Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Lumikuningatar: Isoäiti (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen)

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettikoulu. Jatko-opinnot: mm. Ranska, Italia, Yhdysvallat.

Kiinnitykset

Suomen kansallisbaletti 1986–2012, tähtitanssija 2009–
Vierailut: festivaalit ja gaalaesitykset mm. Tukholmassa, Houstonissa, Budapestissa, Monacossa ja New Yorkissa. Useita vierailuja Kuopio Tanssii ja Soi -festivaaleilla. Suomen Kansallisbaletin kiertueilla: mm. Edinburghin festivaali, Yhdysvallat, Espanja, Tallinna, Pariisin Châtelet-teatteri, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2012.
Vieraileva näyttelijä: Suomen kansallisbaletti 2012.

Roolit

Päätehtävissä mm. Anna Karenina: nimirooli (Alexei Ratmansky), Bajadeeri: Nikiya, Gamzatti (Natalia Makarova/Petipa), Don Quijote: Mercedes (Patrice Bart/Petipa), Etudes (Harald Lander), Giselle: nimirooli, Myrtha (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Odette–Odile (Vladimir Bourmeister/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Odette–Odile (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Odette/Odile (Kenneth Greve), Lokki: Nina (John Neumeier), Manon: Rakastajatar (Sir Kenneth MacMillan), Onegin: Tatjana (John Cranko), Prinsessa Ruusunen: nimirooli (Rudolf Nurejev/Petipa), Prinsessa Ruusunen: Carabosse; Syrene, rakkauden haltijatar (Javier Torres/Petipa), Raymonda: nimirooli (Anna-Marie Holmes/Petipa), Scheherazade: Zobeide (Kenneth Greve), La Sylphide (Pierre Lacotte/Taglioni), Tuhkimo: Hyvä haltijatar (Ben Stevenson), Tuhkimo – traaginen kertomus: Äitipuoli (Terence Kohler), Veren häät: Äiti (Cathy Marston).
Divertimento nro 15 (George Balanchine), Serenade (George Balanchine), Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine), Tšaikovskin pianokonsertto nro 2 (George Balanchine), Kuten haluatte (John Neumeier), Artus-legenda (John Neumeier), Kesäyön unelma (Heinz Spoerli), the second detail (William Forsythe), Steptext (William Forsythe), Arbos (Ohad Naharin), Carmina Burana (Youri Vamos), D.C. (Nils Christe), Four Sections (Ted Brandsen), Viides sinfonia (Stefano Giannetti), Neljä viimeistä laulua (Rudi van Dantzig), Pierrot Lunaire (Glen Tetley), Voluntaries: Pas de trois (Glen Tetley), HAPPY is HAPPY (Jorma Elo), Tides of Mind (Dominique Dumais), Svadebka: Morsian (Jiří Kylián), Stepping Stones (Jiří Kylián), Petite Mort: 6. pari (Jiří Kylián), BACHSPACE (Pär Isberg), Something else? (Minna Tervamäki), FLUKE (Mats Ek), Potilaat (Thomas Rydberg), workwithinwork (William Forsythe), Bach 260 (Robert Sher-Machherndl), Tanssimatsi: Opettaja (Minna Tervamäki).

Lisätiedot

Tanssin kukka -palkinto Suomen Kansallisbaletin 75-vuotisjuhlagaalassa 1997.
Edvard Fazer -palkinto 2000.
Libris-palkinto 2006.
Imatran balettigaalan tunnustuspalkinto 2009.
Omia koreografioita: gets me going (Kansallisbaletin koreografiworkshop 2005), Something else? (kantaesitys Tervamäen tuottamassa tanssi-illassa Kansallisoopperan Alminsalissa 2005), you.me (Kansallisbaletin koreografiworkshop 2007), Grace and Gravity (Kohti-ilta, STOA 2007), Red on Gray (Second Step -ilta 2009 yhdessä Kare Länsivuoren kanssa), Drum the Ballet (Balettioppilaitos 2010), Tanssimatsi (Suomen Kansallisooppera 2012), SE² (2011), Koti (2012 yhdessä Kare Länsivuoren kanssa).

Info

Minna Tervamäki
Vieraileva näyttelijä
Minna Tervamäki