Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Kullervo: Kullervon sisar, tanssija (Tero Saarinen – Jean Sibelius)

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettioppilaitos 1992–2002.
Gaga- tanssitekniikkaa, Israel 2013
Butoh- tanssitekniikkaa Yoshito Ohnon johdolla, Japani 2013

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2002–
Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2011, 2012, Baletti All Stars Oulussa 2015. Muut vierailut: Dance Salad -festivaali, Houston 2004. Karelia-gaala, Kuopio tanssii ja soi -festivaali 2006. Julidans-festivaali, Amsterdam 2007: Reuna (Jouka Valkama), Suo tihkua vihreä tammi (Susanna Leinonen). Exit-festivaali ja June-Events 08, Pariisi 2008, Suo tihkua vihreä tammi (Susanna Leinonen).

Roolit

Suomen kansallisbaletissa solistirooleissa mm.: Prinsessa Ruusunen: Grazia (Javier Torres/Petipa), Tuhkimo – traaginen kertomus: Sisarpuoli (Terence Kohler), Veren häät: Morsian (Cathy Marston).
Serenade (George Balanchine), Carmen (Marilena Fontoura), Viime heinäkuu (Marilena Fontoura), Suo tihkua vihreä tammi (Susanna Leinonen), Forgotten Land (Jiří Kylián), Svadebka (Jiří Kylián), Petite Mort: 2. pari (Jiří Kylián), Ratsuväkeä odotellessa (Jouka Valkama), Reuna (Jouka Valkama), Something else? (Minna Tervamäki), Colours: kolme paria (Jorma Uotinen), Voluntaries (Glen Tetley), HAPPY is HAPPY (Jorma Elo), 91° N (Jouka Valkama), Walking Mad (Johan Inger), Kadonnut kuva (Christian Spuck), Value (Jarkko Mandelin), workwithinwork (William Forsythe), Taivaaseen juurtunut puu (Mammu Rankanen), 3+1 (Johanna Nuutinen), X-it (Johanna Nuutinen), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Kullervo: Kullervon sisar (Tero Saarinen), Spazio-Tempo (Jacopo Godani).
Muualla mm. Re-Touch (Jarkko Lehmus), Hippolyte & Aricie (Ashley Page).

Lisätiedot

Omat koreografiat Me -Story of a Performance -tanssilyhytelokuva (2013; ASVOFF Pariisi, Dance on Camera New York, Cinedans Amsterdam, Loikka Helsinki, Tanz teater festival Stuttgart), RIESA (2013), X-it (2011) sekä Kansallisbaletin koreografiworkshopeissa 2 min. 12 sec. (2006), Empty (2007) ja 3+1 (2009).
Residenssit: TROIS C-L Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois 2013
Palkinnot: Philip Morris Tanssin nuppu 2007, Pro Dance 2011
Suorittanut taidehallinnon opintoja Sibelius-Akatemiassa 2013-2014.

Mukana esityksissä

to 4.5.2017
klo 19:00
myynnissä
to 4.5.2017 rooleissa
la 6.5.2017
klo 19:00
myynnissä
la 6.5.2017 rooleissa
la 13.5.2017
klo 19:00
myynnissä
la 13.5.2017 rooleissa