Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Jevgeni Onegin: Ruhtinas Gremin (Pjotr Tšaikovski), Sevillan parturi: Basilio (Gioachino Rossini), Missa solemnis: Solisti (Ludwig van Beethoven), Lentävä hollantilainen: Daland (Richard Wagner), Tango! – Buenos Airesista Seinäjoelle: Solisti, Figaron häät: Don Bartolo (W. A. Mozart), Elektra: Vanha palvelija (Richard Strauss)

Koulutus

Sibelius-Akatemia Jorma Elorinteen ja Tom Krausen oppilaana.
Zürichin kansainvälinen oopperastudio 1992-93.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisoopperan solistikunta 2001-
Wiesbadenin ja Darmstadtin oopperat 1993-2000
Vierailut: mm. Bayreuthin musiikkijuhlat 1997-2001 ja 2006, Savonlinnan Oopperajuhlat, Wienin ja Baijerin valtionoopperat, Berliinin Deutsche Oper, Tukholma, Malmö, Oslo, Kööpenhamina, Lontoo, Amsterdam, Pariisi, Strasbourg, Lyon, Marseilles, Rouen, Tours, Hannover, Berliini, Stuttgart, Rooma, Milano, Palermo, Pisa, Livorno, Rovigo, Como, Cesarea, Zürich, Luzern, Basel, Geneve, Madrid, Ateena, Lissabon, Budapest, Tokio, Cincinnati, Pietari ja Santiago de Chile.
Suomen Kansallisoopperan vierailu Pietarin Mariinski-teatterissa keväällä 2005 (Rautavaara: Rasputin).

Roolit

Mm. Ryöstö seraljista: Osmin (Mozart), Taikahuilu: Sarastro, Kaitsijapappi (Mozart), Don Giovanni: Komtuuri (Mozart), Figaron häät: Bartolo (Mozart), Fidelio: Rocco (Beethoven), Sevillan parturi: Don Basilio (Rossini), Lucia di Lammermoor: Raimondo (Donizetti), Macbeth: Banquo (Verdi), Rigoletto: Sparafucile (Verdi), Kohtalon voima: Pater Guardian (Verdi), Aida: Ramfis (Verdi), Don Carlos: Filip II (Verdi), Lentävä hollantilainen: Daland (Wagner), Tannhäuser: Hermann (Wagner), Reininkulta: Fafner ja Fasolt (Wagner), Valkyyria: Hunding (Wagner), Siegfried: Fafner (Wagner), Jumalten tuho: Hagen (Wagner), Parsifal: Titurel (Wagner), Tristan ja Isolde: Kuningas Marke (Wagner), Nürnbergin mestarilaulajat: Veit Pogner (Wagner), Ruusuritari: Paroni Ochs von Lerchenau (Strauss), Elektra: Vanha palvelija (Strauss), Thaïs: Palémon (Massenet), Jevgeni Onegin: Gremin (Tšaikovski), Hovanštšina: Dosifei (Musorgski), Boris Godunov: Pimen (Musorgski), La Bohème: Colline (Puccini), Turandot: Timur (Puccini), Pelléas ja Mélisande: Arkel (Debussy), Nenä: Jakovlevitš (Šostakovitš), Albert Herring: Mr Budd (Britten), Pohjalaisia: Vallesmanni (Madetoja), Viimeiset kiusaukset: Paavo Ruotsalainen (Kokkonen), Kuningas lähtee Ranskaan (Sallinen), Rasputin: Puriškevitš (Rautavaara, kantaesitys), Käärmeen hetki: Huldén (Heiniö, kantaesitys), Adriana Mater: Tsargo (Saariaho).

Lisätiedot

Yhteistyötä mm. seuraavien kapellimestarien kanssa: Sakari Oramo, Daniel Barenboim, Nikolaus Harnoncourt, Mikko Franck, Antonio Pappano, Zubin Mehta, Mark Albrecht, Leif Segerstam, Christian Thielemann, Jukka-Pekka Saraste, Petri Sakari, Peter Schneider, Simon Rattle, Riccardo Chailly, Ralf Weikert, James Conlon, Jun Märkl, Eri Klas, Alberto Zedda, Julia Jones, Adam Fischer, Okko Kamu ja Osmo Vänskä.
Konserttiohjelmistossa mm. 9. sinfonia ja Missa solemnis (Beethoven), Johannes-passio (Bach), Nelson-messu ja Harmonia-messu (Händel), 8. sinfonia (Mahler), Requiem (Mozart), Oedipus Rex ja Pulcinella (Stravinsky), Requiem (Verdi), Stabat Mater (Rossini), Dream of Cerotinus (Elgar), Vigilia (Rautavaara) ja Tuuri (Nordgren, kantaesitys).
Esiintynyt mm. Radion sinfoniaorkesterin, Helsingin kaupunginorkesterin, Berliinin filharmonikkojen, Concertgebouwn orkesterin, Lontoon ja Cincinnatin sinfoniaorkesterien, Milanon Giuseppe Verdi -sinfoniaorkesterin ja Palermon Teatro Massimon orkesterin solistina.
Levytyksiä mm. Vigilia (Rautavaara) 1998, Rautavaaran yksinlauluja 2003, Kuningas lähtee Ranskaan (Sallinen), Kullervo (Sibelius) sekä Wagnerin oopperat Nürnbergin mestarilaulajat (Bayreuth) ja Die Feen. DVD-tallenteita Rasputin (Rautavaara).

Mukana esityksissä

la 25.2.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
la 25.2.2017 rooleissa
Ambrogio
Tapio Leppänen
Notaari
Timo Paavola
pe 3.3.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
pe 3.3.2017 rooleissa
Ambrogio
Tapio Leppänen
Notaari
Timo Paavola
pe 10.3.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
pe 10.3.2017 rooleissa
Ambrogio
Tapio Leppänen
Notaari
Timo Paavola
la 18.3.2017
klo 19:00
myynnissä
la 18.3.2017 rooleissa
Ambrogio
Tapio Leppänen
Notaari
Timo Paavola
ti 21.3.2017
klo 19:00
myynnissä
ti 21.3.2017 rooleissa
Ambrogio
Tapio Leppänen
Notaari
Timo Paavola
la 25.3.2017
klo 19:30
myynnissä
la 25.3.2017 rooleissa
pe 31.3.2017
klo 19:00
myynnissä
pe 31.3.2017 rooleissa
ti 18.4.2017
klo 19:00
myynnissä
ti 18.4.2017 rooleissa
pe 28.4.2017
klo 19:00
myynnissä
pe 28.4.2017 rooleissa
pe 5.5.2017
klo 19:00
myynnissä
pe 5.5.2017 rooleissa
ti 16.5.2017
klo 19:30
muutamia jäljellä
ti 16.5.2017 rooleissa
Bandoneonisti
Petri Ikkelä
Pianisti
Iikka Kotaja
to 18.5.2017
klo 19:30
muutamia jäljellä
to 18.5.2017 rooleissa
Bandoneonisti
Petri Ikkelä
Pianisti
Iikka Kotaja
la 20.5.2017
klo 19:30
muutamia jäljellä
la 20.5.2017 rooleissa
Bandoneonisti
Petri Ikkelä
Pianisti
Iikka Kotaja
ti 23.5.2017
klo 19:30
muutamia jäljellä
ti 23.5.2017 rooleissa
Bandoneonisti
Petri Ikkelä
Pianisti
Iikka Kotaja