Hyppää sisältöön

Barokkiporstua

Kesto
30 min, ei väliaikaa
Milloin
28.8.2026 – 13.5.2027
Missä
Päälämpiö
Genre
Maksuttomat

Puolituntinen barokin ja oopperan parissa

Barokkiporstua on Suomalaisen barokkiorkesterin (FiBO) tarjoama kurkistus barokin maailmaan. Oopperaensi-iltojen yhteydessä järjestettävissä maksuttomissa ennakkotilaisuuksissa kuullaan FiBOn soittoa ja keskustellaan oopperaan ja barokkimusiikkiin liittyvistä aiheista.

Klo 18 alkavien tilaisuuksien kesto on noin 30 minuuttia ja ne järjestetään Oopperatalon päälämpiön Juha-päädyssä. Syksyllä 2026 tilaisuudet järjestetään oopperoiden Aida ja The (R)evolution of Steve Jobs ensi-iltojen yhteydessä.

Vapaa pääsy, lämpimästi tervetuloa!

Tilaisuudet syksyllä 2026

Pe 28.8. klo 18 Händel hits – täällä soittaa FiBO!
Nauti barokkimusiikista Suomalaisen barokkiorkesteri FiBOn muusikoiden esittämänä. Laura Kajander kertoo Barokkilaulun supersyksy -tapahtumasta.

Pe 18.9. klo 18  FiBO & Sieluttaret
Tuuli Lindeberg (laulu), Eero Palviainen (luuttu)
Ohjaaja Siljamari Heikinheimo kertoo teoksesta Sieluttaret, jonka ensi-ilta on Alminsalissa 8.10.

Barokkiporstua on osa Suomalaisen barokkiorkesterin (FiBO) ja Kansallisoopperan kolmivuotista yhteistyötä.

Kalenteri

Tutustu myös näihin

  • Ooppera

    Sieluttaret

    Alminsali 8.10.2026 – 10.10.2026

    Vieraileva esitys

  • Maksuttomat

    Oopperan teetanssit

    Päälämpiö 2.9.2026 – 5.5.2027