Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Merirosvo – Le Corsaire: Conrad (Anna-Marie Holmes)

Koulutus

John Crankon balettikoulu, Stuttgart 2005–2009

Kiinnitykset

Hollannin kansallisbaletti, ensitanssija 2016–2019
Stuttgartin baletti 2009–2016, solistitanssija 2012–2013, ensitanssija 2013–2016

Vierailuja mm.: Hollannin kansallisbaletti 2015–2016, Australian baletti, Tokion baletti, Tšekin kansallisbaletti, Kremlin baletti, Mariinski-teatterin baletti, Royal Ballet

Roolit

Pää- ja solistirooleissa mm. Bajadeeri: Solor (Natalia Makarova / X. Torres), Coppélia: Franz (Ted Brandsen), Don Quijote: Basilio (M. Guerra / Rudolf Nurejev / Alexander Gorsky / Alexei Ratmansky / Carlos Acosta), Giselle: Albrecht (Reid Anderson / Andrey Petrov), Huonosti vartioitu tyttö: Colas (sir Frederick Ashton), Joutsenlampi: Prinssi Siegfried (John Cranko / Rudi van Dantzig / Konstantin Sergejev), Kamelianainen: Armand Duval (John Neumeier), Kuinka äkäpussi kesytetään: Petruchio (John Cranko), Onegin: nimirooli (John Cranko), Otello: nimirooli (John Neumeier), Prinsessa Ruusunen: Prinssi (Marcia Haydee / Sir Peter Wright), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Prinssi (Wayne Eagling), Romeo ja Julia: Romeo (John Cranko), La Sylphide: James (Peter Schaufuss), Tuhkimo: Prinssi (Christopher Wheeldon).
Song of the Earth (Kenneth MacMillan), Requiem (Kenneth Macmillan), Aus Holbergs Zeit (John Cranko), Homage a Bolshoi (John Cranko), Concerto for Flute and Harp (John Cranko), Poème de l’Extase (John Cranko), The Lady and the Fool (John Cranko), Initials R.B.M.E (John Cranko), Theme and Variations (George Balanchine), Apollon Musagète (George Balanchine), The Four Temperaments (George Balanchine), Streetcar Named Desire (John Neumeier), Adagio Hammerklavier (Hans van Manen), Variations for two couples (Hans van Manen), Frank Bridge Variations (Hans van Manen), Kammerballett (Hans van Manen), Dances at the Gathering (Jerome Robbins), Kevätuhri (Glen Tetley), Arena (Glen Tetley), Gaite Parisienne (Maurice Béjart), Forgotten Land (Jiří Kylián), The Second Detail (William Forsythe), Vier Letzte Lieder (Rudi van Dantzig), RED in 3 (Jorma Elo), Slice to Sharp (Jorma Elo), Das Fräulein von S. (Christian Spuck), Leonce and Lena (Christian Spuck), Orphée et Euridice (Christian Spuck), Il Concertone (Mauro Bigonzetti), Without Words (Nacho Duato), Le Chant du Rossignol (Marco Goecke), On Velvet (Marco Goecke), Orlando (Marco Goecke), Big Blur (Demis Volpi), Krabat (Demis Volpi), Miniatures (Douglas Lee), No Men’s Land (Edward Clug), Ssss…(Edward Clug), Tulilintu (Sidi Larbi Cherkaoui), Yantra (Wayne McGregor)

Lisätiedot

Saksan tanssipalkinto, nuorten tanssijoiden Tulevaisuus-palkinto 2011
Erik Bruhn -palkinto, yleisön valinta 2011
Positano Prize 2017
Benois de la Danse -palkintoehdokkuus 2018

Info

Daniel Camargo
Vieraileva tanssija
Daniel Camargo

Mukana esityksissä

ke 14.10.2020
klo 19:00
myynnissä
ke 14.10.2020 rooleissa
pe 16.10.2020
klo 19:00
myynnissä
pe 16.10.2020 rooleissa