Menneisyyteen kumartava ja tulevaisuuden tanssijalupauksia juhlistava kahden teoksen ilta on osa 40 maassa kiertäneen Tero Saarinen Companyn 20-vuotisjuhlavuoden ohjelmistoa.
Tero Saarisen varhaista tuotantoa edustava Could you take some of my weight…? tutkii ja leikittelee painon erilaisilla, konkreettisilla ja symbolisilla, merkityksillä.
Tero Saarinen Companyn perustajajäsenten Saarisen ja Yuval Pickin vuonna 1999 kantaesittämän, miehistä energiaa ja virtuositeettia pursuavan menestysdueton tulkitsevat nyt ensimmäisessä osajaossa Pekka Louhio ja David Scarantino, jotka loistivat vastikään Kullervon solisteina Kansallisbaletissa.
Japanissa vuonna 2014 kantaesitetyssä teoksessa MESH Tero Saarisen aasialaisista tanssitraditioista vaikutteita saanut liikekieli törmää hienostuneesti suomalaiseen musiikkiperintöön. Tero Saarinen Companyn ohjelmistoon tänä vuonna siirtynyt teos saa nyt Helsingin ensi-iltansa. Yksinäisyyden, erilaisuuden ja vierauden kokemuksista ammentavaa koreografiaa tulkitsee ryhmän oman vahvan solistikaartin rinnalla japanilainen butotanssija Mitsutake Kasai sekä nuoria tanssijalupauksia Kansallisbaletin nuorisoryhmästä, balettioppilaitoksesta ja Taideyliopiston Teatterikorkeakoulusta.
”Luonnolliselta tuntuvaa ja hengittävää tanssia. Klassinen kumartaa nykytanssille, kädet ovat kauniin plastiset, vaikka liike olisi kuinka voimakasta.”
Helsingin Sanomat, Jussi Tossavainen, 18. kesäkuuta, 2016
”Oli hienoa nähdä, ettei duetto vaikuttanut sen enempää liikekieleltään kuin teemoiltaankaan pätkääkään vanhentuneelta. Kahden ihmisen välinen kontaktin tarve ja luottamuksen löytäminen ovat aina ajankohtaisia aiheita.”
Savon Sanomat, Annikki Alku, 17. kesäkuuta, 2016
”Yksi [Täydenkuun tanssit -festivaalin] huippukohtia oli Tero Saarisen uusi teos MESH. Se on koreografin syväluotaava näky ihmisistä ja ajastamme, jossa nationalistiset ja militantit voimat korottavat ääntään ja humanismilla on musta side silmillään. — Teos onnistuu koskettamaan meitä ajassamme hämmentyneitä.”
Kaleva, Eeva Kauppinen, 27. heinäkuuta, 2016
”MESH on pitkälle viety ja tarkkaan mietitty teos. Sen syvyys ja symboliikka tulevat upeasti esiin liikkeen ja muotojen tempon vaihtelujen rakenteissa ja suunnittelussa. Mitään ei ole liikaa. Uskalletaan ja halutaan mennä ja äärirajoille asti. Koreografin persoonallinen ja tuttu liikekieli on kuin räätälöity teoksen elementteihin ja teemoihin.”
Keskipohjanmaa, Raija Ilo, 26. heinäkuuta, 2016
“[MESH on] omaperäinen ja dynaaminen yhdistelmä länsimaista ja itämaista tanssia — tasapaino ja epätasapaino kohtaavat, pakottaen tanssijoiden energiat äärirajoilleen — Teoksesta huokuu syvällinen visio”
– Auditorium, Akiko Tachiki, 2014 (Saksa/Japani)
Could you take some of my weight….?
