Siirry sisältöön

Koulutus

Sibelius-Akatemia: laulun A-tutkinto (Ritva Auvisen johdolla) ja musiikin maisterin tutkinto 2002
Jatko-opintoja Tuire Grönthalin johdolla
Lisäksi mm. Larissa Gergijevan, Evelyn Tubbin, Olaf Bärin, Oren L. Brownin ja Paul Hillierin mestarikurssit

Kiinnitykset

Lauluyhtye Lumen Valo 1996-2002
Radion kamarikuoro 1996-2005
Vierailut mm. Suomen Kansallisooppera, Ooppera Skaala, Ilmajoen musiikkijuhlat, Suomen Kansallisteatteri

Roolit

Suomen Kansallisoopperassa:
Paholaisen palkka-ampuja: Morsiusneito (Weber), Peter Grimes: Second niece (Britten)

Muualla:
Los elementos: Aurora (Literes), Prinsessa leikkii –monologiooppera (Ito, kantaesitys), Marjatta matala neiti: Marjatta (Rautavaara), Flash flash: ”E” (Nuorvala, kantaesitys), La púrpura de la rosa: Calíope, Adonis, Belona (Torrejón y Velasco), Les Arts florissants: Poesie (Charpentier), Les enfants terribles: Elisabeth (Glass), Pohjanmaan kautta: Anni (Almila, kantaesitys), Sulka: Kukka (Länsiö, kantaesitys)

Laulurooli näytelmässä 4.48 Psykoosi (Kane, kantaesitys)

Lisätiedot

Kangasniemen laulukilpailu, 2.palkinto 2009

Konserttiohjelmistossa mm. Stabat Mater (Pergolesi), h-mollimessu (Bach), Johannes-passio (Bach), Jouluoratorio (Bach), Matteus-passio (Bach), Stabat Mater (Boccherini), Salve Regina (Haydn), Messias (Händel), Dixit Dominus (Händel), Silete venti (Händel), Requiem (Fauré), Der Tod Jesu (Graun), Requiem (M.Haydn), Maria-vesperit (Monteverdi), c-molli-messu (Mozart), Exsultate jubilate (Mozart), Requiem (Mozart), Carmina burana (Orff), Vigilia (Rautavaara), Requiem (Kokkonen), Requiem (Lindberg), G-duurimessu (Schubert), Knoxville Summer of 1915 (Barber), Sinfonia (Berio), Sirens (Hillborg), Floof (Salonen), Jousikvartetto nro 2 (Schönberg), Pierrot lunaire (Schönberg)

Esittänyt runsaasti renessanssi- ja barokkiajan sekä 1900-2000-luvun kamarimusiikkia eri barokkiyhtyeiden ja kamarikokoonpanojen kanssa. Useita vokaaliteosten kantaesityksiä

Esiintynyt mm.Ruotsin radion sinfoniaorkesterin sekä useimpien suomalaisorkesterien solistina. Yhteistyötä mm. seuraavien kapellimestarien kanssa: Atso Almila, Reinhard Goebel, Tuomas Hannikainen, Juha Kangas, Jean-Jacques Kantorow, Erkki Lasonpalo, Andrew Lawrence-King, Hannu Lintu, Ville Matvejeff, Sasha Mäkilä, Janne Nisonen, Hannu Norjanen, Esa-Pekka Salonen, Dima Slobodeniouk, John Storgårds, Jan Söderblom, Eric-Olof Söderström, Kari Tikka

Laulun ja barokkiohjelmiston opettaja Metropolia Ammattikorkeakoulu 2007-2016, Sibelius-Akatemia 2014-

Laulunopettaja Yle Teema -kanavan Kuoroon! -tv-sarjassa 2008
Taiteellinen tuottaja klassisen musiikin levytyksissä

Konsertoinut barokki- ja modernin taidemusiikin solistina kotimaan ulkopuolella mm. Ruotsissa (Östersjöfestivalen), Italiassa (La Scala, Milano), Tanskassa, Saksassa, Itävallassa ja Belgiassa

Levytyksiä mm. Baroque Music from Finland (Alba, 2015), Johann Sebastian Bach: Sonatas & Chorales (FUGA, 2013), Marjatta, the Lowly Maiden (Ondine, 2011), Bella Napoli (Alba, 2011), Missa mexicana (harmonia mundi usa, 2002), Salvat 1701 (Alba, 2001), Pärt Johannes passion (Finlandia, 2001)

Info

Tuuli Lindeberg
Sopraano, vieraileva solisti
Tuuli Lindeberg

Mukana esityksissä

ke 12.4.2017
klo 19:00
myynnissä
ke 12.4.2017 rooleissa
Always strong
Meta4; Only the Sound Remains
Jousikvartetti
Feather mantle
Meta4; Only the Sound Remains
Jousikvartetti
la 15.4.2017
klo 14:00
myynnissä
la 15.4.2017 rooleissa
Always strong
Meta4; Only the Sound Remains
Jousikvartetti
Feather mantle
Meta4; Only the Sound Remains
Jousikvartetti
la 22.4.2017
klo 19:00
myynnissä
la 22.4.2017 rooleissa
Always strong
Meta4; Only the Sound Remains
Jousikvartetti
Feather mantle
Meta4; Only the Sound Remains
Jousikvartetti
to 27.4.2017
klo 19:00
myynnissä
to 27.4.2017 rooleissa
Always strong
Meta4; Only the Sound Remains
Jousikvartetti
Feather mantle
Meta4; Only the Sound Remains
Jousikvartetti
la 29.4.2017
klo 13:00
myynnissä
la 29.4.2017 rooleissa
Always strong
Meta4; Only the Sound Remains
Jousikvartetti
Feather mantle
Meta4; Only the Sound Remains
Jousikvartetti