Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Liisa Ihmemaassa: Liisan veli, Valkoinen Kani (Jorma Elo - Joseph Haydn, G. F. Händel, Gottfried Stölzel), Seitsemän veljestä: Timo (Marjo Kuusela – Eero Ojanen), Joutsenlampi: Benno (Kenneth Greve – Pjotr Tšaikovski), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Drosselmeierin sisarenpoika, prinssi (Wayne Eagling, Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Lumikuningatar: Lapin velho (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen)

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettioppilaitos 2002–2005.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2005–, solistitanssija 2011–, ensitanssija 2014-
Nuorten tanssijoiden Europe Danse -kesäryhmä 2003.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kansallisbaletin kesäkiertue 2013 ja 2015. Muut vierailut: Julidans-festivaali, Amsterdam 2007: Reuna (Jouka Valkama).

Roolit

Solisti- ja corps de ballet -tehtävissä mm. Bajadeeri: Solor, Pronssijumala (Natalia Makarova/Petipa), Coppélia: Franz (Marc Ribaud), Le Corsaire – Merirosvo: Ali (Ivan Liška/Petipa), Don Quijote: Basilio, Sancho Panza (Patrice Bart), Giselle: Maalais-pas de deux (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Pas de six (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Benno (Kenneth Greve), Kaunotar ja hirviö: Kuningas Alexander / Hirviö (Javier Torres), Kesäyön unelma: Puck (Jorma Elo), Lumikuningatar: Lapin velho (Kenneth Greve), Manon: Lescaut (Sir Kenneth MacMillan), Peer Gynt: Dovren äijä (Heinz Spoerli), Prinsessa Ruusunen: Kultainen kauris (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Pekka, Pähkinänsärkijä (Toer van Schayk, Wayne Eagling), Romeo ja Julia: Mercutio (John Cranko), Scheherazade: Shahzarem (Kenneth Greve), Seitsemän veljestä: Timo (Marjo Kuusela), La Sylphide: Gurn (August Bournonville).
Tuhlaajapoika: nimirooli (George Balanchine), Glass Pieces (Jerome Robbins), Bella Figura (Jiří Kylián), FLUKE (Mats Ek), Episode 31 (Alexander Ekman), Twisted Shadow (Jorma Elo), Double Evil (Jorma Elo), Jord (Jorma Uotinen), Hohto/Shine (Kenneth Kvarnström), Walking Mad (Johan Inger), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), workwithinwork (William Forsythe), Minus 7 (Ohad Naharin), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), X-it (Johanna Nuutinen), Utopia of Another Continent (Natália Horečná), Ratsuväkeä odotellessa (Jouka Valkama), Reuna (Jouka Valkama), 91° N (Jouka Valkama), IMAGE (Sami Saikkonen), Pienten joutsenten lampi: Elias unessa, Prinssi (Sami Saikkonen), The deep dar white (Emrecan Tanis).

Lisätiedot

Modernin tanssin maailmanmestari 2006 (IDO).
Jazz-tanssin maailmanmestari 2006 (IDO).
Show-tanssin suomenmestari 2006.
Grassen kansainvälinen balettikilpailu, miesten sarjan voittaja 2005.
Moran pohjoismainen balettikilpailu 2005, juniorisarjan 1. sija.
Eurovisionin nuorten tanssijoiden kilpailun Suomen valintakilpailun voittaja (pari Annika Nieminen) 2005.
Suomen Kansallisoopperan tukisäätiön apurahat 2003, 2005.
Pro Dance -stipendi 2004.
The School at Jacob’s Pillow -stipendi 2004.

Mukana So You Think You Can Muuv -työpajoissa 2014-15

Mukana esityksissä

to 2.3.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
to 2.3.2017 rooleissa
to 30.3.2017
klo 19:00
täynnä
to 30.3.2017 rooleissa