Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Lentävä hollantilainen: Daland (Richard Wagner), Pelléas ja Mélisande: Arkel (Claude Debussy), Aida: Ramfis (Giuseppe Verdi), Jää: Piispa (Jaakko Kuusisto), Thaïs: Palémon (Jules Massenet)

Koulutus

Sibelius-Akatemia Jorma Elorinteen ja Tom Krausen oppilaana
Zürichin kansainvälinen oopperastudio 1992-93

Kiinnitykset

Suomen Kansallisoopperan solistikunta 2001-
Wiesbadenin ja Darmstadtin oopperat 1993-2000

Vierailut: mm. Bayreuthin musiikkijuhlat 1997-2001 ja 2006, Savonlinnan Oopperajuhlat, Wienin ja Baijerin valtionoopperat, Berliinin Deutsche Oper, Tukholma, Malmö, Oslo, Kööpenhamina, Lontoo, Amsterdam, Pariisi, Strasbourg, Lyon, Marseilles, Rouen, Tours, Hannover, Berliini, Stuttgart, Rooma, Milano, Palermo, Pisa, Livorno, Rovigo, Como, Cesarea, Zürich, Luzern, Basel, Geneve, Madrid, Ateena, Lissabon, Budapest, Tokio, Cincinnati, Pietari ja Santiago de Chile

Suomen Kansallisoopperan vierailu Pietarin Mariinski-teatterissa keväällä 2005 (Rautavaara: Rasputin)

Roolit

Mm. Ryöstö seraljista: Osmin (Mozart), Taikahuilu: Sarastro, Kaitsijapappi (Mozart), Don Giovanni: Komtuuri (Mozart), Figaron häät: Bartolo (Mozart), Fidelio: Rocco (Beethoven), Sevillan parturi: Don Basilio (Rossini), Lucia di Lammermoor: Raimondo (Donizetti), Macbeth: Banquo (Verdi), Rigoletto: Sparafucile (Verdi), Kohtalon voima: Pater Guardian (Verdi), Aida: Ramfis (Verdi), Don Carlos: Filip II (Verdi), Lentävä hollantilainen: Daland (Wagner), Tannhäuser: Hermann (Wagner), Reininkulta: Fafner ja Fasolt (Wagner), Valkyyria: Hunding (Wagner), Siegfried: Fafner (Wagner), Jumalten tuho: Hagen (Wagner), Parsifal: Titurel (Wagner), Tristan ja Isolde: Kuningas Marke (Wagner), Nürnbergin mestarilaulajat: Veit Pogner (Wagner), Ruusuritari: Paroni Ochs von Lerchenau (Strauss), Elektra: Vanha palvelija (Strauss), Thaïs: Palémon (Massenet), Jevgeni Onegin: Gremin (Tšaikovski), Hovanštšina: Dosifei (Musorgski), Boris Godunov: Pimen (Musorgski), La Bohème: Colline (Puccini), Turandot: Timur (Puccini), Pelléas ja Mélisande: Arkel (Debussy), Nenä: Jakovlevitš (Šostakovitš), Albert Herring: Mr Budd (Britten), Pohjalaisia: Vallesmanni (Madetoja), Viimeiset kiusaukset: Paavo Ruotsalainen (Kokkonen), Kuningas lähtee Ranskaan (Sallinen), Rasputin: Puriškevitš (Rautavaara, kantaesitys), Käärmeen hetki: Huldén (Heiniö, kantaesitys), Adriana Mater: Tsargo (Saariaho)

Lisätiedot

Yhteistyötä mm. seuraavien kapellimestarien kanssa: Sakari Oramo, Daniel Barenboim, Nikolaus Harnoncourt, Mikko Franck, Antonio Pappano, Zubin Mehta, Mark Albrecht, Leif Segerstam, Christian Thielemann, Jukka-Pekka Saraste, Petri Sakari, Peter Schneider, Simon Rattle, Riccardo Chailly, Ralf Weikert, James Conlon, Jun Märkl, Eri Klas, Alberto Zedda, Julia Jones, Adam Fischer, Okko Kamu ja Osmo Vänskä

