Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Peppi Pitkätossu: Kapteeni Efraim Pitkätossu (Astrid Lindgren – Pär Isberg – Stefan Nilsson, Georg Riedel), Tripla / Infra (McGregor – Balanchine – Robbins)

Koulutus

Suomen kansallisoopperan balettioppilaitos 1994–2005.

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 2005–, 1. solistitanssija 2013–, lisäksi teoskohtaisia kiinnityksiä 2003–2005
Nuorten tanssijoiden Europe Danse -kesäryhmä 2003.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2012, 2013, 2014 ja 2015, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kansallisbaletin tähtihetkiä Oulussa 2018 ja Tampereella 2019. Muut vierailut: Real Conservatorio Profesional de Danza de Madrid, Turun musiikkijuhlat 2018.

Roolit

Suomen kansallisbaletissa pää- ja solistitehtävissä mm. Bajadeeri: Pronssijumala (Natalia Makarova/Petipa), Le Corsaire – Merirosvo: Birbanto (Ivan Liška / Petipa), Giselle: Hilarion (Coralli-Perrot-Petipa), Joutsenlampi: Pas de six (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Kalevalanmaa: Lemminkäinen (Kenneth Greve), Kesäyön unelma: Demetrius (Jorma Elo), Lumikuningatar: Kai (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: Kultainen kauris (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Herra Drosselmeier, Hiirikuningas (Wayne Eagling, Toer van Schayk), Seitsemän veljestä: Lauri (Marjo Kuusela), Sylvia: Amor / Thyrsis / Orion (John Neumeier).

Les Nuits (Angelin Preljocaj), Mariage: Sulhanen (Tero Saarinen), Kullervo: Kimmo (Tero Saarinen), Pneuma (Carolyn Carlson), Pienten joutsenten lampi: Elias unessa, Prinssi (Sami Saikkonen/Oop!-osaston tuotanto), 91° N (Jouka Valkama), Kadonnut kuva (Christian Spuck), Petite Mort (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), Psalmisinfonia (Jiří Kylián), Lonesome George (Marco Goecke), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), Walking Mad (Johan Inger), Double Evil (Jorma Elo), Lähellä (Satu Tuomisto), X-it (Johanna Nuutinen), Minus 7 (Ohad Naharin), Utopia of Another Continent (Natália Horečná), Isra (Emrecan Tanış).

Lisäksi rooleja nuorten tanssijoiden Europa Danse -kesäryhmässä 2003: Chanson sans paroles (Hans van Manen), Stool Game (Jiří Kylián), Na floresta (Nacho Duato), Turnpike (Mauro Bigonzetti).

Lisätiedot

Mukana So You Think You Can Muuv -työpajoissa 2014-15

Mukana esityksissä

ti 17.12.2019
klo 19:00
Muutamia jäljellä
ti 17.12.2019 rooleissa
to 19.12.2019
klo 19:00
Muutamia jäljellä
to 19.12.2019 rooleissa
la 21.12.2019
klo 14:00
Muutamia jäljellä
la 21.12.2019 rooleissa
la 21.12.2019
klo 18:00
Muutamia jäljellä
la 21.12.2019 rooleissa