Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Covid fan tutte: Guglielmo (W. A. Mozart - Minna Lindgren), Iloinen leski: Kreivi Danilo (Franz Lehár)

Koulutus

Sibelius-Akatemia, kirkkomusiikin ja laulumusiikin osastot, musiikin maisteri 2012
Tanskan Kuninkaallinen ooppera-akatemia 2009-12
Karlsruhen musiikkikorkeakoulu 2008-09

Tampereen Konservatorio, piano- ja lauluopintoja

Lisäksi mestarikursseja ja yksityisopintoja

Kiinnitykset

Suomen kansallisoopperan solistiharjoittelija 2012-13
Vierailut mm. Tanskan Kuninkaallinen ooppera, Den Jyske Opera, Tanskan Kuninkaallinen ooppera-akatemia, Aix-en-Provencen festivaali, Åbo Svenska Teatern, New Generation Opera, Suomen kansallisooppera, Opera Verso

Roolit

Suomen kansallisoopperassa:
Taikahuilu: Papageno (Mozart), Così fan tutte: Guglielmo (Mozart), Lemmenjuoma: Belcore (Donizetti), Naamiohuvit: Silvano (Verdi), Rigoletto: Marullo (Verdi), La Traviata: Markiisi d’Obigny (Verdi), Tristan ja Isolde: Melot (Wagner), La rondine: Périchaud (Puccini), Pajatso: Silvio (Leoncavallo), Ovela kettu: Harašta (Janáček), Pohjalaisia: Herastuomari (Madetoja), Robin Hood: nimirooli (Linkola), Pikaparantola: Aviomies, Sopraanon puoliso (Rantala)

Muualla:
mm. Ariodante: Skotlannin kuningas (Händel), Don Giovanni: nimirooli ja Masetto (Mozart), Figaron häät: Figaro (Mozart), Hannu ja Kerttu: Isä (Humperdinck), Jevgeni Onegin: nimirooli (Tšaikovski), La Bohème: Marcello ja Schaunard (Puccini), Lulu: Toimittaja (Berg), Kesäyön unelma: Demetrius (Britten), Kullervo: nimirooli (Sibelius), Batsheba Saarenmaalla: Kuigu-Siim (Pylkkänen), Auringon talo: Riccione ja Rissonen (Rautavaara), Kohtalokkaat oppitunnit: Vorotov (Raasakka, kantaesitys), Viulunsoittaja katolla: Motel Kamzoil (Bock), Jesus Christ Superstar: Pilatus (Lloyd Webber)

Lisätiedot

Tähdet, Tähdet -televisiolaulukilpailun voitto 2015
Kansainvälisen Mirjam Helin -laulukilpailun semifinalisti 2014
Lappeenrannan laulukilpailun miesten sarjan voitto 2010
HSBC Laureate, Aix-en-Provencen festivaali 2009
Pro Musica -säätiön Vuoden nuori muusikko 2014
Emmerich Smola Förder preis 2014 -konsertti (SWR Fernsehen, konserttidokumentti ja televisioitu konsertti)
Martti Talvela -apuraha 2013

Esiintynyt mm. BBC:n sinfoniaorkesterin solistina Proms -festivaalilla, Camerata Salzburgin, Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin, Saksan radion filharmonikkojen, Radion sinfoniaorkesterin, Jyväskylä Sinfonian, Vantaan viihdeorkesterin ja Tapiola Sinfoniettan solistina sekä Den Jyske Operan kiertueella useimpien tanskalaisorkesterien solistina

Levytyksiä: Faust: Wagner (Gounod) levymerkille Decca/Deutsche Gramopohone (2016), Jyväskylä Sinfonian ja Ville Matvejeffin kanssa Rakkaus (2016) ja Sydän (2015). Sibelius-levy Turku Filharmonian ja Leif Segerstamin kanssa (2014)

Mukana esityksissä

la 10.10.2020
klo 14:00
myynnissä
la 10.10.2020 rooleissa
to 15.10.2020
klo 19:00
myynnissä
to 15.10.2020 rooleissa
pe 23.10.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 23.10.2020 rooleissa
pe 20.11.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 20.11.2020 rooleissa
Njegus
Jukka Romu
la 28.11.2020
klo 19:00
myynnissä
la 28.11.2020 rooleissa
Njegus
Jukka Romu
to 3.12.2020
klo 19:00
myynnissä
to 3.12.2020 rooleissa
Njegus
Jukka Romu
pe 11.12.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 11.12.2020 rooleissa
Njegus
Jukka Romu
ti 29.12.2020
klo 19:00
myynnissä
ti 29.12.2020 rooleissa
Njegus
Jukka Romu