Konserttiohjelmistossa mm. 9. sinfonia ja Missa solemnis (Beethoven), Johannes-passio (Bach), Nelson-messu ja Harmonia-messu (Händel), 8. sinfonia (Mahler), Requiem (Mozart), Oedipus Rex ja Pulcinella (Stravinsky), Requiem (Verdi), Stabat Mater (Rossini), Dream of Cerotinus (Elgar), Vigilia (Rautavaara) ja Tuuri (Nordgren, kantaesitys)

Esiintynyt mm. Radion sinfoniaorkesterin, Helsingin kaupunginorkesterin, Berliinin filharmonikkojen, Concertgebouwn orkesterin, Lontoon ja Cincinnatin sinfoniaorkesterien, Milanon Giuseppe Verdi -sinfoniaorkesterin ja Palermon Teatro Massimon orkesterin solistina

Levytyksiä mm. Vigilia (Rautavaara) 1998, Rautavaaran yksinlauluja 2003, Kuningas lähtee Ranskaan (Sallinen), Kullervo (Sibelius) sekä Wagnerin oopperat Nürnbergin mestarilaulajat (Bayreuth) ja Die Feen. DVD-tallenteita Rasputin (Rautavaara)

Mukana esityksissä

ke 30.1.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 30.1.2019 rooleissa
Sanna Kummel
NN
Anton
NN
Suntio
NN
Francine
Olga Heikkilä
Hilda
NN
pe 8.2.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 8.2.2019 rooleissa
Palvelija
NN
ke 13.2.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 13.2.2019 rooleissa
Palvelija
NN
to 14.2.2019
klo 19:00
myynnissä
to 14.2.2019 rooleissa
Sanna Kummel
NN
Anton
NN
Lydia Manström
Tiina Penttinen
Hilda
NN
pe 15.2.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 15.2.2019 rooleissa
Palvelija
NN
ke 20.2.2019
klo 11:00
täynnä
ke 20.2.2019 rooleissa
Sanna Kummel
NN
Anton
NN
Suntio
NN
Francine
Olga Heikkilä
Hilda
NN
to 21.2.2019
klo 19:00
myynnissä
to 21.2.2019 rooleissa
Palvelija
NN
la 23.2.2019
klo 19:00
myynnissä
la 23.2.2019 rooleissa
Palvelija
NN
ti 26.2.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 26.2.2019 rooleissa
Palvelija
NN
to 28.2.2019
klo 19:00
myynnissä
to 28.2.2019 rooleissa
Palvelija
NN
ti 5.3.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 5.3.2019 rooleissa
Sanna Kummel
NN
Anton
NN
Lydia Manström
Tiina Penttinen
Hilda
NN
la 9.3.2019
klo 19:00
myynnissä
la 9.3.2019 rooleissa
Sanna Kummel
NN
Anton
NN
Suntio
NN
Hilda
NN
la 6.4.2019
klo 19:30
myynnissä
la 6.4.2019 rooleissa
ke 10.4.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 10.4.2019 rooleissa
pe 12.4.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 12.4.2019 rooleissa
ke 24.4.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 24.4.2019 rooleissa
pe 26.4.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 26.4.2019 rooleissa
ti 30.4.2019
klo 19:00
myynnissä
ti 30.4.2019 rooleissa
to 2.5.2019
klo 19:00
myynnissä
to 2.5.2019 rooleissa
la 4.5.2019
klo 19:00
myynnissä
la 4.5.2019 rooleissa
to 23.5.2019
klo 19:00
myynnissä
to 23.5.2019 rooleissa
Golaud
Laurent Naouri
Pelléasin isä
Hannu Tuomi
la 25.5.2019
klo 14:00
myynnissä
la 25.5.2019 rooleissa
Golaud
Laurent Naouri
Pelléasin isä
Hannu Tuomi
ke 29.5.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 29.5.2019 rooleissa
Golaud
Laurent Naouri
Pelléasin isä
Hannu Tuomi
pe 31.5.2019
klo 19:00
myynnissä
pe 31.5.2019 rooleissa
Golaud
Laurent Naouri
Pelléasin isä
Hannu Tuomi