Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Kesäyön unelma: Puck (Jorma Elo - Felix Mendelssohn Bartholdy), Kamelianainen: Paroni de Varville (Val Caniparoli – Frédéric Chopin), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Pähkinänsärkijä (Wayne Eagling, Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Kalevalanmaa: Väinämöinen (Kenneth Greve)

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettioppilaitos 1989–2000.
Jatko-opinnot New York 1999 ja Pertuis, Ranska 2000.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2001–, ensitanssija 2009-12, tähtitanssija 2012–
Jeune Ballet de France 2000.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Baletti All Stars Oulussa 2015, Tanssin päivän näytös Jyväskylässä 2015, Kööpenhamina 2017.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa: pää- ja solistitehtävissä mm. Bajadeeri: Radza (Natalia Makarova/Petipa), Le Corsaire – Merirosvo: Conrad (Ivan Liška / Petipa), Giselle: Maalais-pas de deux (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Alexander (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Benno, von Rothbart (Kenneth Greve), Kaunotar ja hirviö: Neptunus (Javier Torres), Kesäyön unelma: Puck (Jorma Elo), Kuinka äkäpussi kesytetään: Petruchio (John Cranko), Liisa Ihmemaassa: Valkoinen ritari, Hatuntekijä (Jorma Elo), Lokki: Medvedenko (John Neumeier),  Lumikuningatar: Kai (Kenneth Greve), Manon: Des Grieux (Sir Kenneth MacMillan), Napoli: Pas de six/1. soolo (August Bournonville), Prinsessa Ruusunen: Prinssi Désiré, Carabosse, Lännen prinssi (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Prinssi, Pähkinänsärkijä (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Onegin: Gremin (John Cranko), Romeo ja Julia: Tybalt (John Cranko), Romeo ja Julia: Tybalt (Natália Horečná), Seitsemän veljestä: Juhani (Marjo Kuusela), Tuhkimo – traaginen kertomus: Prinssi (Terence Kohler), Veren häät: Leonardo (Cathy Marston).
Earth Apples (Itzik Galili), Unikot (Javier Torres), Kolmetoista (Tommi Kitti, kantaesitys), Dominium (Tim Rushton), Georgia (Tero Saarinen), Kirkastunut yö (Tero Saarinen), Kullervo: nimirooli (Tero Saarinen), Kevätuhri (Vaslav Nijinsky), Carmen (Marilena Fontoura), Viime heinäkuu (Marilena Fontoura), Petite Mort (Jiří Kylián), Svadebka (Jiří Kylián), Forgotten Land (Jiří Kylián), Stepping Stones (Jiří Kylián), Sechs Tänze (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), Glass Pieces (Jerome Robbins), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), Spazio-Tempo (Jacopo Godani), OFFCORE (Jorma Elo), Twisted Shadow (Jorma Elo), Suite Murder (Jorma Elo), Double Evil (Jorma Elo), Jäinen kukinta (Odd Johan Fritzøe), Etudes (Harald Lander), Ballet Pathétique (Jorma Uotinen), Jord (Jorma Uotinen), Walking Mad (Johan Inger), Episode 31 (Alexander Ekman), Hohto/Shine (Kenneth Kvarnström), The Sofa (Itzik Galili), Cornered (Nicolo Fonte), Minus 7 (Ohad Naharin), Lyrical (Petr Zuska), Before After (Annabelle Lopez Ochoa), X-it (Johanna Nuutinen), Breaking the Fury (Susanna Leinonen).

Lisätiedot

Osallistunut Moran balettikilpailuun sekä EBU:n karsintoihin 1998 ja 2000.
Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2005.
Lauri Lehdon muistostipendi 2005.
Suomen Kulttuurirahaston Edvard Fazer -palkinto 2014.

Mukana esityksissä

pe 1.12.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
pe 1.12.2017 rooleissa
la 2.12.2017
klo 18:00
muutamia jäljellä
la 2.12.2017 rooleissa
la 9.12.2017
klo 18:00
muutamia jäljellä
la 9.12.2017 rooleissa
ti 12.12.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
ti 12.12.2017 rooleissa
la 16.12.2017
klo 18:00
muutamia jäljellä
la 16.12.2017 rooleissa
ti 19.12.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
ti 19.12.2017 rooleissa