Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Jevgeni Onegin: Lenski (Pjotr Tšaikovski), Sevillan parturi: Kreivi Almaviva (Gioachino Rossini), Lentävä hollantilainen: Perämies (Richard Wagner)

Koulutus

Sibelius-Akatemia Peter Lindroosin, Seppo Ruohosen ja Esko Jurvelinin johdolla.
Lisäksi Udo Reinemannin lied-mestariluokka Amsterdamin konservatoriossa 2003-04 sekä Alberto Zeddan Accademia Rossiniana -mestariluokka 2007.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisoopperan solistikunta 2009-
Vierailut mm. Nationale Reisopera, Düsseldorfin ooppera, Norjan Kansallisooppera, Luxemburgin teatteri, Pariisin Cité de la Musique, Savonlinnan Oopperajuhlat, Suomalainen Kamariooppera.

Roolit

Suomen Kansallisoopperassa:
mm. Taikahuilu: Tamino (Mozart), Così fan tutte: Ferrando (Mozart), Don Giovanni: Don Ottavio (Mozart), Lemmenjuoma: Nemorino (Donizetti), Don Pasquale: Ernersto (Donizetti), Matka Reimsiin: Libenskofin kreivi (Rossini), La Cenerentola: Don Ramiro (Rossini), Sevillan parturi: Kreivi Almaviva (Rossini), Falstaff: Fenton (Verdi), Tristan ja Isolde: Nuori merimies (Wagner), Nürnbergin mestarilaulajat: David (Wagner), Lentävä hollantilainen: Perämies (Wagner), Jevgeni Onegin: Lenski (Tšaikovski), Gianni Schicchi: Rinuccio (Puccini), Lännen tyttö: Harry (Puccini), Albert Herring: nimirooli (Britten), Iloinen leski: Camille de Rosillon (Lehár), Adriana Mater: Yonas (Saariaho), Puhdistus: Hans (Reinvere, kantaesitys), Robin Hood: Puna-Will (Linkola, kantaesitys).

Muualla:
mm. Acis ja Galatea: Acis (Händel), Così fan tutte: Ferrando (Mozart), Mozart Short Cuts: Le comte (Mozart), Don Pasquale: Ernesto (Donizetti), Sevillan parturi: Kreivi Almaviva (Rossini), Tristan ja Isolde: Paimen (Wagner), Vaitelias vaimo: Henry Morosus (Strauss), Usherin talon häviö: Roderick Usher (Glass).

Lisätiedot

Gösta Winbergh -tenorikilpailun 2. sija 2004, Tukholma.
Kansainvälisen Musica Sacra -laulukilpailun voitto 2003, Rooma.
Jyväskylän kansainvälisen tenorikilpailun voitto 2002.
Sibeliuksen syntymäkotimitali 2011.
Karita Mattila -stipendi 2009.
Martti Talvela -stipendi 2005.
Esiintynyt lukuisilla festivaaleilla kotimaan lisäksi Euroopassa, Japanissa ja Yhdysvalloissa (mm. New Yorkin Avery Fisher Hall, Tokion La folle journée, Lontoon Royal Albert Hall, Oxford, Aix-en-Provence, Musik på slåttet, d’Auvers-sur-Oise, Noirlac, Annecy Classic).
Konserttiohjelmistossa lähes 100 oratoriota, mm. Bachin, Beethovenin, Haydnin, Mozartin, Mendelssohnin ja Verdin kaikki suuret kirkkomusiikkiteokset, sekä Schubertin ja Schumannin laulusarjoja.
Esiintynyt mm. Pietarin filharmonikkojen, Ranskan Kansallisorkesterin, Rooman ja Baselin oopperaorkestereiden, Oxford Filharmonian, London Festival Orchestran, Batzdorfer Hofkapellen, Stockholm Barockensemblen, Helsingin Barokkiorkesterin ja kaikkien merkittävimpien suomalaisorkestereiden solistina. Kapellimestareina mm. Kent Nagano, Peter Schreier, Alberto Zedda, Sir David Willcocks, Hugo Wolff, Roy Goodman, John Fiore, Esa-Pekka Salonen, Sakari Oramo ja Leif Segerstam.
Useita oopperalevytyksiä Ondine- ja Alba-levymerkeille. Nauhoittanut Ylelle Rossinin ooppera-aarioita.