Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Tripla / The Concert: Ensimmäinen mies (McGregor – Balanchine – Robbins)

Koulutus

Hannoverin musiikki- ja teatterikorkeakoulu 1988–94, Münchenin musiikki- ja teatterikorkeakoulu 1994–97 opettajina mm. Franz Ziegler ja Heinz Manniegel.

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 2001–, tähtitanssija 2009–
Dresdenin baletti 1997–2001.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Kansallisbaletin kesäkiertue 2014, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kansallisbaletin tähtihetkiä Oulussa 2018 ja Tampereella 2019. Muut vierailut: Kuopio tanssii ja soi 2019.

Roolit

Suomen kansallisbaletissa pää- ja solistitehtävissä mm. Anna Karenina: Vronski, Aleksei Karenin (Alexei Ratmansky), Bajadeeri: Solor, Ylibramiini (Natalia Makarova/Petipa), Coppélia: Méliès (Marc Ribaud), Don Quijote: Espada, Don Quijote (Patrice Bart/Petipa), Giselle: Albrecht (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Siegfried (Rudi van Dantzig/Petipa-Ivanov), Joutsenlampi: Prinssi Siegfried, Rothbart (Kenneth Greve), Kalevalanmaa: Väinämöinen (Kenneth Greve), Kamelianainen: Paroni de Varville (Val Caniparoli), Kaunotar ja hirviö: Apollo (Javier Torres), Kuinka äkäpussi kesytetään: Lucentio (John Cranko), Lokki: Trigorin (John Neumeier), Lumikuningatar: Lapin velho (Kenneth Greve), Manon: Lescaut (Sir Kenneth MacMillan), Muumipeikko ja taikurin hattu: Taikuri (Kenneth Greve), Napoli: Golfo, Pas de six/kaksi miestä (August Bournonville), Onegin: nimirooli (John Cranko), Pieni merenneito: H. C. Andersen, Suurlähettiläs (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: Prinssi Désiré (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Prinssi, Drosselmeyer (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Raymonda: Jean de Brienne (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia (John Cranko), Scheherazade: Shahryar (Kenneth Greve), Seitsemän veljestä: Juhani (Marjo Kuusela), Tšaikovski: nimirooli (Patrice Bart), Tuhkimo: Tuhkimon isä, Hovimestari (David Bintley), Tuhkimo – traaginen kertomus: Äitipuoli (Terence Kohler).

Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine), Serenade (George Balanchine), Rubies (George Balanchine), Divertimento 15 (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Sangviininen, Teema II (George Balanchine), Dominium (Tim Rushton), Viides sinfonia (Stefano Giannetti), Four Hands (Laszlo Berdo), Oracle (Glen Tetley), Voluntaries: Pas de trois (Glen Tetley), Kevätuhri (Vaslav Nijinsky), Polacca (Anna Laerkesen), A Million Kisses to my Skin (David Dawson), BACH. Forms of Silence and Emptiness: Bach (Nacho Duato), Stepping Stones (Jiří Kylián), Petite Mort: 1. pari (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), Psalmisinfonia (Jiří Kylián), Viime heinäkuu (Marilena Fontoura), Two Fast (Jorma Elo), Double Evil (Jorma Elo), Etudes (Harald Lander), Seitsemäs sinfonia (Uwe Scholz), Cornered (Nicolo Fonte), Ballet Pathétique (Jorma Uotinen), Jord (Jorma Uotinen), Minus 7 (Ohad Naharin), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin).

Muualla: Daphnis ja Chloë (John Neumeier), Pähkinänsärkijä (John Neumeier), Kevätuhri (John Neumeier), Giselle (Vladimir Derevianko), Kuinka äkäpussi kesytetään (John Cranko), Voluntaries (Glen Tetley), Huonosti vartioitu tyttö (Joseph Lazzini), Rot und Schwarz (Uwe Scholz), Vaaliheimolaiset (Tom Schilling), Paganini (Vladimir Vasiliev), Mahler (Mauro Bigonzetti).

Lisätiedot

Kansallisbaletin nuorisoryhmän taiteellinen koordinaattori 2019–

Pro Dance -palkinto 2004.
Edvard Fazer -palkinto 2008.

Mukana esityksissä

ti 17.12.2019
klo 19:00
Muutamia jäljellä
ti 17.12.2019 rooleissa
la 21.12.2019
klo 18:00
Muutamia jäljellä
la 21.12.2019 rooleissa