suutari
Maria Kuosmanen, pukuvarastovastaava

Kampaamo / maski / pukuhuolto

Päivi Asukas, puvuston apulaispäällikkö, näytännöt
Marjo Riihimäki, kampaamo-maskin teosvastaava
Daniela Echkart, kampaaja-maskeeraaja
Virpi Ketko, maskeeraaja-maskeeraaja
Emma Krohn-Markkanen, maskeeraaja-kampaaja
Pii Lunden, kampaaja-maskeeraaja

Indira Okic, kampaaja-maskeeraaja
Kati Räsänen, kampaaja-maskeeraaja
Kukka Sand, kampaaja-maskeeraaja
Anne Vääräniemi, kampaaja-maskeeraaja

Merja Aalto, pukuhuoltaja / teosvastaava
Tuula Kaihlamäki, pukuhuoltaja / teosvastaava
Sorja Kuorikoski, pukuhuoltaja / teosvastaava
Jaana Kursu, pukuhuoltaja / teosvastaava
Kaila Kätlin,  pukuhuoltaja / teosvastaava
Liisa Lehtonen, pukuhuoltaja / teosvastaava
Anni Martino, pukuhuoltaja / teosvastaava
Jaana Peltola, pukuhuoltaja / teosvastaava
Heini Rannanheimo, pukuhuoltaja / teosvastaava
Maritta Saxholm, pukuhuoltaja / teosvastaava
Tarja Sopenperä, pukuhuoltaja / teosvastaava
Ranja Taipale, pukuhuoltaja / teosvastaava
Sanna Innanen, pukuhuoltaja
Pauliina Ruhanen, pukuhuoltaja
Powolny-Laitakari Ingelis, pukuhuoltaja

Lavastamo

Tapio Säkkinen, lavastamon päällikkö
Hannu Järvensivu, lavastamon apulaispäällikkö
Rauno Kontio, tekninen suunnittelija
Mikko Parviainen, tekninen suunnittelija
Kalle Silvonen, tekninen suunnittelija
Markku Hietala, tekninen piirtäjä
Hanna Pulkkinen, maalaamomestari
Hannu Koivisto, lavastemestari
Pipsa Keski-Hakuni, tarpeistonsuunnittelija
Tuomo Järvimäki, erikoisrakenteiden tekninen suunnittelu

Jari Juntunen, puuseppä
Onni Krappe, puuseppä
Matti Liukkonen, puuseppä
Joonas Maalismaa, puuseppä
Heikki Nevalainen, puuseppä

Heli Kaartinen, metallityöntekijä
Toni Ratinen, metallityöntekijä

Lotta Kare, lavastemaalari
Markku Kunnari, lavastemaalari
Peeter Loit, lavastemaalari
Selene Virtanen, lavastemaalari

Ellinoora Aro-Torkkeli, lavastamotyöntekijä/tarpeistonvalmistaja
John Holten, lavastamotyöntekijä
Osmo Liski, lavastamotyöntekijä
Kalle Nieminen, lavastamotyöntekijä
Rasmus Nora, lavastamotyöntekijä
Sanna Vartiainen, lavastamotyöntekijä

Mikko Salmi, tarpeistonvalmistaja
Eve Esna, tarpeistonhoitaja  / teosvastaava
Mari Hämäläinen, tarpeistonhoitaja / teosvastaava
Annika Laukkanen, tarpeistonhoitaja / teosvastaava
Tiina Yli-Hannuksela, tarpeistonhoitaja / teosvastaava
Saima Lahtinen, näytäntötyöntekijä / teosvastaava

Rosa Mäntylä, näytäntötyöntekijä / teosvastaava