Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Tosca: Scarpia (Giacomo Puccini)

Koulutus

Sibelius-Akatemia ja Zürichin oopperan kansainvälinen oopperastudio
Opintoja myös Tom Krausen, László Polgárin ja Jukka Rasilaisen johdolla
Cantores Minores -kuoro

Kiinnitykset

Leipzigin oopperan solistikunta 2002-
Erfurtin oopperan solistikunta 2000-02
Deutsche Oper am Rheinin solistikunta 1996-2000

Vierailut

mm. Berliinin, Hannoverin ja Baden-Württembergin valtionoopperat, Zürich, Bern, De Vlaamse Opera, Nizza, Glyndebournen festivaali, Tokio, Tukholma, Suomen Kansallisooppera, Savonlinnan Oopperajuhlat, Nilsiän Opera Cava -festivaali

Roolit

mm. Figaron häät: Figaro (Mozart), Così fan tutte: Don Alfonso (Mozart), Don Giovanni: Leporello (Mozart), Taikahuilu: Kaitsijapappi (Mozart), I Capuleti e i Montecchi: Lorenzo (Bellini), La sonnambula: Rodolfo (Bellini), Otello: Lodovico (Verdi), Aida: Kuningas (Verdi), Don Carlos: Munkki (Verdi), Luisa Miller: Wurm (Verdi), Taika-ampuja: Kaspar (Weber), Parsifal: Amfortas (Wagner), Reininkulta: Donner (Wagner), Rienzi: Raimondo (Wagner), Nürnbergin mestarilaulajat: Fritz Kothner (Wagner), Elektra: Orestes (Strauss), Ariadne auf Naxos: Musiikinopettaja (Strauss), Faust: Mefisto (Gounod), Hoffmannin kertomukset: Lindorf/Coppelius/Mirakel/Dapertutto (Offenbach), Carmen: Escamillo (Bizet), Jevgeni Onegin: Gremin (Tšaikovski), Tosca: Scarpia (Puccini), La Bohème: Colline (Puccini), Turandot: Timur (Puccini), Ovela kettu: Metsänvartija (Janáček), Hulttion tie: Nick Shadow (Stravinsky)

Lisätiedot

Palkittu Lappeenrannan laulukilpailussa parhaana miesten sarjassa (2. palkinto) 1996

Esiintynyt mm. Tukholman Kuninkaallisen filharmonian, Auckland Philharmonia Orchestran, Radion sinfoniaorkesterin, Tapiola Sinfoniettan sekä Helsingin, Lahden ja Lohjan kaupunginorkesterien solistina.Konserttiohjelmistossa mm. Bachin, Haydnin, Mozartin ja Verdin kuoroteokset

Työskennellyt mm. seuraavien kapellimestarien kanssa: Nello Santi, Riccardo Chailly, Philippe Jordan, Ulf Schirmer, Marcello Viotti, Franz Welser-Möst, Axel Kober, Serge Baudo, Osmo Vänskä, Jukka-Pekka Saraste, Leif Segerstam, Frank Beermann, Sebastian Weigle, Vladimir Jurowski, Ralf Weikert, Adam Fischer, Marek Janowski, John Fiore, Hans Wallat, Markus Lehtinen, Ivan Anguelov ja Anthony Bramall

Levytyksiä: Nürnbergin mestarilaulajat (Wagner) Marek Janowskin johdolla; Naamiohuvit (Verdi) Riccardo Chaillyn johdolla; Manfred (Schumann) Mario Venzagon johdolla

Mukana esityksissä

la 25.9.2021
klo 19:00
täynnä
la 25.9.2021 rooleissa
ti 28.9.2021
klo 19:00
Muutamia jäljellä
ti 28.9.2021 rooleissa
to 30.9.2021
klo 19:00
Muutamia jäljellä
to 30.9.2021 rooleissa
su 3.10.2021
klo 14:00
täynnä
su 3.10.2021 rooleissa
ke 13.10.2021
klo 19:00
Muutamia jäljellä
ke 13.10.2021 rooleissa
pe 15.10.2021
klo 19:00
täynnä
pe 15.10.2021 rooleissa
ti 19.10.2021
klo 19:00
myynnissä
ti 19.10.2021 rooleissa
to 21.10.2021
klo 19:00
myynnissä
to 21.10.2021 rooleissa
ke 27.10.2021
klo 19:00
myynnissä
ke 27.10.2021 rooleissa