Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Merirosvo – Le Corsaire: Medora (Anna-Marie Holmes)

Koulutus

Bolšoin balettikoulu, Moskova

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 2020–
San Franciscon baletti, ensitanssija 2007–2018
American Ballet Theatre, New York, ensitanssija 2013–2017
Royal Ballet, Lontoo
Englannin kansallisbaletti

Vierailijana mm. Bolšoi-baletti ja Stanislavskin baletti Moskovassa, Mariinskin ja Mihailovskin baletit Pietarissa, American Ballet Theatre, Rooman oopperan baletti, La Scalan baletti, Tokion baletti, Kuuban kansallisbaletti, Madridin kansallisbaletti, Teatro Colon Buenos Airesissa, Hongkongin baletti, Dresdenin Semperoperin baletti, Berliinin valtionbaletti, Norjan kansallisbaletti

Roolit

päärooleissa mm. Bajadeeri: Nikiya (Natalia Makarova), Coppélia: Swanilda (George Balanchine), Le Corsaire: Medora, Don Quijote: Kitri (Rudolf Nurejev), Giselle: nimirooli, Joutsenlampi: Odette-Odile, Manon: nimirooli (Kenneth MacMillan), Onegin: Tatjana (John Cranko), Prinsessa Ruusunen: Aurora, Romeo ja Julia: Julia (Tomasson), La Sylphide, Sylvia: nimirooli (Ashton), Tuhkimo: nimirooli (Christopher Wheeldon).
Suite en blanc (Lifar), Borderlands (Wayne McGregor),  Chroma (Wayne McGregor), Anima Animus (David Dawson), Pas/Parts (William Forsythe), Artifact Suite (William Forsythe), in the middle, somewhat elevated (William Forsythe), From Foreign Lands (Alexei Ratmansky), Russian Seasons (Alexei Ratmansky), Golden Cockerel (Alexei Ratmansky), Shostakovich Trilogy (Alexei Ratmansky), Humminbird (Liam Scarlett), Symphonic Variations (Ashton), Voices of Spring (Ashton), Monotones (Ashton), Allegro Brillante (George Balanchine), Brahms-Schoenberg Quartet (George Balanchine), Divertimento No. 15 (George Balanchine), Jalokivet: Emeralds, Rubies, Diamonds (George Balanchine), Scotch Symphony (George Balanchine), Serenade (George Balanchine), Symphony in C (George Balanchine), and Theme and Variations (George Balanchine), Double Evil (Jorma Elo), Dances at a Gathering (Jerome Robbins), Other Dances (Jerome Robbins), The Cage (Jerome Robbins), Opus 19/The Dreamer (Jerome Robbins), Etydit (Lander), In the Countenance of Kings (Justin Peck),

Lisätiedot

Superstars of Dance -palkinto Yhdysvaltain NBC-tv-kanavalla 2009
Vuoden balettitanssija, Premio Positano 2017
Benois de la Dance 2018
Isadora Duncan Dance Award 2008
Soulin kansainvälinen balettikilpailu 2005, 1. sija
Rooman kansainvälinen balettikilpailu 2005, 1. sija,
Luxemburgin kansainvälinen balettikilpailu 2003, 1. sija
Varnan kansainvälinen balettikilpailu 2002, 2. sija
Prix de Lausanne 2002, 2. sija
Moskovan kansainvälinen balettikilpailu 2001, 3. sija

Mukana esityksissä

la 3.10.2020
klo 14:00
myynnissä
la 3.10.2020 rooleissa
pe 9.10.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 9.10.2020 rooleissa
ke 14.10.2020
klo 19:00
myynnissä
ke 14.10.2020 rooleissa
pe 16.10.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 16.10.2020 rooleissa