Siirry sisältöön

Oopperan henkilökunnan sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi[at]opera.fi.
Henkilökunnan tavoittaa puhelimitse Oopperan vaihteen kautta, p. (09) 4030 21.

Tärkeitä yhteystietoja

Suomen Kansallisoopperan ja -baletin yleisjohto
Gita Kadambi, pääjohtaja
Carina Rosenlöf-Hydén, pääjohtajan assistentti
Anita Prusila, päälakimies

Suomen Kansallisoopperan ja -baletin taiteellinen partneri
Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Varainhankinta
Heidi Almi, sidosryhmäpäällikkö
Heidi Lehmuskumpu, varainhankintapäällikkö

Talous- ja tietohallinto
Ulla Paavola, talouspäällikkö
Anne Lepistö, laskenta-asiantuntija
Marja Kallio, talousassistentti
Auli Lassila, reskontranhoitaja
Antti Aarnio, tietohallintoasiantuntija
Petra Tarkiainen, järjestelmäasiantuntija

Arkisto ja tietopalvelu
Marjaana Launonen, informaatikko

Henkilöstöhallinto
Hanna Fontana, henkilöstöpäällikkö
Taina Turtiainen, henkilöstöassistentti
Ulla Haapsaari, henkilöstösuunnittelija
Samuli Nuutinen, turvallisuuspäällikkö
Lotta Niemelä, työsuhdeasiamies
Kaj Friberg, ylivahtimestari
Sari Kinnunen, palkka-asiainhoitaja
Tarja Kropsu, palkka-asiainhoitaja
Paula Virtanen, palkka-asiainhoitaja
Pasi Lind, hieroja
Johanna Osmala, vastaava fysioterapeutti
Emilia Saarela, fysioterapeutti

Kiinteistö 
Henri Lehtinen, kiinteistöpäällikkö
Åke Ruokonen, kiinteistömestari
Pekka Tamminen, huoltomestari
Ville Jokinen, huoltomestari
Timo Koskinen, sähkömestari
Hely Airio, palveluesimies

Viestintä
Liisa Riekki, viestintäjohtaja
Joonas Holtari, markkinointi- ja myyntipäällikkö
Katja Jokinen, viestintäpäällikkö
Riina Kivijärvi, viestintäassistentti
Juhani Koivisto, päädramaturgi
Jussi Iltanen, viestintäsuunnittelija
Tuike Lehko, viestintäsuunnittelija
Petra Rönkä, viestintäsuunnittelija
Mirkka Anias-Kujala, data-analytiikan asiantuntija
Emilia Vähätalo, digitaalisen viestinnän asiantuntija
Marjo Nuortimo, palvelukehittäjä
Harri Köykkälä, tapahtumat, tekninen tuottaja
Tiina Romar, lipunmyynnin vastaava
Juha Sirpola, lipunmyynnin esimies
Tarja Kahiala, asiakaspalvelutyöntekijä
Anu Varjonen, asiakaspalvelutyöntekijä
Eija Kuusla, asiakaspalvelutyöntekijä
Minna Pehkonen, asiakaspalvelutyöntekijä
Kirsi Ryyppö, asiakaspalvelutyöntekijä
Kristiina Syssoev, asiakaspalvelutyöntekijä
Evelina Villonen, asiakaspalvelutyöntekijä

Yleisötyö
Lauri Pokkinen, yleisö- ja yhteiskuntavastuupäällikkö
Mikko Hannuksela, tallenne- ja tapahtumatuottaja
Tuula Jukola-Nuorteva, vastaava tuottaja
Sonja Lipponen, tuottaja
Malla Vanhanen, tuotantoassistentti

Oopperaosasto
Lilli Paasikivi, oopperan taiteellinen johtaja
Esa-Pekka Salonen, taiteellinen partneri
Katja Tammela, taiteellisen johdon assistentti
Rilla Kyykkä, taiteellinen suunnittelupäällikkö
Miia Lallukka, tuottaja
Tatu Näyhö, tuottaja
Tarja Pietarinen, osastoassistentti
Leena Salminen, osastoassistentti
Satu Strömberg, lauluosaston päällikkö
Päivi Kulo, lauluosaston koordinaattori
Anna Kondracka, orkesteripäällikkö

