Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Taikahuilu: Ensimmäinen haarniskoitu (W. A. Mozart), Madama Butterfly: Pinkerton (Giacomo Puccini)

Koulutus

Oulun konservatorio Esko Jurvelinin oppilaana.
Jatko-opinnot Juri Statnikin ja Airi Tokolan johdolla.
Sibelius-Akatemian oopperastudio 1995-98.
Jaakko Ryhäsen johdolla 1996-2002 ja Kalevi Koskisen johdolla 2004-2007.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisoopperan solistikunta 1998-
Vierailut: mm. Viron ja Latvian kansallisoopperat, Leipzigin ja Bernin oopperat, Savonlinnan Oopperajuhlat, Tampereen, Oulun ja Vaasan oopperat, Ilmajoen musiikkijuhlat, Operettiteatteri Bravo!, Keravan Ooppera sekä Yhdysvallat, Australia ja Japani. Suomen Kansallisoopperan vierailu Pietarin Mariinski-teatterissa keväällä 2005 (Rautavaara: Rasputin).

Roolit

Suomen Kansallisoopperassa:
Orlando Paladino: nimirooli (Haydn), Taikahuilu: Toinen pappi, Ensimmäinen haarniskoitu (Mozart), Anna Bolena: Hervey (Donizetti), La Traviata: Gaston (Verdi), Rigoletto: Borsa (Verdi), Paholaisen palkka-ampuja: Max (Weber), Arabella: Matteo (Strauss), Reininkulta: Froh (Wagner), Valkyyria: Siegmund (Wagner), Parsifal: nimirooli (Wagner), Tristan ja Isolde: Tristan (Wagner), Carmen: Don José (Bizet), Rusalka: Metsästäjä (Dvořák), Hovanštšina: Andrei Hovanski (Musorgski), Boris Godunov: Grigori Otrepjev, Vale-Dmitri ja Šuiski (Musorgski), Jevgeni Onegin: Lenski (Tšaikovski), La rondine: Ruggero (Puccini), Tosca: Cavaradossi (Puccini), Madama Butterfly: Pinkerton (Puccini), Manon Lescaut: Renato des Grieux (Puccini), Katja Kabanova: Boris (Janáček),  Jenůfa: Števa Buryja (Janáček), Wozzeck: Rykmentinrumpali (Berg), Doctor Atomic: Nolan (Adams), Puhdistus: Pavel (Reinvere), Juha: Shemeikka (Merikanto), Pohjalaisia: Antti Hanka (Madetoja), Viimeiset kiusaukset: Juhana (Kokkonen), Rasputin: Felix Jusupov (Rautavaara, kantaesitys), Robin Hood: Guy Gisborne (Linkola, kantaesitys).

Muualla:
Taikahuilu: Tamino (Mozart), Simon Boccanegra: Gabriele Adorno (Verdi), Rigoletto: Herttua (Verdi), Yö Venetsiassa: Herttua (J. Strauss), Lentävä hollantilainen: Erik (Wagner), Valkyyria: Siegmund (Wagner), Tannhäuser: nimirooli (Wagner), Viitta: Luigi (Puccini), Madama Butterfly: Pinkerton (Puccini), Cardillac: Upseeri (Hindemith), Pohjalaisia: Antti (Madetoja), Juha: Shemeikka (Merikanto), Viimeiset kiusaukset: Juhana (Kokkonen), Ratsumies: Novgorodilainen suurkauppias (Sallinen), Kullervo: Kimmo (Sallinen), Taipaleenjoki: Dolmatovsky (Kuusisto), Kreivitär Mariza: Kreivi Tassilo (Kálmán), Mustalaisruhtinatar: Edwin (Kálmán), Luxemburgin kreivi: nimirooli (Lehár).

Lisätiedot

Tampereen Oopperan Grand Prix -laulukilpailun voitto 1999.
Someron valtakunnallisen tenorilaulukilpailun voitto 1997.
Levytyksiä mm. Some Enchanted Evening (Tapiola Sinfonietta 2003); Rakkauden siivin (2007); Niin kauan minä tramppaan – eteläpohjalaisia kansanlauluja (Lohjan kaupunginorkesteri, 2010).
Lohjan tenoripäivien taiteellinen johtaja 2006-10.
Ilmajoen Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja 2010-

Mukana esityksissä

pe 15.12.2017
klo 19:00
myynnissä
pe 15.12.2017 rooleissa
2. Poika
Lauri Lampela
to 28.12.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
to 28.12.2017 rooleissa
2. Poika
Lauri Lampela
ke 31.1.2018
klo 19:00
myynnissä
ke 31.1.2018 rooleissa
Lapsi
NN
ti 6.2.2018
klo 19:00
täynnä
ti 6.2.2018 rooleissa
Lapsi
NN
to 15.2.2018
klo 19:00
täynnä
to 15.2.2018 rooleissa
Lapsi
NN
ti 20.2.2018
klo 19:00
myynnissä
ti 20.2.2018 rooleissa
Lapsi
NN
to 22.2.2018
klo 19:00
myynnissä
to 22.2.2018 rooleissa
Lapsi
NN
ke 28.2.2018
klo 11:00
täynnä
ke 28.2.2018 rooleissa
Lapsi
NN
pe 2.3.2018
klo 19:00
myynnissä
pe 2.3.2018 rooleissa
Lapsi
NN
ti 6.3.2018
klo 11:00
täynnä
ti 6.3.2018 rooleissa
Lapsi
NN
to 8.3.2018
klo 11:00
täynnä
to 8.3.2018 rooleissa
Lapsi
NN
la 10.3.2018
klo 19:00
myynnissä
la 10.3.2018 rooleissa
Lapsi
NN