Siirry sisältöön

Tällä kaudella Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa: Romeo ja Julia: Tybalt (Natália Horečná – Sergei Prokofjev)

Koulutus

Washington Ballet School
Suomen Kansallisoopperan balettikoulu
Jatko-opintoja New Yorkissa, Kööpenhaminassa, Wienissä ja Tukholmassa.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 1999–, ensitanssija 2010–
Washingtonin baletti 1995–99.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2011, 2012, 2014, Baletti All Stars Oulussa 2015.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa: pää- ja solistitehtävissä mm. Anna Karenina: Vronski (Alexei Ratmansky), Bajadeeri: Radza (Natalia Makarova/Petipa), Le Corsaire – Merirosvo: Lankedem (Ivan Liška/Petipa), Don Quijote: Camacho (Patrice Bart), Giselle: Albrecht (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Siegfried, Alexander (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Siegfried (Kenneth Greve), Kaunotar ja hirviö: Neptunus (Javier Torres), Kuinka äkäpussi kesytetään: Lucentio (John Cranko), Lokki: Kostja, Medvedenko (John Neumeier), Lumikuningatar: Kai (Kenneth Greve), Muumipeikko ja pyrstötähti: Muumipeikko (Anandah Kononen), Onegin: Gremin (John Cranko), Peer Gynt: Sulhanen (Heinz Spoerli), Pieni merenneito: Suurlähettiläs (Kenneth Greve), Prinsessa Ruusunen: Prinssi Désiré (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Prinssi, Pähkinänsärkijä (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Raymonda: Raymondan ystävä (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia: Romeo, Benvolio (John Cranko), Seitsemän veljestä: Aapo (Marjo Kuusela), Tšaikovski: Nikolai (Patrice Bart), Veren häät: Sulhanen (Cathy Marston).
Rubies (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Teema III (George Balanchine), Glass Pieces (Jerome Robbins), Artus-legenda (John Neumeier), Kesäyön unelma: Lysander (Heinz Spoerli), Evankeliumi (Jorma Uotinen), Ballet Pathétique (Jorma Uotinen), Colours: kolme paria (Jorma Uotinen), Neljä viimeistä laulua (Rudi van Dantzig), Oracle (Glen Tetley), Forgotten Land (Jiří Kylián), Petite Mort: 4. pari (Jiří Kylián), Tides of Mind (Dominique Dumais), Stepping Stones (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), Black Cake: 1. pas de deux (Hans van Manen), Viime heinäkuu (Marilena Fontoura), Voluntaries (Glen Tetley), Walking Mad (Johan Inger), Kadonnut kuva (Christian Spuck), Seitsemäs sinfonia (Uwe Scholz), Cornered (Nicolo Fonte), Double Evil (Jorma Elo), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Episode 31 (Alexander Ekman), If to Leave is to Remember (Carolyn Carlson).
Muualla: solistitehtävissä mm. Pähkinänsärkijä, Divertimento 15 (George Balanchine).

Lisätiedot

Bartholin-palkinto Kööpenhaminassa 1998.
Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2000.
Tanssin kukka 2007.
Omia koreografioita: Näkökulma (2000), Halu (2001), peek-a-boo (2003), Liikkeitä (2004, Balettikavalkadi 2008), ABSENCE (2005) sekä Fallen (2012, yhdessä Terhi Räsäsen kanssa) Kansallisbaletin koreografiworkshopeissa, Sarja kolmelle (2011) ja White Glow (2013, yhdessä Terhi Räsäsen kanssa) Kansallisbaletin kesäkiertueilla.

Mukana esityksissä

la 25.2.2017
klo 12:00
muutamia jäljellä
la 25.2.2017 rooleissa
pe 3.3.2017
klo 18:30
muutamia jäljellä
la 4.3.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
la 4.3.2017 rooleissa
ke 8.3.2017
klo 18:30
muutamia jäljellä
to 9.3.2017
klo 19:00
täynnä
to 9.3.2017 rooleissa
la 11.3.2017
klo 19:00
täynnä
la 11.3.2017 rooleissa
ke 15.3.2017
klo 18:30
täynnä
ke 5.4.2017
klo 19:00
täynnä
ke 5.4.2017 rooleissa
la 8.4.2017
klo 19:00
muutamia jäljellä
la 8.4.2017 rooleissa