Jaana Neuvonen-Sipilä, orkesterin suunnittelusihteeri
Mikko Jyrkkä, vastaava orkesterijärjestäjä
Panu Leislahti, orkesterijärjestäjä
Antti Niemi, orkesterijärjestäjä
Juhana Hautsalo, nuotistonhoitaja
Mari Rautio, nuotistonhoitaja
Anna Kelo, pääohjausassistentti
Kim Amberla, ohjausassistentti
Jere Erkkilä, ohjausassistentti
Rauno Marttinen, ohjausassistentti
Riikka Räsänen, ohjausassistentti
Aakko Lotta, oppisopimusharjoittelija
Kurt Kopecky, pääkorrepetiittori
Hans-Otto Ehrström, korrepetiittori
Harri Karri, korrepetiittori
Riitta Ingelin-Alastalo, korrepetiittori
Tuula Ranin, korrepetiittori
Pasi Eskelinen, kuiskaaja
Julia Heeger, kuiskaaja
Lini Soini, kuiskaaja
Marge Mehilane, kuoromestari
Marco Ozbic, kuoromestari
Anna Kontek, lavastussuunnittelija
Erika Turunen, pukusuunnittelija

Solistit

Kuoro

Orkesteri

Baletti
Madeleine Onne, baletin taiteellinen johtaja
Liisa Härö, baletin taiteellisen johtajan assistentti
Sampo Kivelä, baletin taiteellinen suunnittelupäällikkö
Maaria Hohti, baletin tuotantoassistentti
Jutta Mustakallio, baletin suunnitteluassistentti
Pasi Leppänen, baletin tuottaja
Tytti Siukonen, baletin tuottaja
Ingrid Nemeckova, vastaava balettimestari
Francis Guardia, balettimestari
Joseph Kerwin, balettimestari
Tuuli Tuominen-Sandell, balettimestari
Ulla Ikonen, baletin pianisti
Marja-Kaisa Mäkinen, baletin pianisti
Dmitri Pavlov, baletin pianisti

Tanssijat

Balettioppilaitos
Satu Ristlakki, balettioppilaitoksen rehtori
Wilfried Jacobs, koulutuskoordinaattori
Outi Eerikäinen, balettioppilaitoksen sihteeri
Tiina Timonen, balettioppilaitoksen tuottaja
Markku Lehtinen, balettioppilaitoksen vahtimestari
Riikka Nyman, balettioppilaitoksen opettaja
Satu Soldan, balettioppilaitoksen opettaja
Minna Stenvall, balettioppilaitoksen opettaja
Susanna Vironmäki-Diedrichs, balettioppilaitoksen opettaja
Marina Guseinova, balettioppilaitoksen pianisti
Julia Rikkonen, balettioppilaitoksen pianisti

Tekniikan hallinto
Timo Tuovila, tuotantojohtaja
Asta Mustonen, tuotantojohtajan assistentti
Jere Pensikkala, tuotantopäällikkö
Anu Sillanpää, tuotantosuunnittelija

Näyttämötekniikan hallinto
Juho Saxell, näyttämöpäällikkö
Petteri Laukkanen, apulaisnäyttämöpäällikkö
Erkki Wrangén, apulaisnäyttämöpäällikkö
Kim Juntunen, näyttämäkoordinaattori
Hannu Aario, näyttämömestari
Mika Koivu, näyttämömestari
Kari Mokkila, näyttämömestari
Pasi Solja, näyttämömestari
Tommi Härkönen, valaistusmestari
Olli-Pekka Koivunen, valaistusmestari
Kimmo Ruskela, valaistusmestari
Ari Zukale, valaistusmestari
Antti Pesonen, päänäytäntöjärjestäjä

