Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Romeo ja Julia: Julia (Natália Horečná – Sergei Prokofjev), Liisa Ihmemaassa: Liisa (Jorma Elo - Joseph Haydn, G. F. Händel, Gottfried Stölzel), Joutsenlampi: Pas de trois (Kenneth Greve – Pjotr Tšaikovski), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Klaara (Wayne Eagling, Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Lumikuningatar: Lapin seita (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen)

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettikoulu 1994–2002, opettajina Venla Konttinen, Seija Silfverberg ja Jarmo Rastas.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2002–, solistitanssija 2013-14, ensitanssija 2014-

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut: Cagliarin Teatro Lirico 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Baletti All Stars Oulussa 2015, Kansallisbaletin kesäkiertue 2013, 2014, 2015, 2016.

Roolit

Pää- ja solistitehtävissä mm. Bajadeeri: Gamzatti (Natalia Makarova/Petipa), Don Quijote: Cupido (Patrice Bart/Petipa), Giselle: Maalais-pas de deux (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Pas de trois, Pikkujoutsenet (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Pas de trois, pikkujoutsenet, alaston joutsen (Kenneth Greve), Kaunotar ja hirviö: Belle (Javier Torres), Kesäyön unelma: Helena (Jorma Elo), Lumikuningatar: Kerttu (Kenneth Greve), Onegin: Olga (John Cranko), Peer Gynt: Anitra (Heinz Spoerli), Pieni merenneito: Vierasmaalainen prinsessa (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: Prinsessa Aurora, Babette, Volante (Javier Torres/Petipa).
Serenade (George Balanchine), Divertimento 15 (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Koleerinen (George Balanchine), Carmen (Marilena Fontoura), Georgia (Tero Saarinen), Kevätuhri (Vaslav Nijinsky), Romeo ja Julia (John Cranko), Sechs Tänze (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), BACH. The Forms of Silence and Emptiness: Sello (Nacho Duato), FLUKE (Mats Ek), Episode 31 (Alexander Ekman), Walking Mad (Johan Inger), Hohto/Shine (Kenneth Kvarnström), Value (Jarkko Mandelin), Cornered (Nicolo Fonte), workwithinwork (William Forsythe), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), Taivaaseen juurtunut puu (Mammu Rankanen), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Lyrical (Petr Zuska).

Lisätiedot

Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2006.
Moran pohjoismainen balettikilpailu 2000, 3. sija.
Sibeliuksen syntymäkotimitali 2011.

Mukana esityksissä

to 30.3.2017
klo 19:00
täynnä
to 30.3.2017 rooleissa
ke 5.4.2017
klo 19:00
täynnä
ke 5.4.2017 rooleissa