Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Covid fan tutte: Despina (W. A. Mozart - Minna Lindgren), Iloinen leski: Hanna Glavari (Franz Lehár), Peter Grimes: Ellen Orford (Benjamin Britten ), Valkyyria: Helmwige (Richard Wagner)

Koulutus

Sibelius-Akatemia 2006–2009
Metropolia-ammattikorkeakoulu 2004–2008
Opettajina Raija Kemppainen, Juha Karvonen, Pirkko Törnqvist-Paakkanen ja Irja Auroora
Mestarikursseja Monica Groopin, Jorma Hynnisen, Barbara Bonneyn ja Martin Katzin johdolla

Vierailut

mm. Suomen kansallisooppera, Savonlinnan Oopperajuhlat, Opera BOX, Mariinski-teatteri, Gut Immling -festivaali, Harstadt, Les Lumiérès -festivaali

Roolit

Suomen kansallisoopperassa:
Matka Reimsiin: Madama Cortese (Rossini), Don Pasquale: Norina (Donizetti), Reininkulta: Freia (Wagner), Turandot: Liù (Puccini), Ovela kettu: Kukko/Närhi (Janáček)

Muualla:
mm. Almira: Bellante (Händel), Figaron häät: Kreivitär (Mozart), Don Giovanni: Donna Elvira (Mozart), Il mondo della luna: Clarice (Haydn), La serva padrona: Serpina (Paisiello), Sevillan parturi: Berta (Rossini), Aida: nimirooli (Verdi), Trubaduuri: Leonora (Verdi), Hoffmannin kertomukset: Giuditta (Offenbach),  Taika-ampuja: Agathe (von Weber),  Arabella: nimirooli (Strauss), Iloinen leski: Valencienne (Lehár), Cavalleria rusticana: Santuzza (Mascagni), Ovela kettu: Kukko/Närhi (Janáček), Hand of Bridge: Geraldine (Barber), Signor Deluso: Celie (Pasatieri), Kullervo: Sisar (Sallinen), Yhden yön juttu: Johanna (Kortekangas)

Lisätietoja

Satakunnan Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja

Gut Immling oopperafestivaali-kilpailun Lied-palkinto 2015
Finalisti Lappeenrannan valtakunnallisessa laulukilpailussa 2010
3. palkinto Kangasniemen laulukilpailussa 2009
4. palkinto Kokkola Lied Competition -kilpailun nuortensarjassa 2007

Esiintynyt mm. Bernin sinfoniaorkesterin, Turun kaupunginorkesterin, Bakun oopperaorkesterin, Helsingin kaupunginorkesterin, Porin kaupunginorkesterin ja Tromsøn kamariorkesterin solistina

Mukana esityksissä

la 10.10.2020
klo 14:00
myynnissä
la 10.10.2020 rooleissa
ti 13.10.2020
klo 19:00
myynnissä
ti 13.10.2020 rooleissa
to 15.10.2020
klo 19:00
myynnissä
to 15.10.2020 rooleissa
la 17.10.2020
klo 19:00
myynnissä
la 17.10.2020 rooleissa
pe 23.10.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 23.10.2020 rooleissa
to 26.11.2020
klo 19:00
myynnissä
to 26.11.2020 rooleissa
Paroni Mirko Zeta
Jouni Kokora
Njegus
Jukka Romu
ti 1.12.2020
klo 19:00
täynnä
ti 1.12.2020 rooleissa
Paroni Mirko Zeta
Jouni Kokora
Njegus
Jukka Romu
ti 8.12.2020
klo 19:00
myynnissä
ti 8.12.2020 rooleissa
Paroni Mirko Zeta
Jouni Kokora
Njegus
Jukka Romu
pe 18.12.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 18.12.2020 rooleissa
Paroni Mirko Zeta
Jouni Kokora
Njegus
Jukka Romu
to 31.12.2020
klo 19:00
myynnissä
to 31.12.2020 rooleissa
Paroni Mirko Zeta
Jouni Kokora
Njegus
Jukka Romu
pe 29.1.2021
klo 17:00
täynnä
pe 29.1.2021 rooleissa
ma 1.2.2021
klo 17:00
täynnä
ma 1.2.2021 rooleissa
to 4.2.2021
klo 17:00
täynnä
to 4.2.2021 rooleissa
ti 9.2.2021
klo 17:00
täynnä
ti 9.2.2021 rooleissa
pe 12.2.2021
klo 19:00
myynnissä
pe 12.2.2021 rooleissa
John
NN
Dr. Thorp
NN
la 13.2.2021
klo 15:00
täynnä
la 13.2.2021 rooleissa
ti 16.2.2021
klo 17:00
täynnä
ti 16.2.2021 rooleissa
ke 17.2.2021
klo 19:00
myynnissä
ke 17.2.2021 rooleissa
John
NN
Dr. Thorp
NN
pe 19.2.2021
klo 19:00
myynnissä
pe 19.2.2021 rooleissa
John
NN
Dr. Thorp
NN
ke 24.2.2021
klo 19:00
myynnissä
ke 24.2.2021 rooleissa
John
NN
Dr. Thorp
NN