Näyttämöosasto
Pasi Eriksson, apulaisnäyttämömestari
Jyrki Lindeman, apulaisnäyttämömestari
Kari Lode, apulaisnäyttämömestari
Lassi Lydecken, apulaisnäyttämömestari
Anne Makkonen, apulaisnäyttämömestari
Vesa Salonen, apulaisnäyttämömestari
Marko Santomaa, apulaisnäyttämömestari
Harri Sinda, apulaisnäyttämömestari
Juha Rahikainen, päänäyttämöoperaattori
Jussi Tuovinen, näyttämöoperaattori
Juha Varila, näyttämöoperaattori
Juho Vornanen, näyttämöoperaattori
Ali Abdul-Rahman, näytäntötyöntekijä
Mikko Alanko, näytäntötyöntekijä
Tony Björkman, näytäntötyöntekijä
Mika Erkkinen, näytäntötyöntekijä
Ville Heinonen, näytäntötyöntekijä
Lauri Hippeläinen, näytäntötyöntekijä
Ilja Juutilainen, näytäntötyöntekijä
Juha Kilponen, näytäntötyöntekijä
Teemu Kilponen, näytäntötyöntekijä
Jukka Kukkonen, näytäntötyöntekijä
Jorma Lehtinen, näytäntötyöntekijä
Marco Lindroos, näytäntötyöntekijä
Ahti Meier, näytäntötyöntekijä
Esa Mättölä, näytäntötyöntekijä
Marko Natunen, näytäntötyöntekijä
Kalle Nieminen, näytäntötyöntekijä
Esa Pajunen, näytäntötyöntekijä
Kalle Rannikko, näytäntötyöntekijä
Markku Salmi, näytäntötyöntekijä
Jarkko Salminen, näytäntötyöntekijä
Marko Sunila, näytäntötyöntekijä
Jonimatti Suominen, näytäntötyöntekijä
Sami Taive, näytäntötyöntekijä
Mikko Toukola, näytäntötyöntekijä
Mikko Viman, näytäntötyöntekijä
Petteri Honkapuro, lavastehuoltomies
Arto Tossavainen, lavastehuoltomies

Valaistusosasto
Jyrki Bonde-Jensen, apulaisvalaistusmestari
Jukka Höysti, apulaisvalaistusmestari
Henri Kosonen, apulaisvalaistusmestari
Gabriel Phillips-Sanchez, apulaisvalaistusmestari
Juha Koskipää, päävalaistusoperaattori
Sanna-Kaisa Laakkonen, valaistusoperaattori
Petri Sarkkila, valaistusoperaattori
Tommi Saviranta, valaistusoperaattori
Heikki Riihijärvi, video-operaattori
Stig Karlsson, näytäntötyöntekijä
Matti Kemppi, näytäntötyöntekijä
Jarko Kemppinen, näytäntötyöntekijä
Roope Kokkonen, näytäntötyöntekijä
Nana Laurikkala, näytäntötyöntekijä
Jyri Oittinen, näytäntötyöntekijä
Leo Ollikainen, näytäntötyöntekijä
Paavo Paananen, näytäntötyöntekijä
Jukka Suhonen, näytäntötyöntekijä

Ääniosasto
Lari Angervo, äänisuuttelija
Erno Hulkkonen, äänisuuttelija
Josi Keinonen, äänisuunnittelija
Asko Kuusisto, äänisuunnittelija
Petri Peltovako, äänisuunnittelija
Tuomo Issakainen, äänioperaattori
Harri Vahvelainen, äänioperaattori
Juha-Matti Vuo, äänioperaattori
Jukka Saari, huoltomestari

Näytäntöjärjestät
Juho Miettinen, näytäntöjärjestäjä
Susanna Sippola, näytäntöjärjestäjä
Nina Valtonen, näytäntöjärjestäjä
Tomi Vekki, näytäntöjärjestäjä

Alminsalin ja ulkopuoliset tuotannot
Timo Mokkila, apulaisnäyttämömestari
Tero Riipi, apulaisnäyttämömestari
Aimo Ruotsalainen, apulaisnäyttämömestari
Jukka Niiranen, apulaisnäyttämömestari
Vesa Pohjolainen, valaistusmestari

Huolto-osasto
Jari Arovaara, sähkötöiden vastaava
Kari Mäkiaho, valaistushuoltomestari
Esa Issakainen, näytäntötyöntekijä

