Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Tuhkimo: Tuhkimo (David Bintley – Sergei Prokofjev), Pieni merenneito: Vierasmaalainen prinsessa (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen), Prinsessa Ruusunen: Babette, Auroran serkku (Javier Torres – Pjotr Tšaikovski)

Koulutus

Suomen kansallisoopperan balettikoulu 1994–2002, opettajina Venla Konttinen, Seija Silfverberg ja Jarmo Rastas.

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 2002–, solistitanssija 2013–14, ensitanssija 2014–

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut: Cagliarin Teatro Lirico 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kansallisbaletin kesäkiertue 2013, 2014, 2015, 2016, Kööpenhamina 2017.

Roolit

Pää- ja solistitehtävissä mm. Bajadeeri: Gamzatti (Natalia Makarova/Petipa), Don Quijote: Cupido (Patrice Bart/Petipa), Giselle: Maalais-pas de deux (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Pas de trois, Pikkujoutsenet (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Pas de trois, pikkujoutsenet, alaston joutsen (Kenneth Greve), Kalevalanmaa: Aino (Kenneth Greve), Kamelianainen: Marguerite Gautier (Val Caniparoli), Kaunotar ja hirviö: Belle (Javier Torres), Kesäyön unelma: Helena (Jorma Elo), Liisa Ihmemaassa: Liisa (Jorma Elo), Lumikuningatar: Kerttu, Lapin seita (Kenneth Greve), Onegin: Olga (John Cranko), Peer Gynt: Anitra (Heinz Spoerli), Pieni merenneito: Vierasmaalainen prinsessa (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: Prinsessa Aurora, Babette, Volante (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Klaara (Wayne Eagling, Toer van Schayk), Romeo ja Julia: Julia (Natália Horečná), Seitsemän veljestä: Lukkarin tytär, Seunalan Anna (Marjo Kuusela).
Serenade (George Balanchine), Divertimento 15 (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Koleerinen (George Balanchine), Carmen (Marilena Fontoura), Georgia (Tero Saarinen), Kevätuhri (Vaslav Nijinsky), Romeo ja Julia (John Cranko), Sechs Tänze (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), BACH. The Forms of Silence and Emptiness: Sello (Nacho Duato), FLUKE (Mats Ek), Episode 31 (Alexander Ekman), Walking Mad (Johan Inger), Hohto/Shine (Kenneth Kvarnström), Value (Jarkko Mandelin), Cornered (Nicolo Fonte), workwithinwork (William Forsythe), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), Les Nuits (Angelin Preljocaj), Taivaaseen juurtunut puu (Mammu Rankanen), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Lyrical (Petr Zuska), Breaking the Fury (Susanna Leinonen).

Lisätiedot

Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2006.
Moran pohjoismainen balettikilpailu 2000, 3. sija.
Sibeliuksen syntymäkotimitali 2011.

Mukana esityksissä

la 24.11.2018
klo 14:00
Muutamia jäljellä
la 24.11.2018 rooleissa
pe 30.11.2018
klo 19:00
Muutamia jäljellä
pe 30.11.2018 rooleissa
ke 5.12.2018
klo 19:30
täynnä
ke 5.12.2018 rooleissa
ke 12.12.2018
klo 19:00
Muutamia jäljellä
ke 12.12.2018 rooleissa
ke 19.12.2018
klo 19:00
täynnä
ke 19.12.2018 rooleissa
ti 22.1.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 22.1.2019 rooleissa
la 26.1.2019
klo 14:00
myynnissä
la 26.1.2019 rooleissa
pe 1.2.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 1.2.2019 rooleissa
ti 12.2.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 12.2.2019 rooleissa