Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Trubaduuri: Azucena (Giuseppe Verdi)

Koulutus

Musiikin maisteri, Sibelius-Akatemian esittävän säveltaiteen koulutusohjelma 1999.
Lauluopintoja vuodesta 1999 Seppo Ruohosen johdolla.

Kiinnitykset

Vierailut mm. Suomen Kansallisooppera vuodesta 1999, Tampereen, Porin, Turun ja Oulun oopperat, Graal Opera, Opera Cava -festivaali.

Roolit

Suomen Kansallisoopperassa:
mm. Figaron häät: Marcellina (Mozart), Taikahuilu: 2. nainen (Mozart), La Traviata: Flora (Verdi), Reininkulta: Erda (Wagner), Valkyyria: Siegrune (Wagner), Siegfried: Erda (Wagner), Jumalten tuho: 1. Norna (Wagner), Lentävä hollantilainen: Mary (Wagner), Ruusuritari: Annina (Strauss), Salome: Herodias (Strauss), Thaïs: Albine (Massenet), Jevgeni Onegin: Filipjevna (Tšaikovski), Madama Butterfly: Suzuki (Puccini), Lännen tyttö: Wowkle (Puccini), Suor Angelica: Ruhtinatar (Puccini), Andrea Chénier: Kreivitär de Coigny (Giordano), Pelléas ja Mélisande: Geneviéve (Debussy), Elektra: 2. palvelustyttö / Laahuksenkantaja (Strauss), Jenůfa: Isoäiti Buryjovka (Janáček), Albert Herring: Florence Pike (Britten), Wozzeck: Margret (Berg), Konsuli: Vera Boronel (Menotti), Die tote Stadt: Brigitta (Korngold), Klinghofferin kuolema: Marilyn Klinghoffer (Adams), Doctor Atomic: Pasqualita (Adams), Viimeiset kiusaukset: 3. nainen (Kokkonen), Gabriel, tule takaisin!: Ruusa (Kuusisto), Robin Hood: Muckin vaimo (Linkola, kantaesitys)

Muualla:
mm. Ifigeneia Auliissa: Klytaimnestra (Gluck), Taikahuilu: 3. nainen (Mozart), Naamiohuvit: Ulrika (Verdi), Carmen: nimirooli ja Mercédès (Bizet), Myyty morsian: Ludmila (Smetana), Cavalleria rusticana: Lola (Mascagni), Lucretian ryöstö: Bianca (Britten), Kaarle-kuninkaan metsästys: Hovineiti ja Talonpoikaistyttö (Pacius), Pohjalaisia: Maija Harri (Madetoja), Viimeiset kiusaukset: 2. nainen (Kokkonen), Punainen viiva: Kaisa (Sallinen), Riddaren och draken: Svarta damen (Heiniö).

Lisätiedot

Lappeenrannan laulukilpailun 2. palkinto 2002.
Kangasniemen laulukilpailun 2. palkinto 1997.
Suomen Wagner-seuran stipendi 2001.
Suomen Oopperaliiton vuoden oopperasolisti 1998.
Esiintynyt lied- ja kirkkokonserttien lisäksi useiden orkesteriteosten ja gaalakonserttien solistina (mm. Estonia-teatterissa 2004). Konserttiohjelmistossa mm. Messias (Händel), Stabat Mater (Rossini), 9. sinfonia (Beethoven), Requiem (Verdi), Golgotha (Martin).
Levytyksiä: Aino: 3. vedenneito (Melartin) Lahti Sinfonia (BIS); Riddaren och draken: Svarta damen (Heiniö) Turku Filharmonia (BIS); Kaarle-kuninkaan metsästys: 2. hovineiti ja 2. talonpoikaistyttö (Pacius) Pori Sinfonietta (Naxos).
DVD-tallenteita: Die tote Stadt: Brigitta (Korngold) Suomen Kansallisooppera (Opus Arte).

Mukana esityksissä

to 24.8.2017
klo 22:00
vapaa pääsy
to 5.4.2018
klo 19:00
to 5.4.2018 rooleissa
Ferrando
NN
Ruiz
NN
la 7.4.2018
klo 19:30
la 7.4.2018 rooleissa
Ferrando
NN
Ruiz
NN
to 19.4.2018
klo 19:00
to 19.4.2018 rooleissa
Ferrando
NN
Ruiz
NN
to 26.4.2018
klo 19:00
to 26.4.2018 rooleissa
Ferrando
NN
Ruiz
NN