Puvusto
Katja Karjalainen, puvuston päällikkö
Henna Holmberg, puvuston apulaispäällikkö
Päivi Fransman, puvuston teosvastaava
Elina Harmoinen, puvuston teosvastaava
Helena Laitinen, puvuston teosvastaava
Johanniina Lakanen, puvuston teosvastaava
Janne Renvall, puvuston teosvastaava
Anne Jalander, vaatturi
Satu Kela, vaatturi
Tea Lamberg, vaatturi
Juha Lönnberg, vaatturi
Liisa Mäenpää, vaatturi
Leena Paavolainen, vaatturi
Kristiina Seikkula, vaatturi/ompelija
Ahonen Tiitta, koruntekijä
Marjo Karhu, ompelija
Päivi Kazandjian, ompelija
Sari Manner, ompelija
Riitta Merinen, ompelija
Liisa Oila, ompelija
Sanna Peltonen, ompelija
Riitta Pursiainen, ompelija
Tuula Rajanne, ompelija
Outi Riikonen, ompelija
Ave Rusanen, ompelija
Maija Ryöti, ompelija
Silvi Saks, ompelija
Marja Turunen, ompelija
Tarja Westman-Luhtala, ompelija
Päivä Österlund, ompelija
Erja Kalliokuusi, ompelija/hatuntekijä
Arja Leppälä, hatuntekijä
Anna-Maija Aho, värjäri
Liisa Niskanen, värjäri, ompelija
Otso Mäensivu, suutari
Lauri Tuomela, suutari
Maria Alatalo, pukuvarastonhoitaja
Annastiina Kekäläinen, pukuvaraston työntekijä
Anne Paloluoma, ostaja

Anna Järvimäki, apulaispäällikkö
Marjo Riihimäki, kampaamo-maskin teosvastaava
Daniela Echkart, kampaaja-maskeeraaja
Virpi Ketko, maskeeraaja-maskeeraaja
Krohn-Markkanen Emma, kampaaja-maskeeraaja
Indira Okic, kampaaja-maskeeraaja
Jessica Rosenberg, kampaaja-maskeeraaja
Kati Räsänen, kampaaja-maskeeraaja
Kukka Sand, kampaaja-maskeeraaja
Pii Viljamaa, kampaaja-maskeeraaja
Anne Vääräniemi, kampaaja-maskeeraaja

Päivi Asukas, puvustomestari, näytännöt
Sanna Heikkonen, pukuhuoltaja/teosvastaava
Tuula Kaihlamäki, pukuhuoltaja/teosvastaava
Sorja Kuorikoski, pukuhuoltaja/teosvastaava
Jaana Kursu, pukuhuoltaja/teosvastaava
Liisa Lehtonen, pukuhuoltoja/teosvastaava
Maritta Odrischinsky, pukuhuoltaja/teosvastaava
Jaana Peltola, pukuhuoltaja/teosvastaava
Heini Rannanheimo, pukuhuoltaja/teosvastaava
Anni Saarinen, pukuhuoltaja/teosvastaava
Tarja Sopenperä, pukuhuoltaja/teosvastaava
Sanna Innanen, pukuhuoltaja
Pauliina Ruhanen, pukuhuoltaja
Ranja Taipale, pukuhuoltaja
Powolny-Laitakari Ingelis, pukuhuoltaja

Lavastamo
Tapio Säkkinen, lavastamon päällikkö
Janne Säkkinen, lavastamon apulaispäällikkö
Mika Kurkela, tekninen pääsuunnittelija
Rauno Kontio, tekninen suunnittelija
Kalle Silvonen, tekninen suunnittelija
Markku Hietala, tekninen piirtäjä
Hanna Pulkkinen, maalamomestari
Hannu Koivisto, lavastemestari
Jari Juntunen, puuseppä
Onni Krappe, puuseppä
Matti Liukkonen, puuseppä
Joonas Maalismaa, puuseppä
Heikki Nevalainen, puuseppä
Heli Kaartinen, metallimies
Kari Kauhanen, metallimies
Toni Ratinen, metallimies
Tuomo Järvimäki, erikoisrakenteiden tekninen suunnittelija
Lotta Kare, lavastemaalari
Markku Kunnari, lavastemaalari
Peeter Loit, lavastemaalari
Selene Virtanen, lavastemaalari
Johanna Winterhalter, lavastemaalari
John Holten, lavastamotyöntekijä
Vuokko Haapakoski, verhoilija/lavastamotyöntekijä
Pipsa Keski-Hakuni, tarpeistosuunnittelija
Jari Denisov, tarpeistonvalmistaja
Mikko Salmi, tarpeistonvalmistaja
Eve Esna, näytäntötyöntekijä/teosvastaava
Mari Hämäläinen, näytäntötyöntekijä/teosvastaava
Annika Laukkanen, näytäntötyöntekijä/teosvastaava
Elina Terho, näytäntötyöntekijä/teosvastaava
Tiina Yli-Hannuksela, näytäntötyöntekijä/teosvastaava