Siirry sisältöön

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettikoulu 1994–2002, opettajina mm. Venla Konttinen, Seija Silfverberg, Jarmo Rastas.
Tanssiteatteri Raatikko 1990–1994.
Kesäopintoja mm. American Ballet Theatre Summer Intensive, New York 2000, Bartholin International Ballet Seminar, Kööpenhamina 1998 ja 1999.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2002–, solistitanssija 2013-.
Europa Danse, Jeunes danseures de la Communauté Européanne, Ranska 2001.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2011, 2012, 2013, 2014, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kööpenhamina 2017.

Roolit

Suomen kansallisbaletissa solistitehtävissä mm. Joutsenlampi: Alaston joutsen (Kenneth Greve), Kesäyön unelma: Hippolyta (Jorma Elo), Pieni merenneito: Noita (Kenneth Greve), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Liisa (Wayne Eagling, Toer van Schayk), Raymonda: Valkoinen nainen (Anna-Marie Holmes/Petipa), Seitsemän veljestä: Seunalan Anna (Marjo Kuusela), Tuhkimo – traaginen kertomus: Äiti (Terence Kohler), Veren häät: Morsian, Vaimo (Cathy Marston).
Rubies (George Balanchine), Divertimento 15 (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Koleerinen, Teema II (George Balanchine), Glass Pieces (Jerome Robbins), Svadebka (Jiří Kylián), Forgotten Land (Jiří Kylián), Petite Mort (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), Two Fast (Jorma Elo), OFFCORE (Jorma Elo), Suite Murder (Jorma Elo), Double Evil (Jorma Elo), A Million Kisses to my Skin (David Dawson), Colours (Jorma Uotinen), FLUKE (Mats Ek), Walking Mad (Johan Inger), Kadonnut kuva (Christian Spuck), Seitsemäs sinfonia (Uwe Scholz), Cornered (Nicolo Fonte), Minus 7 (Ohad Naharin), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Kullervo: Kullervon sisar (Tero Saarinen), Lähellä (Satu Tuomisto), Before After (Annabelle Lopez Ochoa), Taivaaseen juurtunut puu (Mammu Rankanen), Breaking the Fury (Susanna Leinonen).
Muualla: Return to a Strange Land (Jiří Kylián), Songs of a Wayfarer (Jiří Kylián), Jardi Tancat (Nacho Duato), Concertante (Hans van Manen), Pas de danse (Mats Ek), Suite des danses: solisti (Ivan Clustine).

Lisätiedot

Helsingin kansainvälinen balettikilpailu, finalisti 2005.
EBU:n nuorten tanssijoiden kilpailun Suomen karsintakilpailu 2001, 2003.
Helsingin kansainvälinen tanssikilpailu 2001.
Moran pohjoismainen balettikilpailu 2000.
Omia koreografioita yhdessä Jani Talon kanssa: Fallen (Kansallisbaletin koreografiworkshop 2012), White Glow (Kansallisbaletin kesäkiertue 2013).

Mukana esityksissä

la 7.10.2017
klo 14:00
myynnissä
la 7.10.2017 rooleissa
ke 11.10.2017
klo 19:00
myynnissä
ke 11.10.2017 rooleissa
to 19.10.2017
klo 19:00
myynnissä
to 19.10.2017 rooleissa
la 21.10.2017
klo 14:00
myynnissä
la 21.10.2017 rooleissa