Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Tuhkimo: Prinssi (David Bintley – Sergei Prokofjev), Sylvia: Amor / Thyrsis / Orion, Endymion (John Neumeier - Léo Delibes), Pieni merenneito: Prinssi (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen), Anna Karenina: Kreivi Vronski (Alexei Ratmansky – Rodion Štšedrin), K.V.G. / Psalmisinfonia (Kylián-Verbruggen-Goecke), Ranskalainen ilta / Suite en blanc: Pas de deux (Carolyn Carlson - Serge Lifar), Prinsessa Ruusunen: Prinssi Désiré (Javier Torres – Pjotr Tšaikovski)

Koulutus

Prahan tanssikonservatorio 2001–2009
Daria Klimentovan mestarikurssi, Praha 2006

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti, solistitanssija 2011, ensitanssija 2011–15, tähtitanssija 2015–
Prahan valtionoopperan baletti, solistitanssija 2010–2011
Böömin baletti, solistitanssija 2009–2010

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Baletti All Stars Oulussa 2015, Kööpenhamina 2017, Tokio ja Osaka 2017, Kansallisbaletin tähtihetkiä Oulussa 2018 ja Tampereella 2019, Muut vierailut: Suomen kansallisbaletti 2010, Prahan valtionoopperan baletti 2012, Kuopio tanssii ja soi 2016, Turun musiikkijuhlat 2018, lisäksi tanssifestivaaleja ja gaaloja mm. Kolumbiassa, Japanissa, Portugalissa, Unkarissa, Venäjällä, Virossa ja Kambodžassa

Roolit

Suomen kansallisbaletissa: Anna Karenina: Kreivi Vronski (Alexei Ratmansky), Bajadeeri: Solor (Natalia Makarova), Coppélia: Franz (Marc Ribaud), Le Corsaire – Merirosvo: Conrad (Ivan Liška / Petipa), Don Quijote: Basilio (Patrice Bart), Giselle: Albrecht (Coralli-Perrot-Petipa), Joutsenlampi: Prinssi Siegfried, von Rothbart (Kenneth Greve), Kalevalanmaa: Väinämöinen (Kenneth Greve), Kamelianainen: Armand Duval (Val Caniparoli), Kaunotar ja hirviö: Kuningas Alexander / Hirviö (Javier Torres), Kesäyön unelma: Oberon (Jorma Elo), Liisa Ihmemaassa: Valkoinen ritari (Jorma Elo), Lumikuningatar: Kai, Lapin velho (Kenneth Greve), Onegin: nimirooli (John Cranko), Pieni merenneito: Prinssi (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: Prinssi Désiré (Javier Torres), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Prinssi (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Romeo ja Julia: Romeo (John Cranko), Romeo ja Julia: Henki (Natalia Horečná), Seitsemän veljestä: Timo (Marjo Kuusela), Sylvia: Amor / Thyrsis / Orion, Endymion (John Neumeier), Tuhkimo: Prinssi (David Bintley), Tuhkimo – traaginen kertomus: Prinssi (Terence Kohler).

Psalmisinfonia (Jiří Kylián), BACH. Forms of Silence and Emptiness: Contrapunctus, poloneesi (Nacho Duato), Double Evil (Jorma Elo), Glass Pieces (Jerome Robbins), If to Leave is to Remember (Carolyn Carlson).

Prahan valtionoopperan baletissa mm.: Don Quijote: Basilio, Giselle: Albrecht (Hana Vláčilová / Coralli-Perrot-Petipa), Joutsenlampi: Prinssi (Hana Vláčilová, Pavel Ďumbala / Petipa), Tuhkimo: Prinssi (Pavel Ďumbala, Pavel Šmok)
Böömin baletissa mm. Don Quijote, Prinsessa Ruusunen, Pähkinänsärkijä

Lisätiedot

Prix Carpeaux, Valenciennes 2009, opiskelijasarjan 2. sija
Szczecinin kansainvälinen tanssikilpailu 2009, Grand Prix
Olomoucin kansainvälinen balettikilpailu, 1. sija
Grand Prix Brnon kansainvälinen balettikilpailu 2009, 1. sija
Suomen Kulttuurirahaston Edvard Fazer -palkinto 2016