Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Pieni merenneito: H. C. Andersen (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen)

Koulutus

Oulun balettikoulu 1986–92.
Suomen kansallisoopperan balettioppilaitos 1992–96.
Pietarin koreografinen oppilaitos (Vaganova-instituutti) 1996–99.
Kursseja: mestarikursseja New Yorkissa 2003, 2007, 2009, Pietarissa 2004, Havannassa 2005.

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 2001–
Memphis Ballet 2000–2001.
Alberta Ballet 1999–2000.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Kansallisbaletin kesäkiertue 2014, 2016, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kööpenhamina 2017, Tokio ja Osaka 2017. Muut vierailut: Unkarin Kansallisbaletti 2005,  Estonia-teatterin baletin vakituinen vierailija 2006– sekä mm. balettikonsertissa Japanin Hamamatsussa 2005, Osakan kansainvälisessä balettigaalassa 2004-2009 sekä kansainvälisessä balettigaalassa Virossa 2003, 2008. Useita gaalavierailuja Suomessa 2002-.

Roolit

Suomen kansallisbaletissa solistirooleissa mm. Bajadeeri (Natalia Makarova/Petipa), Don Quijote: nimirooli (Patrice Bart), Kuinka äkäpussi kesytetään: Hortensio (John Cranko), Pieni merenneito: H. C. Andersen (Kenneth Greve), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Pähkinänsärkijä (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Seitsemän veljestä: Lukkari (Marjo Kuusela).
Serenade (George Balanchine), Divertimento 15 (George Balanchine), Osiris: Seth/Osiris (tanssirooli oopperassa Osiris, kor. Aita Vuolanto), Blank Contrast (Jorma Elo), Forgotten Land: Vaalea pari (Jiří Kylián), Svadebka (Jiří Kylián), Petite Mort: 1. pari (Jiří Kylián), Colours: kolme paria (Jorma Uotinen), FLUKE (Mats Ek), A Million Kisses to my Skin: 3. pari (David Dawson), Twisted Shadow (Jorma Elo), Etudes (Harald Lander), Voluntaries: Pas de trois (Glen Tetley), Fotosoppa: Turisti (Sara Saviola), Aikala (Riku Immonen).
Vierailuilla mm. Pähkinänsärkijä: Prinssi (Vasili Vainonen), Between Light and Shadow (Juranyi), Joutsenlampi: Siegfried (Tiit Härm).

Lisätiedot

Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2005.
Pro Dance -palkinto 2002.
Helsingin kansainvälinen balettikilpailu 2005, Suomalais-unkarilainen kannustuspalkinto.
Shanghain kansainvälinen balettikilpailu 2004.
Eurovision Grand Prix -kilpailu, nuorten tanssijoiden sarja Suomessa 1999.
Varnan kansainvälinen balettikilpailu, juniorisarja 1998.

Mukana esityksissä

ti 18.12.2018
klo 19:00
täynnä
ti 18.12.2018 rooleissa
Tove Aman
Kreivittären uskottu (oopperassa Il Muto)
ke 19.12.2018
klo 19:00
täynnä
ke 19.12.2018 rooleissa
pe 21.12.2018
klo 19:00
täynnä
pe 21.12.2018 rooleissa
to 27.12.2018
klo 12:00
täynnä
to 27.12.2018 rooleissa
Tove Aman
Kreivittären uskottu (oopperassa Il Muto)
to 27.12.2018
klo 19:00
täynnä
to 27.12.2018 rooleissa
Tove Aman
Kreivittären uskottu (oopperassa Il Muto)
la 5.1.2019
klo 14:00
täynnä
la 5.1.2019 rooleissa
Tapani Plathan, photo Mirka Kleemola
Don Attilio (oopperassa Il Muto)
Roland Liiv
Passarino (oopperassa Don Juan Triumphant)
la 5.1.2019
klo 19:00
täynnä
la 5.1.2019 rooleissa
Tapani Plathan, photo Mirka Kleemola
Don Attilio (oopperassa Il Muto)
Roland Liiv
Passarino (oopperassa Don Juan Triumphant)
pe 11.1.2019
klo 19:00
täynnä
pe 11.1.2019 rooleissa
la 19.1.2019
klo 14:00
täynnä
la 19.1.2019 rooleissa
ti 22.1.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 22.1.2019 rooleissa
to 24.1.2019
klo 19:00
myynnissä
to 24.1.2019 rooleissa
la 26.1.2019
klo 14:00
Muutamia jäljellä
la 26.1.2019 rooleissa
ti 29.1.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 29.1.2019 rooleissa
to 31.1.2019
klo 19:00
myynnissä
to 31.1.2019 rooleissa
pe 1.2.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 1.2.2019 rooleissa
ke 6.2.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 6.2.2019 rooleissa
la 9.2.2019
klo 14:00
Muutamia jäljellä
la 9.2.2019 rooleissa
ti 12.2.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 12.2.2019 rooleissa