Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Liisa, Klaaran isosisko (Wayne Eagling, Toer Van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Tripla: World Wide Dance / Dust: Solisti (Justin Peck – Fei Bo – Akram Khan)

Koulutus

Prahan tanssikonservatorio 2001–2009

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 2011–, 1. solistitanssija 2016–

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Bolšoi-teatterissa Moskovassa 2013, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kööpenhamina 2017, Tokio ja Osaka 2017, Kansallisbaletin tähtihetkiä Oulussa 2018 ja Tampereella 2019.

Roolit

Suomen kansallisbaletissa pää- ja solistirooleissa mm. Anna Karenina: Betsy (Alexei Ratmansky), Carmen: nimirooli (Liam Scarlett), Don Quijote: Kaksi ystävätärtä (Patrice Bart), Jekyll & Hyde: Rowena (Val Caniparoli), Joutsenlampi: Pas de trois (Kenneth Greve), Kamelianainen: Marguerite Gautier (Val Caniparoli), Kaunotar ja hirviö: Fanny (Javier Torres), Lumikuningatar: nimirooli, Kerttu, Lapin seita (Kenneth Greve), Muumipeikko ja pyrstötähti: Niiskuneiti (Anandah Kononen), Muumipeikko ja taikurin hattu: Niiskuneiti (Kenneth Greve), Pieni merenneito: nimirooli (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: Carabosse (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Liisa (Wayne Eagling, Toer van Schayk), Romeo ja Julia: Julia (Natália Horečná), Sibelius: Pauline Lucca (Jorma Elo), Spartacus: Tertulla (Lucas Jervies), Tuhkimo: Perso, Syksyn haltijatar (David Bintley).

Neljä luonnekuvaa (George Balanchine), Glass Pieces (Jerome Robbins), Les Nuits (Angelin Preljocaj), Utopia of Another Continent (Natália Horečná), Sciamachy (Jeroen Verbruggen), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Pneuma (Carolyn Carlson), Episode 31 (Alexander Ekman), COW (Alexander Ekman), Hyöky (Johanna Nuutinen), Fotosoppa: Siivooja (Sara Saviola).

Böömin baletissa mm. Prinsessa Ruusunen, Suit En Blanc, Grand pas Laurencie, Prahan valtionoopperan baletissa mm. Joutsenlampi: Pas de trois (Petipa-Ivanov), Giselle: Myrtha (Coralli-Perrot)

Lisätiedot

Prix Carpeaux 2009, 2. sija Olomoucin kansainvälinen balettikilpailu 2009, 1. sija

Mukana esityksissä

la 3.12.2022
klo 18:00
täynnä
la 3.12.2022 rooleissa
ma 5.12.2022
klo 19:00
täynnä
ma 5.12.2022 rooleissa
ke 7.12.2022
klo 19:00
täynnä
ke 7.12.2022 rooleissa
la 10.12.2022
klo 14:00
täynnä
la 10.12.2022 rooleissa
la 10.12.2022
klo 18:00
täynnä
la 10.12.2022 rooleissa
ma 12.12.2022
klo 19:00
täynnä
ma 12.12.2022 rooleissa
pe 16.12.2022
klo 19:00
täynnä
pe 16.12.2022 rooleissa
ke 21.12.2022
klo 19:00
täynnä
ke 21.12.2022 rooleissa
to 22.12.2022
klo 19:00
täynnä
to 22.12.2022 rooleissa