Koreografia: Tero Saarinen
Valosuunnittelu: Mikki Kunttu
Pukusuunnittelu: Rachel Quarmby-Spadaccini
Lavastuksen toteutus: Susanna Laurola
Musiikki: kollaasi (Sergei Rahmaninov, Steve Reich)
Tanssi: Pekka Louhio & David Scarantino (12.10. / 14.10. / 15.10. klo 19.30), Oskari Nyyssölä & Eero Vesterinen (13.10. ja 15.10. klo 14.30)
Kesto: 23 minuuttia
Kantaesitys: 28.5.1999, Pariisi, Ranska
MESH
Koreografia: Tero Saarinen
Valosuunnittelu: Iwashina Takeaki
Pukusuunnittelu: Izumi Miyamura
Musiikki: kollaasi (Martti Pokela, Jaakko Mäntyjärvi, Pekka Jalkanen, trad.)
Koreografin assistentit: Satu Halttunen, Henrikki Heikkilä
Tanssi: Auri Ahola, Satu Halttunen, Mitsutake Kasai, Natasha Lommi, Pekka Louhio, Oskari Nyyssölä, David Scarantino ja Eero Vesterinen (TSC), Jenna Broas, Anni Koskinen ja Pinja Poropudas (Taideyliopipston Teatterikorkeakoulu), Jane Sievänen, Erika Vilander ja Malla Ylöniemi (Suomen kansallisbaletin nuorisoryhmä) sekä Kansallisbaletin oppilaitoksen opiskelijat ja vastavalmistuneet tanssijat Marcus Björkbom, Tiia Lehtinen, Julianna Luhtala, Eliisa Nenonen, Konsta Roos, ja Nelli Sinilaakso.
Kesto: 30 minuuttia
Kantaesitys: 2.2.2014, Tokio, Japani
Alkuperäistuotanto: Saitama Dance Association ja Saitama Arts Theater
Esityksiä tukee Jane ja Aatos Erkon säätiö.
Alennuslippuja on myynnissä rajoitettu määrä per esitys. Voit tutustua eri lipputyyppeihin Lippupisteen sivuilla.
Kauden makeat ja suolaiset
Mitä saisi olla? Valitse kauden monipuolisesta menusta omat suosikkisi.
Kun tilaat tarjoilut ennakkoon verkosta tai Oopperaravintoloiden myyntipalvelusta, pääset valitsemaan huomattavasti suuremmasta valikoimasta – ja vältät väliaikojen jonot. Lämpiön ravintoloiden pöytäkartan löydät tästä. (PDF)
Oopperaravintoloiden myyntipalvelu
p. (09) 4030 2377, arkisin klo 9–11 ja 12–16
palvelupiste Oopperatalon Töölönlahden puoleisessa aulassa avoinna tiistaista perjantaihin klo 12–16
ravintolapalvelut[at]opera.fi
Lahjakortti
Anna lahjaksi elämys. Lahjakortti Oopperaan ja Balettiin on takuuvarma valinta.
Aukioloajat
Palvelemme sinua paikan päällä ja puhelimessa maanantaista lauantaihin.
Medialle
Lehdistötiedotteet, -kuvat ja -liput sekä haastattelupyynnöt ja viestinnän yhteystiedot.
Yritykset ja ryhmät
Tee vaikutus ja järjestä tapahtumasi Oopperatalossa.
Lasten kanssa
Lapsille sopivat esitykset ja muut vinkit perheille.
Tilaa tarjoilut
Oopperaravintolan herkuista voit nauttia ennen esitystä ja väliajalla.
Etuja kausikortilla
Kanta-asiakkuus kannattaa – katso kausikorttilaisen 12 etua.
Esteettömyys
Lue, kuinka saavutettavuus on huomioitu talossamme. Esteetön kulku Töölönlahden puolelta.
Saapuminen & parkkeeraus
Helsinginkatu 58. Ratikat 1, 2, 4, 8, ja 10.
Käsiohjelmat
Osta ovimiehiltä, Oopperashopista tai lämpiön myyntikärrystä ja syvenny teoksiin käsiohjelmien parissa.
Kiertokäynnit
Raota esirippua ja kurkista kulissien takaiseen elämään opastetulla kierroksella.
Lippujen hinnat
Alennukset, varaukset, vaihdot ja tietoa hinnoittelusta. Tutustu myyntiehtoihimme.