Siirry sisältöön

Koulutus

Vantaan lapsibaletti Marin Veltchevin ja Tamara Popova-Perovuon johdolla.
Suomen Kansallisoopperan balettikoulu, Maj-Lis Rajalan harjoittelijaluokka.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 1997–

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Kuopio Tanssii ja soi -festivaali 1995, Cosenza, Italia 1999, Pariisin Châtelet-teatteri 2001, Cagliarin Teatro Lirico 2005, Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kööpenhamina 2017. Muut vierailut mm. Julidans-festivaali, Amsterdam 2007: Reuna (Jouka Valkama).

Roolit

Pää- ja solistitehtävissä mm. Anna Karenina: Dolly (Alexei Ratmansky), Joutsenlampi: Pikkujoutsenet (Vladimir Bourmeister/Petipa-Ivanov), Joutsenlampi: Pas de trois, Pikkujoutsenet, Pas de six (Rudi van Dantzig/Petipa-Ivanov), Joutsenlampi: Pas de trois, Pikkujoutsenet (Kenneth Greve), Kesäyön unelma: Hermia (Heinz Spoerli), Lokki: Polina (John Neumeier), Napoli: Pas de six/neljä naista (August Bournonville), Prinsessa Ruusunen: Carabosse, Florina (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä: Louisa (Rudolf Nurejev/Ivanov), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Klaara, Liisa (Wayne Eagling, Toer van Schayk), Raymonda: Clemence (Anna-Marie Holmes/Petipa), Seitsemän veljestä: Männistön muori (Marjo Kuusela), Tuhkimo: nimirooli (Ben Stevenson).
Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine), Glass Pieces (Jerome Robbins), Noces (Angelin Preljocaj), Evankeliumi (Jorma Uotinen), Petrushka (Jorma Uotinen), UNI: päärooli (Jorma Uotinen), Petrolitaivas (Sami Saikkonen), Four Sections (Ted Brandsen), Black Cake (Hans van Manen), iVaLo (Jouka Valkama), Neljä viimeistä laulua (Rudi van Dantzig), Georgia (Tero Saarinen), Kirkastunut yö (Tero Saarinen), HAPPY is HAPPY (Jorma Elo), OFFCORE (Jorma Elo), Forgotten Land (Jiří Kylián), Petite Mort: 2. pari (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), Ratsuväkeä odotellessa (Jouka Valkama), Reuna (Jouka Valkama), FLUKE (Mats Ek), Episode 31 (Alexander Ekman), Whiteout (Simo Kellokumpu), Minus 7 (Ohad Naharin), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Taivaaseen juurtunut puu (Mammu Rankanen), Breaking the Fury (Susanna Leinonen).

Lisätiedot

Tanssin Nuppu -palkinto 1999.
Pro Dance -stipendi 2000.

Mukana esityksissä

pe 3.11.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
pe 3.11.2017 rooleissa
ke 8.11.2017
klo 19:00
myynnissä
ke 8.11.2017 rooleissa
pe 10.11.2017
klo 19:00
myynnissä
pe 10.11.2017 rooleissa
la 11.11.2017
klo 14:00
myynnissä
la 11.11.2017 rooleissa
la 11.11.2017
klo 19:00
myynnissä
la 11.11.2017 rooleissa
ti 14.11.2017
klo 19:00
myynnissä
ti 14.11.2017 rooleissa
ke 15.11.2017
klo 19:00
myynnissä
ke 15.11.2017 rooleissa
to 16.11.2017
klo 19:00
myynnissä
to 16.11.2017 rooleissa
la 18.11.2017
klo 14:00
myynnissä
la 18.11.2017 rooleissa
la 18.11.2017
klo 19:00
myynnissä
la 18.11.2017 rooleissa
ke 22.11.2017
klo 19:00
myynnissä
ke 22.11.2017 rooleissa
pe 24.11.2017
klo 19:00
täynnä
pe 24.11.2017 rooleissa
la 25.11.2017
klo 14:00
myynnissä
la 25.11.2017 rooleissa
la 25.11.2017
klo 19:00
myynnissä
la 25.11.2017 rooleissa
pe 1.12.2017
klo 19:00
myynnissä
pe 1.12.2017 rooleissa
la 2.12.2017
klo 14:00
myynnissä
la 2.12.2017 rooleissa
la 2.12.2017
klo 18:00
myynnissä
la 2.12.2017 rooleissa
la 9.12.2017
klo 14:00
myynnissä
la 9.12.2017 rooleissa
la 9.12.2017
klo 18:00
myynnissä
la 9.12.2017 rooleissa
ti 12.12.2017
klo 19:00
myynnissä
ti 12.12.2017 rooleissa
to 14.12.2017
klo 19:00
myynnissä
to 14.12.2017 rooleissa
la 16.12.2017
klo 14:00
myynnissä
la 16.12.2017 rooleissa
la 16.12.2017
klo 18:00
myynnissä
la 16.12.2017 rooleissa
ti 19.12.2017
klo 19:00
myynnissä
ti 19.12.2017 rooleissa
pe 22.12.2017
klo 19:00
myynnissä
pe 22.12.2017 rooleissa