Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Lumikuningatar: Lapin seita (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen), Peppi Pitkätossu: Peppi Pitkätossu (Astrid Lindgren – Pär Isberg – Stefan Nilsson, Georg Riedel), Tripla / Serenade (McGregor – Balanchine – Robbins)

Koulutus

Turun konservatorio Mirja-Liisa Herhin johdolla 1994–95.
Suomen kansallisoopperan balettikoulu.
Lisäopintoina tanssikursseja.

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 1996–, tähtitanssija 2009–

Vierailut:
Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kansallisbaletin kesäkiertue 2015, Kööpenhamina 2017, Tokio ja Osaka 2017. Muut vierailut: Tanskan kuninkaallinen baletti 2004, Pähkinänsärkijä: Klaara (Alexei Ratmansky), Kuopio tanssii ja soi 2016.

Roolit

Pää- ja solistitehtävissä mm. Anna Karenina: Kitty (Alexei Ratmansky), Bajadeeri: Nikiya (Natalia Makarova/Petipa), Don Quijote: Kitri, Cupido (Partice Bart/Petipa), Giselle: Myrtha ja maalais-pas de deux (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: pienten joutsenten tanssi (Vladimir Bourmeister/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Odette/Odile (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Odette/Odile (Kenneth Greve), Kuinka äkäpussi kesytetään: Bianca (John Cranko), Liisa Ihmemaassa: Liisa (Jorma Elo), Lumikuningatar: Kerttu (Kenneth Greve), Onegin: Tatjana, Olga (John Cranko), Pieni merenneito: Vierasmaalainen prinsessa, Noita (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: prinsessa Aurora, Volante (Javier Torres/Petipa), Prinsessa Ruusunen: prinsessa Aurora (Rudolf Nurejev/Ivanov), Pähkinänsärkijä: Clara ja pastoraalitanssi (Rudolf Nurejev/Ivanov), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Klaara (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Raymonda: nimirooli (Anna-Marie Holmes/Petipa), Tšaikovski: Desirée Artot (Patrice Bart), Tuhkimo: nimirooli (Ben Stevenson), Tuhkimo: Perso (David Bintley).

Serenade (George Balanchine), Black Cake (Hans van Manen), Four Hands (Laszlo Berdo), Oracle (Glen Tetley), Suo tihkua vihreä tammi (Susanna Leinonen), Breaking the Fury (Susanna Leinonen), Carmen (Marilena Fontoura), Viime heinäkuu (Marilena Fontoura), Twisted Shadow (Jorma Elo), HAPPY is HAPPY (Jorma Elo), OFFCORE (Jorma Elo), Double Evil (Jorma Elo), Suite Murder (Jorma Elo), L’Apesanteur du coeur (Alexandre Bourdat), Svadebka: Morsian (Jiří Kylián), Petite mort: 5. pari (Jiří Kylián), Stepping Stones (Jiří Kylián), Kirkastunut yö (Tero Saarinen), Ratsuväkeä odotellessa (Jouka Valkama), Jäinen kukinta (Odd Johan Fritzøe), Seitsemäs sinfonia (Uwe Scholz), Episode 31 (Alexander Ekman), Valse Triste: äiti (Jyrki Karttunen).

Lisätiedot

Helsingin kansainvälisen balettikilpailun juniorisarjan finalisti 1995. Oulun Arktiset askeleet -kilpailun 1. sija. Eurovision Nuorten tanssijoiden kilpailun finalisti Gdanskissa, Puolassa 1997. Tanssin kukan Nuppu-palkinto 1997. Pro Operan apuraha 1997 ja 1999. Tanssin kukka -palkinto 2005. Suomen Kulttuurirahaston Edvard Fazer -palkinto 2010.

Mukana esityksissä

ti 3.12.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 3.12.2019 rooleissa
la 7.12.2019
klo 18:00
myynnissä
la 7.12.2019 rooleissa
pe 13.12.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 13.12.2019 rooleissa
to 19.12.2019
klo 19:00
myynnissä
to 19.12.2019 rooleissa
la 21.12.2019
klo 14:00
myynnissä
la 21.12.2019 rooleissa