Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Jää: Artur Manström (Jaakko Kuusisto)

Koulutus

Sibelius-Akatemia Sauli Tiilikaisen johdolla, musiikin maisteri
Wienin musiikkikorkeakoulu Gerhard Kahryn johdolla
Lisäksi Tom Krausen, Rudolf Bautzin ja Thomas Hampsonin mestarikurssit

Kiinnitykset

Wienin valtionoopperan solistikunta 2001-05
Vierailut mm. Suomen kansallisooppera, Hampurin valtionooppera, Dresdenin Semperoper, Wienin Volksoper, Basel, St. Gallen, Antwerpen, Gent

Roolit

Mm. Figaron häät: Kreivi Almaviva (Mozart), Don Giovanni: nimirooli (Mozart), Taikahuilu: Kaitsijapappi ja Papageno (Mozart), Così fan tutte: Guglielmo (Mozart), Sevillan parturi: Figaro (Rossini), La Cenerentola: Dandini (Rossini), Matka Reimsiin: Don Alvaro (Rossini), Lemmenjuoma: Belcore (Donizetti), Rigoletto: Marullo (Verdi), Naamiohuvit: Silvano (Verdi), Tristan ja Isolde: Melot (Wagner), Nainen vailla varjoa: Sanansaattaja (Strauss), La Juive: Ruggiero (Halévy), Romeo ja Julia: Mercutio (Gounod), Carmen: Dancairo (Bizet), Patarouva: Ruhtinas Jeletski (Tšaikovski), Tosca: Scarpia (Puccini), Turandot: Ping (Puccini), La Bohème: Marcello (Puccini), Madama Butterfly: Sharpless (Puccini), Pajatso: Silvio (Leoncavallo), Andrea Chénier: Roucher (Giordano), Oedipe: Theseus (Enescu), Amahl ja yölliset vieraat: Melchior ja Balthasar (Menotti), Jonny alkaa soittaa: Jonny (Krenek), Penthesilea: Achilles (Schoeck), Kung Karls jakt: Reutercrantz (Pacius), Kuningas Lear: Albanyn herttua (Sallinen), Auringon talo: Santeri Rissanen (Rautavaara), Käärmeen hetki: Erik Aronius (Heiniö, kantaesitys), Robin Hood: nimirooli (Linkola)

Lisätiedot

Lappeenrannan laulukilpailun voitto 2006
Tampereen Ooppera Grand Prix -kilpailun jaettu voitto 2001
Vox Unica -laulukilpailun voitto 2000
Timo Mustakallio -laulukilpailun 2. sija 2000
Pentti Koskimies -liedkilpailun voitto pianisti Ilmari Räikkösen kanssa 1999
Wienin valtionoopperan Eberhard Wächter -laulajamitali 2002
Martti Talvela -stipendi 2000
Konserttiohjelmistossa suurten kirkkomusiikkiteosten lisäksi mm. Kindertotenlieder (Mahler), Lieder eines fahrenden Gesellen (Mahler), Lyrische Symphonie (Zemlinsky)

Yhteistyötä mm. seuraavien kapellimestarien kanssa: Gerd Albrecht, Philippe Jordan, Fabio Luisi, Seiji Ozawa, Leif Segerstam ja Christian Thielemann

Levytyksiä: Auringon talo: Santeri Rissanen (Rautavaara) Ondine 2003; Tristan ja Isolde: Melot (Wagner) Deutsche Grammophon 2003

Info

Baritoni, vieraileva solisti
Markus Nieminen