Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Tuhkimo: Tuhkimo (David Bintley – Sergei Prokofjev), Pieni merenneito: Pieni merenneito (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen), Anna Karenina: Anna Karenina (Alexei Ratmansky – Rodion Štšedrin), Ranskalainen ilta / Suite en blanc: Pas de deux, La flûte (Carolyn Carlson - Serge Lifar), K.V.G. / Lonesome George (Kylián-Verbruggen-Goecke), Prinsessa Ruusunen: Aurora (Javier Torres – Pjotr Tšaikovski)

Koulutus

Korean kansallinen taideyliopisto 2001–2006.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2007–, ensitanssija 2009–13, tähtitanssija 2013-
Universal Ballet Company 2006-2007.
Nevada Ballet Theatre 2003–2004.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Macaon Kulttuurikeskus 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Tokio ja Osaka 2017, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kansallisbaletin kesäkiertue 2014, 2015, 2016.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa: Pää- ja solistitehtävissä mm. Bajadeeri: Nikiya (Natalia Makarova/Petipa), Don Quijote: Kitri (Patrice Bart), Bajadeeri: Nikiya (Natalia Makarova), Giselle: nimirooli (Coralli-Perrot-Petipa), Joutsenlampi: Odette/Odile, pas de trois (Kenneth Greve), Kamelianainen: Marguerite Gautier (Val Caniparoli), Kaunotar ja hirviö: Belle, kaunotar (Javier Torres), Kesäyön unelma: Hermia (Jorma Elo), Kuinka äkäpussi kesytetään: Bianca (John Cranko), Lokki: Maša (John Neumeier), Lumikuningatar: Kerttu (Kenneth Greve), Muumipeikko ja pyrstötähti: Lisko / Tiira (Anandah Kononen), Onegin: Olga (John Cranko), Pieni merenneito: nimirooli (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: prinsessa Aurora (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Klaara (Wayne Eagling, Toer van Schayk), Scheherazade: nimirooli (Kenneth Greve), Tuhkimo – traaginen kertomus: Tuhkimo (Terence Kohler)
A Million Kisses to my Skin: 1. pari (David Dawson), Petite Mort: 5. pari (Jiří Kylián), BACH. Forms of Silence and Emptiness: Sello (Nacho Duato), Two Fast (Jorma Elo), Voluntaries (Glen Tetley), Etudes (Harald Lander), Suite Murder (Jorma Elo), Double Evil (Jorma Elo), Kadonnut kuva (Christian Spuck), Seitsemäs sinfonia (Uwe Scholz), workwithinwork (William Forsythe),  In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), Neljä luonnekuvaa: Sangviininen (George Balanchine), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Little Monsters (Demis Volpi).
Muualla: The World Star Gala Festival 2007 (partnerina Daniil Simkin) ja 2008 (partnerina Jaakko Eerola). Tokion balettigaala 2005 (partnerina Hean Jun Rhee).

Lisätiedot

Suomen Kulttuurirahaston Edvard Fazer -palkinto 2018.
New Yorkin kansainvälisen balettikilpailun voittaja 2007.
Dong-An tanssikilpailun voittaja 2003.
Luxemburgin kansainvälisen balettikilpailun nuorten sarjan voittaja 2003.
Prahan kansainvälisen balettikilpailun nuorten sarjan voittaja 2002.
William Como -stipendi Yhdysvaltain kansainvälisessä balettikilpailussa 2002.

Mukana esityksissä

ke 22.5.2019
klo 19:00
myynnissä
ke 22.5.2019 rooleissa
Sciamachy
Lonesome George
Psalmisinfonia