Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Jää: Elis Bergman (Jaakko Kuusisto)

Koulutus

Oulun konservatorio, laulunopettajalinjan jatkotutkinto 1993
Kansallisoopperan oopperastudio

Jatko-opinnot Italiassa Paolo Silverin johdolla
Ensikonsertti 1993

Kiinnitykset

Suomen kansallisoopperan solistikunta 1999-2018
Vierailut: mm. Savonlinnan Oopperajuhlat 1997-, suomalaiset alueoopperat, Tukholman Kuninkaallinen ooppera, Moskovan Novaja-ooppera, Wien. Suomen Kansallisoopperan vierailu Pietarin Mariinski-teatterissa keväällä 2005 (Rautavaara: Rasputin)

Roolit

Suomen kansallisoopperassa:
mm. Figaron häät: Don Basilio ja Don Curzio (Mozart), Ryöstö seraljista: Pedrillo (Mozart), Taikahuilu: Monostatos, Toinen pappi ja Ensimmäinen haarniskoitu (Mozart), Fidelio: Florestan ja Jaquino (Beethoven), Matka Reimsiin: Belfiore (Rossini), Lemmenjuoma: Nemorino (Donizetti), Anna Bolena: Sir Hervey (Donizetti), Don Pasquale: Notaari (Donizetti), La Traviata: Gaston (Verdi), Aida: Sanansaattaja (Verdi), Don Carlos: Lerman kreivi (Verdi), Reininkulta: Mime (Wagner), Parsifal: Knaappi (Wagner), Nürnbergin mestarilaulajat: Augustin Moser (Wagner), Nainen vailla varjoa: Kyttyräselkä (Strauss), Ruusuritari: Isäntä ja Laulaja (Strauss), Salome: Herodes (Strauss), Carmen: Remendado (Bizet), Jevgeni Onegin: Triquet (Tšaikovski), Boris Godunov: Šuiski ja Misail (Musorgski), Lännen tyttö: Nick (Puccini), Tosca: Spoletta (Puccini), Turandot: Pang (Puccini), Madama Butterfly: Goro (Puccini), Andrea Chénier: Apotti (Giordano), Pajatso: Peppe (Leoncavallo), Ovela kettu: Rehtori (Janáček), Peter Grimes: Bob Boles (Britten), Albert Herring: Mr Upfold (Britten), Sweeney Todd: Pirelli (Sondheim), Pohjalaisia: Kaappo (Madetoja), Viimeiset kiusaukset: Juhana (Kokkonen), Punainen viiva: Puntarpää ja Kirkkoherra (Sallinen), Hyönteiselämää: Keksijä (Aho), Kuningas Lear: Narri (Sallinen), Luther: Munkki (Tikka), Rasputin: Lazavert (Rautavaara, kantaesitys), Aleksis Kivi: Mikko Vilkastus ja Junki (Rautavaara), Robin Hood: Munkki Tuck (Linkola, kantaesitys), Jannen salaisuus: Opettajatar/Poliisi (Kortekangas, koululaisooppera), Jää: Elis Bergman (Kuusisto, kantaesitys)

Muualla:
Ryöstö seraljista: Pedrillo (Mozart), Fidelio: Florestan (Beethoven), La Traviata: Alfredo (Verdi), Rigoletto: Herttua (Verdi), Salome: Herodes (Strauss), Turandot: Pang (Puccini), Pajatso: Beppo (Leoncavallo), Yö Venetsiassa: Caramello (Strauss), Pohjalaiset: Kaapo (Madetoja), Kalastajaooppera: Juudas (Erkkilä), Aika ja uni (Rechberger-Kortekangas-Aho), La Fenice: Palomestari (Hakola, kantaesitys), Norppa: Aurinko (Kyllönen, kantaesitys), Tuntematon sotilas: Rovasti (Pylkkänen).

Lisätiedot

Timo Mustakallio -kilpailun 3. palkinto 1989
Vuoden Oopperasolisti 1997

Levytyksiä mm. Pohjalaisia (Madetoja) ja Aslak Hetta (Launis) Radion sinfoniaorkesterin kanssa, Riddaren och draken (Heiniö) Turun filharmonisen orkesterin kanssa, Aino (Melartin) Sinfonia Lahden kanssa sekä Luosto-sinfonia (Aho) Sinfonia Lahden ja Lapin kamariorkesterin kanssa

Esiintyy säännöllisesti oratorioiden ja passioiden solistina teoksissa kuten Requiem (Verdi), Carmina Burana (Orff), Requiem (Mozart) ja 9. sinfonia (Beethoven)

Info

Aki Alamikkotervo
Tenori, vieraileva solisti
Aki Alamikkotervo

Mukana esityksissä

la 2.11.2019
klo 19:00
myynnissä
la 2.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
ti 5.11.2019
klo 11:00
täynnä
ti 5.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
to 7.11.2019
klo 19:00
myynnissä
to 7.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
la 16.11.2019
klo 14:00
myynnissä
la 16.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen
to 21.11.2019
klo 19:00
myynnissä
to 21.11.2019 rooleissa
Ilma-akrobatia
Onni Hämäläinen